Zamknij

Spośród wszystkich imprez, które odbyły się w Toruniu w ciągu 2015 roku wyselekcjonowaliśmy 10 najlepszych

18:37, 28.12.2015 Adrian Aleksandrowicz
Skomentuj fot. Tomasz Berent, Robert Berent, Sara Ostrowska fot. Tomasz Berent, Robert Berent, Sara Ostrowska

Kulturalna rozrywka to jedna z wizytówek naszego miasta. Rok 2015 obfitował w wiele interesujących kulturalnych wydarzeń. Które z nich były szczególnie udane? Prezentujemy subiektywny ranking najlepszych, naszym zdaniem:

10) Star Force 2015 - wrześniowe zloty fanów filmowej sagi George'a Lucasa to już toruńska tradycja. W tym roku jednak zlot miał wyjątkową oprawę - wszyscy czekali na grudniową premierę VII epizodu Star Wars "Przebudzenie Mocy".

- Saga niesie ponadczasowy przekaz, chodzi o walkę dobra ze złem. Co ciekawe, obie strony mocy mają swoich zwolenników - tłumaczył w rozmowie z Dzień Dobry Toruń Rafał Frąckiewicz, organizator Star Force. - W tych filmach wszystko jest bardzo namacalne, szczególnie w tych sprzed 30 laty, kiedy wszystkie efekty były bardziej prawdziwe, możliwe do odtworzenia. Podobno najnowsza część cyklu, produkowana przez Disneya, również postawi na człowieka, a nie na komputer.

Kulminacyjnym momentem zlotu był przemarsz Rynkiem Staromiejskim. I w tym roku można było na nim spotkać Rycerzy Jedi a nawet mistrz Jodę.

9) Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora - nazywany festiwalem festiwali przegląd był okazją do zobaczenia 10 monodramów w Teatrze Baj Pomorski. Rok 2015 był jubileuszem Spotkań - zorganizowano je w Toruniu po raz 30, jednocześnie formuła uległa delikatnemu odświeżeniu - kapitułę publiczności zastąpili dziennikarze akredytowani przy festiwalu, którzy wybrali własnego zwycięzcę. Jedną z gwiazd TSTJA był Kamil Maćkowiak, popularny aktor wystąpił ze spektaklem "Diva Show" dwa dni po swoich 36 urodzinach.

- Ten spektakl jest o skomplikowanym zjawisku psychologicznym. W tle słyszymy energetyczną muzykę bardzo pozytywnej postaci – Tiny Turner i myślę, że ten kontrapunkt to absolutnie duży atut spektaklu - mówił aktor tuż po swoim występie. 

Laureatem festiwalu został Aleksander Rubinowas, jury ZASP uhonorowało Wiesława Komasę.

8) Festiwal Teatrów Ulicznych - było to jedno z najważniejszych wydarzeń tegorocznego Kulturalnego Lata. Pamiętajmy, że ten festiwal zorganizowano w Toruniu nie po raz pierwszy. Przed laty podobną imprezę organizował Teatr Wiczy, w 2015 wróciła ona do Torunia organizowana przez Toruńską Agendą Kulturalną.

fot. Robert Berent

7) Skyway - międzynarodowy festiwal światła zorganizowano w tym roku po raz siódmy. Hasłem tegorocznego festiwalu było: Mikrocuda, Makroskarby, Dzieła Natury, Kosmos w AKCJI. Festiwal ma już swoją renomę.

- Jesteśmy jedynym festiwalem światła, który posiada myśl przewodnią, która spaja go w spójną całość  - zapewnia Przemysław Draheim, rzecznik prasowy Toruńskiej Agendy Kulturalnej, organizatora festiwalu. - Mappingi i projekcje, w myśl tegorocznego motta festiwalowego, pozwalają artystom pokazać piękno i ciekawość zarówno małych jak i wielkich rzeczy.

Festiwal po raz kolejny otrzymał prestiżowe wyróżnienie. Wybrano go Najlepszym wydarzeniem lata 2015.

6) "Ekscentrycy" ze srebrnym niedźwiedziem w Gdyni.

Film w reżyserii Janusza Majewskiego kręcono w Toruniu i w Ciechocinku. Przedstawia on historię Fabiana - powracającego z emigracji muzyka, w którego wcielił się Maciej Stuhr. Wkrótce zobaczymy ten obraz na ekranach kin. W obsadzie znaleźli się także: Sonia Bohosiewicz, Natalia Rybicka, Anna Dymna czy Wojciech Pszoniak. Tego ostatniego nagrodzono w Gdyni w kategorii najlepsza drugoplanowa rola męska.

5) Tofifest po raz 13. - jeden z największych festiwali filmowych w regionie i najbardziej niepokornych w Polsce zorganizowano w tym roku po raz 13. Złote Anioły na Niepokorność Twórczą otrzymali Anne Fontaine, Jan Peszek czy Anna Dymna, która sama siebie nie uważa za artystkę niepokorną.

- Od samego początku miałam intuicję i wyczuwałam, że pokorę trzeba wykazywać do rzeczy ważnych, istotnych, pięknych i ciekawych. Natomiast absolutnie nie trzeba się zgadzać na głupoty, na chamstwo, na nienawiść -przyznała aktorka w wywiadzie dla Dzień Dobry Toruń podczas swojej październikowej wizyty na festiwalu.

Tradycyjnie wręczono również flisaki, nagrody dla twórców filmowych z regionu, powędrowały one do rąk Pawła Tchórzelskiego i Ani Antonowicz. Pochodząca z Torunia aktorka, na stałe mieszka w Niemczech, gdzie rozwija się zawodowo i ciągle bierze udział w wielu filmowych produkcjach.

- W Niemczech jest trudno, bo to ogromny rynek. Oni produkują znacznie więcej niż my, bardzo popularne są filmy telewizyjne, które rzadko widzimy w Polsce - tłumaczyła przy okazji swojej wizyty w Toruniu.

Kończąc festiwal jego organizatorzy zaprosili na 14. edycję Tofifestu, która odbędzie się już jesienią 2016 roku.

4) Steve Nash i Turntable Orchestra 2 - wydarzeniem, które towarzyszyło koncertowemu festiwalowi otwarcia CKK Jordanki był wyjątkowy koncert, który zburzył granice między gatunkami muzyki. W nowo otwartej sali koncertowej wystąpili muzycy Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej oraz 10 najlepszych polskich didżejów. Harmonia, jaka wypełniła salę, na której zasiadło prawie 900 osób, i oklaski na stojąco to najlepsze recenzje przedświątecznego, grudniowego wieczoru.

fot. Robert Berent

3) Dwór Artusa świętował 20-lecie - najbardziej interdyscyplinarny festiwal tej jesieni - Forte Artus Festival - otworzył koncert Artura Andrusa, który zaśpiewał na scenie Dworu z okazji 20 urodzin instytucji. Przy okazji złożył animatorom najlepsze życzenia.

- Usłyszałem wiele lat temu, przy okazji życzeń świąteczno-noworocznych od Andrzeja Poniedzielskiego. Powiedział do mnie: Nie będę się wtrącał w tak intymne kwestie jak zdrowie, szczęście i pomyślność. Życzę Ci, żebyś nigdy nie zgubił kluczy. Tego życzę Dworowi, bo wiem, że tych kluczy mają znacznie więcej niż ja - powiedział w rozmowie z Dzień Dobry Toruń.

Jednym z najbarwniejszych wydarzeń tegorocznego festiwalu był koncert Kayah. Wokalistka w Toruniu rozpoczęła świętowanie 20-lecia płyty Kamień, z której pochodzą jej największe przeboje, takie jak "Santana" czy "Fleciki".

fot. Robert Berent

2) Bryan Adams w CSW - światowej sławy gwiazda muzyczna, Bryan Adams w Toruniu otworzył swoją wystawę fotografii. Jeszcze przez kilka tygodni oglądać możemy dwa cykle zdjęć autorstwa kanadyjskiego wokalisty: "Exposed" i "Wounted: Legacy of War".

- Obie odsłony dzisiejszej wystawy to zdjęcia ludzi, oni są najważniejsi – przyznał artysta na chwilę przed początkiem wernisażu.

Przed obiektywem Adamsa pozowali m.in. Helena Bohnam Carter, królowa Elżbieta czy Amy Winehouse.

1) Otwarcie CKK Jordanki - to jedna z najdłużej wyczekiwanych inwestycji w Toruniu. Po 8 latach i 8 miesiącach udało się otworzyć Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki. Swoją siedzibę znalazła tam również Toruńska Orkiestra Symfoniczna.

Jordanki będą również sceną główną Kujawsko-Pomorskiego Teatru Muzycznego. Podczas koncertowego festiwalu otwarcia w Toruniu wystąpiły prawdziwe gwiazdy - Goran Bregovic, Lisa Stansfield, zespół Hey czy Justyna Steczkowska.

Rok 2015 obfitował w wiele ciekawych atrakcji kulturalnych. 2016, czyli rok, w którym polskie miasto zostanie Europejską Stolicą Kultury zapowiada się równie interesująco.

(Adrian Aleksandrowicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

TrepTrep

1 1

Super 19:47, 28.12.2015

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

emil Zemil Z

0 0

Tofifest to fantastyczne wydarzenie. z roku na rok coraz lepszy!!! 13:03, 30.12.2015

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

evekevek

1 0

kazdy koncert Torunskiej Orkiestry Symfonicznej jest wydarzeniem zaslugujacym na numer1 22:38, 30.12.2015

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DanioDanio

1 0

Zgadzam się 22:49, 30.12.2015

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%