Zamknij

Butelka antykolkowa - czy jest skuteczna?

10:14, 11.05.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:14, 11.05.2020

Kolka to jeden z częstszych problemów u niemowlaków, z którym borykają się młodzi rodzice. Wielu z nich szuka magicznego rozwiązania, które pomoże wyeliminować ten problem z życia dziecka. Jednym z takich sposobów może być stosowanie butelki antykolkowej.

  1. Kolka u dziecka - co może pomóc?
  2. Przyczyny kolki a kształt butelki
  3. Butelki antykolkowe - budowa i rodzaje

Kolka u dziecka - co może pomóc?

Rodzice od dawna szukają magicznego leku na kolkę. Wielu marzy o rozwiązaniu, który pomoże zapobiegać pojawianiu się tego uciążliwego tak dla dziecka, jak i jego rodziców zjawiska. Okazuje się jednak, że nie ma jednego, uniwersalnego sposobu na kolkę, który sprawdziłby się w przypadku każdego dziecka. Dzieje się tak głównie dlatego, że procesy, które doprowadzają ostatecznie do pojawienia się kolki nadal pozostają nawet dla najlepszych specjalistów w dziedzinie pewną tajemnicą. Jak więc w takich sytuacjach bywa, ilu specjalistów, tyle pomysłów na to, jak radzić sobie z kolką. W praktyce okazuje się zaś, że to, co pomaga jednemu dziecku, niekoniecznie sprawdza się w przypadku drugiego. Jednym ze sposobów polecanych przez wielu rodziców jest butelka antykolkowa, choć trzeba zaznaczyć, że według innej grupy rodziców naczynie to w żaden sposób nie minimalizuje ryzyka wystąpienia kolki.

Przyczyny kolki a kształt butelki

Przyczyny kolki są oczywiście do końca niezbadane, natomiast przyjmuje się, że w dużej mierze za powstawanie problemów, których objawem jest kolka, może być nierozwinięty układ pokarmowy i pojawiające się w wyniku przyjmowania pokarmu zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Wielu specjalistów utrzymuje, że jeśli dziecko zbyt szybko połyka zbyt dużą ilość pokarmu, której jego układ pokarmowy nie jest w stanie odpowiednio szybko strawić, pojawiają się bóle brzucha i wzdęcia, które doprowadzają do charakterystycznego, przedłużającego się płaczu dziecka, który może trwać nawet 2 lub 3 godziny. Towarzyszą mu bardzo charakterystyczne objawy: podkurczanie nóżek, zaciskanie piąstek, prężenie ciała i podwyższona aktywność dziecka. Płacz momentami przechodzi we wrzask. Problemy tego typu zaczynają się w 2-3 tygodniu życia i potrafią trwać nawet do trzeciego miesiąca.

Jeśli więc przyjąć, że źródłem kolki jest zbyt szybkie połykanie pokarmu przez dziecko, to butelki, które przeciwdziałają takiemu zjawisku, mogą chronić przed pojawieniem się kolki. Tak właśnie działają butelki antykolkowe - więcej o ich działaniu sprawdź tutaj. Oczywiście jest to tylko jeden ze sposobów związany z jedną z teorii dotyczących powstawania kolki. Rodzice sięgają także po takie rozwiązania jak: kołysanie na rękach, kąpiele w ciepłej wodzie, masaż brzuszka, a także herbatki ziołowe i środki farmakologiczne. Źródłem problemu może się okazać także dieta mamy, bogata na przykład w produkty zawierające laktozę, której dziecko nie przyswaja.

Butelki antykolkowe - budowa i rodzaje

Butelki antykolkowe od pozostałych różnią się przede wszystkim obecnością systemu zapobiegającego przedostawaniu się pęcherzyjów powietrza do mleka. To właśnie one mają być według niektórych głównym źródłem problemów z kolką. System odpowietrzający może być wyposażony w bardzo różne rozwiązania: od specjalnych zaworków odpowietrzających w smoczku, przez wentylowaną podstawę, do rurki odpowietrzającej. Na rynku można spotkać także butelki zakrzywione do góry, które mają przeciwdziałać zbieraniu się powietrza w smoczku. Rozwiązania tego typu przynoszą ulgę bardzo wielu dzieciom, trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że jeśli źródło problemu jest inne niż powietrze w mleku, butelka antykolkowa nie pomoże w jego rozwiązaniu.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%