Zamknij

Im dalej w las tym? Więcej młodych drzew- o urokach obrębu Ostromecko Nadleśnictwa Toruń

06:02, 13.05.2016 Artykuł sponsorowany
Na zdjęciu Barbara Sadurska. Fot. nadesłane Na zdjęciu Barbara Sadurska. Fot. nadesłane

Lasy to nie tylko zbiór zieleni za oknem , ale przede wszystkim źródło naturalnych miejsc ,w których toczy swoje życie przyroda. Można obserwować i korzystać z jej kojącego działania, podczas spacerów leśnych czy wypraw rowerowych.

Nie bez powodu potocznie uważa się kolor zielony za uspokajający. Dzieje się tak, na skutek jego skojarzenia z roślinnością, w tym lasami. Drzewa są żywymi filtrami dwutlenku węgla- mogą zmagazynować do 900 milionów ton węgla. Ich obecność w otoczeniu wielkich skupisk miejskich, powinna przede wszystkim cieszyć i być szanowana. Nadleśnictwo Toruń położone jest pomiędzy Toruniem a Bydgoszczą, Chełmnem i Chełmżą, w centralnej części województwa kujawsko-pomorskiego. Składa się ze 182 kompleksów: 118 w obrębie Olek i 64 w obrębie Ostromecko. Obręb Ostromecko to tereny leśne rozpostarte między Unisławiem, Dąbrową Chełmińską a granicami Bydgoszczy. Warto mieć świadomość, że takie tereny istnieją, gdyż są w swojej naturze niezwykle urokliwe i inspirujące.

Na zdjęciu Barbara Sadurska. Fot. nadesłane

-Urok obrębu tkwi już w jego nietypowym ukształtowaniu, część jest wypłaszczona natomiast inna schodzi w dół, do pradoliny Wisły. To wypłaszczenie, będące płaską powierzchnią w pofałdowanym terenie, przynosi niezwykłe obrazki jesienią, kiedy drzewa zaczynają przebarwiać się. Można wówczas nie tylko nacieszyć oko artystycznym widokiem, ale pod wpływem inspiracji pokusić się o namalowanie go.- informuje Barbara Sadurska, leśniczy Szkółki Zespolonej Janowo.

Obręb Ostromecko posiada na swoim terenie wiele drzew pomnikowych. Taką nazwę noszą drzewa , których opis poprzedza przedrostek ‘naj’ czyli są najciekawsze, najgrubsze, największe, najstarsze. Jednym z takich drzew jest na przykład topola czarna, o wysokości 30 metrów, niewątpliwie robiąca swoimi rozmiarami wrażenie.

Na terenie Nadleśnictwa Toruń w obrębie Ostromecko jest kilka rezerwatów przyrody. Rezerwat jest formą ochrony przyrody, objętą przepisami prawnymi i wyłączonym z użytkowania obszarem. Przebiegające obok niektórych ścieżki i trasy, pozwalają na podpatrzenie tych terenów.

Jednym z nich jest rezerwat Linje- rośnie tam brzoza karłowata. Na terenie Polski znajdują się trzy takie miejsca, gdzie brzoza karłowata występuje w swoim naturalnym środowisku, w tym w obrębie Ostromecko. Brzoza karłowata to relikt borealny, pochodzący z czasów epoki lodowcowej, stąd jej niepowtarzalność i potrzeba ochrony. Jednak coraz częściej, ze względu na obniżone warunki wodne, a dokładniej brak deszczu, rezerwat zamiera i narażony jest na inwazję gatunków pionierskich typu osika, brzoza brodawkowata.

Zainteresowanych wyglądem lasu w jego pierwotnej odsłonie, zaciekawi rezerwat Las Mariański. Jest to teren leśny zbliżony do naturalnego. Las taki żyje dzięki naturalnym procesom biologicznym. Nie trzeba wyjeżdżać do Puszczy Białowieskiej aby obserwować taką formę przyrody. Las Mariański dzięki swojej różnorodności gatunków , może konkurować nawet Puszczą Białowieską, mimo że drzewa są młodsze.

Wszystkich doceniających piękno natury oraz tych o artystycznych duszach ,przyciągnie rezerwat Zbocza Płutowskie. Jest on położony na zboczu pradoliny Wisły. Znajduje się tam murawa kserotermiczna, rozwijająca się na nasłonecznionych i stromych zboczach, o suchym podłożu wapiennym. Porasta je miłek wiosenny, występujący w postaci byliny. Jego kwiaty, swoją żółtą barwą ożywiają ten teren, tworząc piękny dywan. Urok tego miejsca uwidacznia się w całej okazałości na wiosnę, kiedy to miłek zaczyna kwitnąć.

W obrębie Ostromecko, pod ochroną są również zwierzęta. Rezerwat Czapli Siwej, znajduje się przy drodze Ostromecko- Dąbrowa. Są tam otoczone opieką gniazda ptaków. Czapli jest już niewiele, bo zamierają w rezerwacie stare okazy sosny dające optymalne warunki do gniazdowania. Wiek drzew zdradza ścięta korona, nie przypominająca stożka, jak u młodszych. Cóż, nie tylko wygląd człowieka poddany jest upływowi czasu. Wśród drzew również jest to widoczne.

Szkółka leśna w Janowie fot. nadesłane

Obręb Ostromecko w wachlarzu swoich uroków, nie bez powodu, wymienia szkółkę leśną w Janowie. To jedyne miejsce w całym Nadleśnictwie Toruń, gdzie swój początek ma przyszły las. Na terenie trzech kwater o łącznej powierzchni dziesięciu hektarów, można obserwować sadzonki drzew i krzewów, na każdym etapie ich rozwoju. Całość ogrodzona jest płotem, w celu zabezpieczenia powierzchni przed sarną, dzikiem i zającem, dla których młode rośliny smakowały by niczym sałatka. Jedynym sprzymierzeńcem jest lis, który na teren szkółki wejdzie nawet po betonowym płocie i skutecznie likwiduje szkodniki sadzonek - nornice oraz myszy. Szkółka leśna to doskonałe miejsce edukacji w praktyce. Można się nauczyć jak wyglądają drzewa i krzewy, od ich najmniejszych form. Korzystają z tego zarówno dzieci jak i dorośli, bo jak się okazuje, wcale nie łatwo jest rozróżnić gatunki we wczesnym etapie rozwoju.

- Od drugiego roku sosna ma po dwie igiełki w każdej pochewce , natomiast siewka (w pierwszym roku życia ) ma igły pojedyncze. Zasiewy wyglądem przypominają koperek na grządce. Tak samo z jarzębiną , której starsza roślina ma liście złożone, natomiast siewka ma pierwsze liście pojedyncze - informuje Barbara Sadurska, leśniczy Szkółki Zespolonej Janowo.

Szkółka leśna prowadzi nie tylko produkcję sadzonek dla potrzeb odnowień i zalesień , ale także na sprzedaż. Sadzonki drzew i krzewów ozdobnych dostępne są już za symboliczną złotówkę. Znajdziemy tam m.in. daglezje, świerk, buk, topolę czarną czy wiąz górski. Wśród nich są 22 gatunki główne (tj sosna , dąb ,buk, brzoza), 14 biocenotycznych –ich obecność poprawia warunki rozwoju innych roślin,7 gatunków ozdobnych typu jodła, żywotnik (tuja), krzewy róży.

Obręb Ostromecko Nadleśnictwa Toruń ujmuje zarówno szkółką leśną, jak i wszystkimi opisanymi miejscami. Są tam miejsca gdzie możemy obserwować ,jak las zachowuje swój ciąg w historii i z małych siewek rosną wielkie drzewa. Są też miejsca pełne wdzięku i uroku na tyle ciekawe, że inspirują artystów, a na pewno cieszą oko w całej swojej naturze.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%