Zamknij
REKLAMA

7 roślin na balkon dla początkujących

00:00, 07.08.2018 | materiał partnera
Skomentuj

Rośliny na balkonie powinny być łatwe w uprawie i efektowne. W tym artykule radzimy od jakich gatunków rozpocząć naszą zabawę w ogrodnictwo na balkonie.

 Balkon, nawet ten najbardziej mały, można z powodzeniem zagospodarować w taki sposób, aby stał się bardzo atrakcyjny i zachęcający. Największy błąd jaki popełniamy podczas aranżacji balkonu, to niedocenianie jego potencjału. Każda przestrzeń jest w stanie stać się dla nas atrakcyjna, a poprzez nasze starania będziemy mogli obserwować jej rozwój. Balkon może stać się ulubioną przestrzenią do relaksu. Dla wielu posiadaczy mieszkania będzie on namiastką ogrodu.Dlatego warto jest docenić jego potencjał i urządzić go tak, aby był atrakcyjny i nie marnował się. Piękna drewniana podłoga, funkcjonalne meble i ładne rośliny sprawią, ze balkon będzie zachęcający.

 Rozpoczynając swoją przygodę na balkonie, z pewnością rozpoczynamy również wszelkie doświadczenia z ogrodnictwem. Dlatego roślinność, jaką wybierzemy, powinna być mało wymagająca, a jednocześnie atrakcyjna. Wtedy, pomimo małych wymagań i niekoniecznie dużego nakładu pracy, z którym początkowo trudno byłoby nam sobie poradzić, otrzymamy ogród atrakcyjny i bardzo efektowny. Te pozytywne i ładne efekty będą nas motywować do dalszych działań. Dlatego dobór roślin jest niezwykle ważny . Dziś polecamy żelazną 7, która bardzo dobrze sprawdzi się na balkonie, a dla osób rozpoczynających doświadczenie z ogrodnictwem, będzie łatwa w uprawie i da satysfakcjonujące efekty.

7 żelaznych roślin na balkon początkujących

Do grupy łatwych w uprawie, efektownych i wytrzymałych roślin zaliczymy :

  • sosnę kosodrzewinę
  • irgę
  • różę okrywową
  • brzozę
  • zioła
  • pelargonie
  • wilec purpurowy

 Sosna kosodrzewina to krzew iglasty, który bardzo dobrze znosi brak wody, nie wymaga pielęgnacji. Kosodrzewina występuje w wielu odmianach, jak np. Pumilio, która jest mała i wolno rośnie, dzięki czemu na balkon jest idealna. Kosodrzewina dobrze znosi cięcie, po którym ładnie się zagęszcza, ale nie jest ono konieczne i bez tego też sobie poradzi .

 Irga to atrakcyjny krzew, najczęściej zimozielony. Jest bardzo odporny na brak wody, przemarzanie, a także z powodzeniem rośnie nawet na słabszej glebie. Irga jest ozdobiona małymi, zimozielonymi, błyszczącymi płatkami, jesienią zdobią ją jajowate , czerwone owoce. Pędy mają pokrój płożący, a posadzone w donicy ładnie ją zadarniają i przewieszają się przez nią.

 Róża okrywowa to jedna z najbardziej odpornych, mało wymagających i atrakcyjnych róż.. Dobrze rośnie w donicy, nie przemarza, nie choruje, a także nie wymaga przycinania jak inne gatunki róż. Jej zaletą jest obfite, długie kwitnienie. Najlepsza odmiana do sadzenia w donicy, która z pewnością zachwyci to jasnoróżowa “Fairy” lub ciemno różowa “ The Fairy Dance”

Piękna i pachnąca róża.

 Brzoza na balkon powinna być kupiona w formie szczepionej -czyli taką wysokość jaką ma w momencie zakupu pień, będzie niezmienna. Na balkonie doskonale sprawdzi się właśnie brzoza szczepiona o płaczącym pokroju “Youngii”. Stworzy atrakcyjną lekką, zwiewną przesłonę, która urozmaici nasz balkon. Brzoza jest odporna na suszę i przemarzanie, dobrze rośnie w donicy.

 Ziołowy ogródek to doskonały pomysł na balkon. Dzięki wprowadzeniu na balkonie aspektu użytecznych i jadalnych roślin, zyskamy kilka korzyści. Zioła takie jak bazylia, oregano, rozmaryn, czy nawet mięta i melisa, mogą rosnąć na balkonie. Mięta i melisa nie koniecznie w pełnym słońcu, natomiast pozostałe już tak. Zioła są mało wymagające. Możemy rozmnażać je od nasion, jednak szybsze efekty uzyskamy kupując gotowe sadzonki.

 Pelargonie to kochane w naszym kraju kwiaty balkonowe. Pelargonie są dostępne w wielu kolorach, czy pokrojach, do wyboru. Większość z nich dobrze znosi upały, oraz szybko regeneruje się po zasuszeniu. Jednak podlewanie, zwłaszcza regularne sprawi, że obficie zakwitną. Pelargonie kwitną od początku maja aż do przymrozków. Jeżeli trochę je dopieścić - dodając do podłoża nawóz, albo częściej podlewając, z pewnościa zakwitną jeszcze piękniej.

 Wilec purpurowy to atrakcyjne pnącze, które pozwoli nam szybko zagospodarować pionowe przestrzenią na balkonie. Jest to roślina jednoroczna - wysiewamy ją z nasion. Daje dobre efekty, gdyż łatwo i szybko kiełkuje, oraz szybko rośnie. Ma duże liście i atrakcyjne różowo, fioletowe kwiaty. Nie wymaga pielęgnacji, jedynie podpór po których może się piąć.

Trawy ozdobne w terakotowych donicach tworzą ciekawa aranżację.

Jak sadzić rośliny na balkonie?

 Aby rośliny rosły zdrowo na balkonie, musimy zapewnić im dobrze dobrane pojemniki. Donice na balkonie mogą być wykonane z tworzywa sztucznego oraz z drewna. Donice drewniane na balkonie to najpopularniejsza grupa, gdyż łatwo jest kupić je w dużych rozmiarach oraz w wielu kolorach.

Jak sadzić rośliny w donicy?

 Przede wszystkim w jej dnie musimy wykonać otwór, który ułatwi spływanie nadmiaru wody. Na dnie układamy warstwę drenażu. Może to być żwirek, potłuczone gliniane donice, albo keramzyt. Najlepiej jest zastosować keramzyt, gdyż jest to lekkie i, porowate tworzywo, które poza funkcją drenażu, pełni jeszcze kilka - poprawia napowietrzenie gleby, oraz zatrzymuje rozwój grzybów i pleśni w korzeniach roślin. Na drenażu układamy warstwę geowłókniny i wysypujemy podłoże.

 Podłoże w donicy powinna być dobrze przygotowane - jego odczyn i właściwości musimy dopasować do wymagań rośliny. Prezentowane przez nas gatunki nie mają szczególnych wymagań - gleba powinna być lekko kwaśna, dość żyzna i przepuszczalna. Możemy taką mieszankę wykonać, mieszając ziemię uniwersalną z piaskiem i torfem oraz kompostem. W kolejnym sezonie po posadzeniu roślin, możemy zasilić je nawozem naturalnym lub sztucznym. Ważne, aby nie rozbić tego od razu po posadzeniu.

 Aby ułatwić sobie pielęgnację roślin posadzonych w donicach na balkonie, możemy zamontować w nich system nawadniania. Dzięki systemowi nawadniania unikniemy konieczności pamiętania o potrzebie podlewania roślin - system nawadniania może być zaprogramowany na konkretną godzinę i datę, i sam, automatycznie się wyłączy. Jest to wygodne również w momencie, kiedy często wyjeżdżamy.

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

 Każda z roślin ma szczególne wymagania jeżeli chodzi o warunki siedliskowe. Kupując rośliny na balkon, powinniśmy zwrócić uwagę na to, jaki balkon mamy - czy jest to balkon cienisty - północny, czy południowy - bardzo słoneczny. W zależności od tego możemy wybrać odpowiednie rośliny. Dobór gatunków do warunków siedliskowych gwarantuje, iż będą one zdrowo i ładnie rosły.

Trawy ozdobne w terakotowych donicach tworzą ciekawa aranżację.

Ważne jest również zimowanie roślin na balkonie. Aby rośliny nie przemarzały - w donicy musi wykonać izolację, która ochroni korzenie przed mrozem. Izolacja spełnia swoje zadanie również podczas upałów - chroniąc korzenie przed przegrzewaniem. Warstwę izolacji może stanowić styropian włożony pomiędzy ścianę donicy a podłoże. Na zimę powinniśmy ustawić donice w miejscu jak najbardziej zacisznym i spokojnym, można je włożyć do worka i wypełnić skrawkami styropianu, lub nawet słomą. Części nadziemne możemy okryć za pomocą maty słomianej.

 Rośliny na balkonie pomagają nam stworzyć przyjemną przestrzeń. Zieleń wpływa kojąco na nasze nerwy, pomagają się zrelaksować i wypocząć. Samodzielna uprawa i obserwowanie efektów swojej pracy powoduje ogromną satysfakcję i dumę, dzięki czemu również poprawie ulega nasze samopoczucie. Dlatego zachęcamy do aranżacji swojego balonu, uprawiamy rośliny na balkonie, odczarujmy tę przestrzeń i sprawmy, że będzie pretekstem do wypoczynku.

(materiał partnera)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych").

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Po dniu 25 maja 2018 roku administratorami danych będzie firma VIVA MEDIA MARCIN NOWAK, 87-100 Toruń , ul. Konopnickiej 31/2, oraz nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszej stronie internetowej do Twoich potrzeb i zainteresowań oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

Jaki jest cel przetwarzania danych?

Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez naszych Użytkowników z naszej strony internetowej wraz z funkcjonalnościami na niej udostępnianych ,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszej stronie przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów. Przetwarzamy te dane w celach opisanych w polityce prywatności, między innymi aby: dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań,zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym, aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem dane mogą zostać przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. dostawcą usług IT, agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług, Zaufanym Partnerom oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Informujemy, że na naszej stronie internetowej dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych Partnerów.

Jak możesz zarządzać swoimi danymi?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Tam też znajdziesz informacje jak to zrobić.

Zaznacz przycisk „Zgadzam się” jeśli wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych podanych w formularzu przez VIVA MEDIA MARCIN NOWAK, 87-100 Toruń , ul. Konopnickiej 31/2 i naszych Zaufanych Partnerów jako administratora danych osobowych, w celach marketingowych, które obejmują także niezbędne działania analityczne i zestawianie w profile marketingowe na podstawie aktywności na stronie internetowej zgodnie z bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa. Wyrażenie zgody jest dobrowolne , masz prawo do dostępu do swoich danych, ich poprawiania, a także wycofania udzielonej zgody w dowolnym momencie, a także o pozostałych kwestiach wynikających z art. 13 RODO, dostępnych w Polityce prywatności..

Zgadzam sięNie teraz
© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone