Zamknij

Ashwaganda - właściwości produktu

10:00, 23.12.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:02, 23.12.2019
Skomentuj

Ashwagandha, inaczej Withania somnifera, czyli witania ospała to roślina przybierająca postać niedużego krzewu z lekko wydłużonymi liśćmi, kwiatami w kształcie dzwonków i okrągłymi owocami. Najważniejszym surowcem zielarskim pozyskiwanym z witani jest jej korzeń, jednak medycyna naturalna wykorzystuje wszystkie części tej rośliny od liści i kwiatów, po owoce i ziarna. Jakie właściwości posiada zatem Ashwagandha i co się w niej znajduje?

Co zawiera Ashwagandha?

Ashwagandha jest doskonałym źródłem licznych związków chemicznych o aktywnym działaniu na ludzki organizm. Znajdują się w niej przede wszystkim witanolidy, czyli związki modulujące intensywność stanów zapalnych, wykazujące właściwości przeciwbakteryjne i przeciwnowotworowe, alkaloidy o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwbólowym, sitoinozydy o właściwościach antyoksydacyjnych i przeciwstresowych oraz flawonoidy, które regulują procesy fizjologiczne i ograniczają wzrost mikroorganizmów patogennych. 

Ashwagandha jest adaptogenem

Ashwagandhę zalicza się do grupy roślin określanych mianem adaptogenów. Nazwa ta dotyczy z kolei jedynie tych roślin, które zawierają w sobie substancje zdolne do utrzymywania równowagi organizmu (homeostazy) oraz stabilizacji jego procesów fizjologicznych. Adaptogeny muszą mieć pochodzenie naturalne i wykazywać właściwości normalizujące. Co więcej, nie mogą być szkodliwe dla zdrowia i muszą działać na wiele układów jednocześnie poprzez ustabilizowanie lub usprawnienie ich pracy.

Ashwagandha właściwości

Ashwagandha, nazywana także żeń szeniem indyjskim, stosowana jest w celu zachowania dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego. Działa korzystnie przede wszystkim na serce i cały układ sercowo-naczyniowy. Wykazuje również właściwości antyoksydacyjne, czyli przeciwstarzeniowe. Witania ospała ma działanie antystresowe, przeciwlękowe i uspokajające, gdyż obniża poziom tribuliny, czyli klinicznego wskaźnika lęku oraz kortyzolu, czyli hormonu stresu. Żeń szeń indyjski chroni również komórki układu nerwowego przed wolnymi rodnikami, truciznami i toksynami. Regularne stosowanie dobrej jakości suplementów z Ashwagandhą może zwiększyć także wytrzymałość na zmęczenie oraz tolerancję na wysiłek fizyczny, przyczyniając się do wzrostu poziomu testosteronu we krwi oraz zmniejszenie stężenia kinazy kreatynowej w osoczu, co przekłada się na szybszą regenerację mięśni. Ponadto, zawarte w korzeniu tej rośliny substancje ułatwiają utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi. 

Sprawdź również: kurkimina

Aby przyjmowanie Ashwagandhy przynosiło szybkie i pełne rezultaty zaleca się stosowanie wyłącznie suplementów wysokiej jakości z określoną zawartością składników aktywnych. Warto zwracać uwagę również na samo opakowanie suplementu, które powinno być wykonane z ciemnego szkła farmaceutycznego, zdolnego ochronić delikatne składniki żeń szenia indyjskiego przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Dobrej jakości Ashwagandha nie może zawierać również żadnych dodatków barwiących, konserwujących ani smakowych. Zalecana dzienna dawka spożycia to maksymalnie 500 mg dziennie. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%