Zamknij

To będzie niezwykłe wydarzenie w Toruniu! Drony w natarciu, opanują niebawem Arenę Toruń

14:04, 14.09.2016 Michał Malinowski
Skomentuj Od lewej: Paweł Słupski, Adrian Drzycimski i Łukasz Kaźmierczak   Fot. Tomasz Berent Od lewej: Paweł Słupski, Adrian Drzycimski i Łukasz Kaźmierczak Fot. Tomasz Berent

Wydarzeń poświęconych dronetechnologiom pojawia się w Polsce coraz więcej. Fakt ten cieszy nie tylko tych, którzy aktywnie uczestniczą w świecie pojazdów bezzałogowych i autonomicznych, ale również wszystkich tych, którzy są po prostu ciekawi jak drony zmieniają i jeszcze zmienią nasze życie.

Jest to intrygujący temat  i tym razem, jak mówią organizatorzy - Paweł Słupski, Łukasz Kaźmierczak i Adrian Drzycimski - podczas DroneTech 1st World Meeting Torun 2016, zostanie poruszony w Toruniu. 

- Pierwszą edycję tworzymy po to, by dać osobom, które ogólnie mówiąc zajmują się dronami możliwość dzielenia się swoim doświadczeniem, wiedzą, umiejętnościami, inspiracją z innymi ludźmi, którzy są zainteresowani wykorzystaniem dronów zarówno do celów biznesowych jak i rekreacyjnych – mówi Adrian Drzycimski, jeden z organizatoriów DroneTech 1st World Meeting Torun 2016 . 

Ważną częścią tego wydarzenia jest DroneTech Race Cup, czyli I Halowe Mistrzostwa Wyścigów Dronów, których forma obecnie ewoluowała do mogącego istnieć samodzielnie widowiska sportowego - będziemy mieli okazję zobaczyć je w Toruniu już 13 października.

- Ludzie chyba od zawsze lubili sportową rywalizację, a od kilku lat emocji dostarczają również drony – dodaje Paweł Słupski. -  Rozwój technologii dostarcza nam nowych możliwości i w wielu państwach np. w USA, Austrii, Wielkiej Brytanii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich czy Szanghaju  wyścigi dronów zdobywają coraz więcej entuzjastów. Mówi się nawet, że wyścigi dronów to sport, który wkrótce stanie się jednym z najpopularniejszych.

Arena Toruń to jeden z najnowocześniejszych obiektów  sportowo-widowiskowych. Właśnie na płycie hali głównej drony klasy 250 pilotowane przez zawodników z Polski, a także z innych Państw będą się ścigać w dwóch kategoriach. 

- Przygotowujemy dla zawodników 2 konkurencje, które na oczach zgromadzonej widowni wystawią na próbę umiejętności dynamicznego i precyzyjnego pilotażu – zaznacza Łukasz Kaźmierczak. - W Agility Challange 4 drony staną na starcie, by zmierzyć się z torem pełnym przeszkód. Bramki, w które będzie trzeba trafić z prędkością nawet ponad 100 km/h, slalomy, ostre zakręty, tunele – to wszystko nie ułatwi zawodnikom dotarcia do mety w całości. Możemy spodziewać się naprawdę zaciętej rywalizacji i ekstremalnych sytuacji. 

Speed Race to przede wszystkim prędkość. Piloci będą "wyciskać" swoje specjalnie przygotowane maszyny do granic możliwości, by pokonać wielokrotnie okrążenia 200 metrowego toru owalnego. Szybkość będzie się liczyła nie tylko na trasie, ale i w pit stopach, gdzie niczym w formule pierwszej zespół techniczny będzie się zmagał z wymianą części pozwalających uczestnikom kontynuować wyścig.   

Czterowirnikowce, tak zwane quadrocoptery wyścigowe to zaawansowane technologicznie urządzenia mogące osiągać pokaźnie prędkości. Ich pilotaż nie jest łatwy. To sport wymagający specjalistycznych treningów koordynacji, refleksu, sprytu i niemałych nakładów finansowych. 
Konstrukcja  z silnikami, śmigłami, ramą to jedna kwestia, natomiast cały osprzęt z transmiterami, kamerą umożliwiającym wizje przez np. specjalne gogle dzięki, którym piloci widzą obraz z perspektywy drona to drugie. Panowanie nad taką techniką wymaga więc oprócz wspomnianych cech i pieniędzyrównież sporej wiedzy.

- Jeżeli ktoś chce zająć się tym sportem na poważnie, to rzeczywiście musi liczyć się z tym, że oprócz wielkiej frajdy wiąże się on z ciężką pracą i wspomnianymi pieniędzmi na sam sprzęt i wyjazdy na wydarzenia takie jak DroneTech Race Cup – podkreśla Adrian Drzycimski. - Na szczęście, jeżeli ktoś dysponuje odpowiednimi umiejętnościami, odnosi sukcesy, to może liczyć, że poniesione koszty zaczną się zwracać dzięki sponsorom, którzy dostrzegają w tej nowej dyscyplinie coraz większy potencjał. Możemy zobaczyć już teraz reklamy video z udziałem dronów wyścigowych i zawodników u firm jak np. Ford czy Mitsubishi. 

Dzięki DroneTech Race Cup Toruń może zaistnieć na mapie ważnych wydarzeń sportowych i na stałe wpisać się w kalendarz imprez toruńskich, gdzie widzowie będą mogli liczyć na niecodzienne widowisko dostarczające nowych emocji sportowych i wrażeń. Kto wie, może w Toruniu zaczną powstawać drużyny i wyścigi dronów z czasem staną się dyscypliną sportową lubianą przez torunian nie mniej niż zawody żużlowe

- Na to wydarzenie czeka wiele osób zarówno po stronie pilotów jak i osób chcących zobaczyć, czym są wyścigi dronów. Jest to naprawdę dobra okazja, by wyjść z rodziną, znajomymi w jesienny, czwartkowy wieczór na halę, gdzie będzie można zobaczyć taką rywalizację w efektownej oprawie świateł i wspólnie przeżyć coś nowego – uśmiecha się Paweł Słupski.

Bilety można nabyć za 15 zł na www.kupbilecik.pl lub w punkcie stacjonarnym księgarni PWN na ul. Mikołaja Reja 25 w Toruniu. Co ważne, organizatorzy informują, że część przychodu ze sprzedaży zostanie przekazana na cele dobroczynne. Warto również pamiętać, że to wydarzenie nie tylko o charakterze rekreacyjnym, ale również biznesowym i edukacyjnym. Podczas dwóch październikowych dni uczestnicy będą mogli spotkać się z producentami  w części targowej, gdzie na statecznych ekspozycjach pokazywane będą systemy, pojazdy bezzałogowe i autonomiczne. Oprócz tej formy prezentacji dostępna będzie również prezentacja praktyczna w specjalnej strefie. 

- Tutaj właśnie twórcy rozwiązań dronowych będą mieli do dyspozycji 800 m2 powierzchni halowej, wysokiej na 14 m, którą będziemy dostosowywać do warunków, które pozwolą najlepiej przedstawić specyfikę urządzeń – zdradza Łukasz Kaźmierczak. 

 

Takie wydarzenia to doskonała okazja by nawiązać współpracę z ludźmi z różnych branż, które potrzebują rozwiązań dronowych na potrzeby własnej działalności. 

- Właśnie dlatego partner wydarzenia Enterprise Europe Network z Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego podjął się organizacji giełdy korporacyjnej – twierdzi Paweł Słupski.  - Jesteśmy przekonani, że ta część wydarzenia jest bardzo ważna, bo dzięki temu przedsiębiorcy w formie szybkich spotkań i wymian będą mogli poznać potencjalnych partnerów biznesowy. Jest to realna szansa na rozwój i tworzenie nowych projektów, które przyniosą obopólne korzyści.

Ideę, która przyświeca DroneTech 1st World Meeting  dopełnia wymiar naukowy wydarzenia, dlatego też będzie można uczestniczyć w konferencji i specjalnym seminarium naukowym po którym zostanie wydana monografia stanowiąca wkład w rozwój dziedzin dronetechnologicznych.

- Zdobywanie wiedzy jest bardzo ważne, a okazja do spotkania się w jednym miejscu wielu specjalistów to możliwość jej zdobycia, poszerzenia dzięki wartościowym wystąpieniom i ciekawym dyskusją które mamy nadzieję wywiążą się podczas dwóch dni.Podzieliliśmy tą konferencyjną  część na bardzo szerokie działy tematyczne by dać uczestnikom szerokie pole do rozważań. Są to legislacja, czyli kwestie dotyczące regulacji prawnych funkcjonowania pojazdów bezzałogowych i autonomicznych w życiu człowieka; socjologia - tu pojawią się  wystąpienia dotyczące wpływu dronetechnologi na życie człowieka i ostatni dział rozwój technologi tzn. wystąpienia o  innowacyjnych rozwiązaniach – kończy Adrian Drzycimski.

Jeżeli chcesz być gościem targów lub słuchaczem na konferencji albo wziąć udział w giełdzie korporacyjnej zarejestruj się na www.dronetech-poland.com – REJESTRACJA JEST DARMOWA.  Na stronie internetowej dostępne są również informacje dla wystawców, prelegentów i sponsorów. 

Współorganizatorami wydarzenia są: Urząd Miasta Torunia, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko - Pomorskiego, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Drone - Solution z Holandii, Enterprise Europe Network przy Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. 

Partnerami wydarzania są: Centrum Wsparcia Biznesu, Kujawsko - Pomorska Agencja Innowacji, Business Link, Izba Przemysłowo - Handlowa w Toruniu, Katedra Technologii Lotniczych i RPASteam z Politechniki Śląskiej, miesięcznik Extra Biznes, TVP Bydgoszcz, ŚwiatWyścigów.pl, ŚwiatDronów.pl, UAVO.pl

Patronaty: Wicepremiera i Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Pana Jarosława Gowina, Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego, Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika Pana prof. dr hab. Andrzeja Tretyna. 

(Michał Malinowski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

wtwt

2 0

Czy ja dobrze widzę? 13 października? W czwartek?
Dlaczego taka impreza nie odbywa się w weekend, żeby wszystkim pasowało? 11:37, 15.09.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%