Zamknij

Toruń: teatr Horzycy z nowym logo i premierami w nadchodzącym sezonie artystycznym. Na co się wybrać?

10:16, 12.09.2019 AJ Aktualizacja: 10:24, 12.09.2019
Skomentuj Foto. Nadesłane Foto. Nadesłane

Toruń: nowe logo i ciekawe premiery w teatrze Horzycy

Teatr Horzycy, w nowej identyfikacji wizualnej, ma przyjemność zaprezentować premiery zaplanowane na najbliższy sezon.

Sezon 2019/2020 teatr otwiera 28 września premierą znakomitej sztuki Janusza Głowackiego w reżyserii Macieja Marczewskiego. „Antygona w Nowym Jorku” to błyskotliwa i poruszająca tragikomedia o społecznym wykluczeniu oraz niezbywalnym prawie do walki o swoją tożsamość i godność. 14 grudnia natomiast odbędzie się premiera spektaklu „Jezus przyszedł” wyreżyserowanego przez Tomasza Mana. Sztuka będzie domknięciem tematu Boga poruszanego w ostatnich sezonach intensywnie na deskach naszego teatru. Tomasz Man przenosi akcję Ewangelii w czasy współczesne, stawiając pytanie o obecność Jezusa Chrystusa w świecie dzisiejszym i konfrontację jego nauki z kondycją naszych czasów.

Rok 2020 rozpocznie się spektaklem „Alicja w krainie czarów” w reżyserii Pawła Paszty (premiera 18 stycznia). Mimo że spektakl ten kierowany jest przede wszystkim do najmłodszych widzów, ukazany w nim świat może stać się uniwersalny i wciągający również dla dorosłych. Kto z nas nie jest bowiem wciąż dzieckiem – choćby w najmniejszym stopniu? To jedna z ważniejszych w historii literatury opowieści o fantastycznej podróży w świat pełen ironii i metafory również naszej współczesnej rzeczywistości.

Już 22 lutego odbędzie się premiera sztuki na podstawie „Gargantui i Patagruela”, w której współcześni młodzi twórcy, pod kierunkiem nagrodzonego na festiwalu Pierwszy Kontakt Jakuba Skrzywanka, przedstawią rolę błazna w dobie social-mediów. Będzie to koprodukcja z Teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu.

W marcu odbędą się aż dwie premiery – „Thelma i Louise” w reżyserii Łukasza Zaleskiego oraz „Kariera Nikodema Dyzmy” Piotra Ratajczaka. Pierwszy z nich jest inicjatywą dwóch aktorek – Jolanty Teski i Mirosławy Sobik, które wcielą się w postaci z kultowego filmu Ridleya Scotta, by wyruszyć w podróż, po której nic już nie będzie takie samo. Spektakl będzie grany w nowej przestrzeni w dawnej kotłowni Teatru i ma stanowić połączenie teatralnej inscenizacji z rockowym koncertem.

Z kolei premiera, którą zaplanowano na 28 marca, będzie realizacją słynnej powieści Kazimierza Dołęgi-Mostowicza, zaadaptowanej na czasy współczesne, przedstawiającej historię karierowicza, pnącego się z łatwością po szczeblach drabiny społecznej.

18 kwietnia odbędzie się premiera sztuki „Cholernie mocna miłość” według powieści Lutza van Dijka, opartej na wydarzeniach z Torunia z czasów II wojny światowej. Reżyserka Aleksandra Jakubczak i dramaturg Krzysztof Szekalski zaprezentują historię tragicznej, homoseksualnej miłości.

Ponadto zaplanowano liczne wydarzenia towarzyszące repertuarowi, związane ze stuleciem polskiego teatru. Wśród nich otwarte czytania z publicznością, działania edukacyjne (wykłady, debaty), działania w przestrzeni miejskiej, konkursy, wystawy, wydawnictwa i inne projekty twórcze. Do współorganizacji obchodów zapraszamy grupę partnerów związanych z historią teatru w Toruniu miejscem funkcjonowania lub charakterem zbiorów.

W jubileuszowym 2020 roku obędzie się również 25. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Kontakt (23-29 maja). Festiwal skoncentruje się na rozwijaniu kierunku obranego w 2018 roku, ponieważ hasłem będzie „NA GRANICY”. Odwołamy się w ten sposób do Torunia jako miasta z tradycjami miasta granicznego, a także do konfrontacji teatru Wschodu i Zachodu, czy też do poszukiwań nowych form na granicy teatru rozumianego klasycznie.

Teatr będzie także kontynuować dotychczasowe inicjatywy, takie jak „Salon Poezji”, kabaret „Loża Kopernika”, czytania performatywne, projekt „Polsko-litewsko-białoruskie warsztaty dramaturgiczne” oraz działania edukacyjne. Będą to takie cykle jak: „Teatr bliżej”, „Poznaj teatr!”, „Teatr i Rodzina”, „Niedziela a Teatrze”, „EDUAKCJE”, „Program działań dla nauczycieli”, „Święto ulicy Wilama Horzycy” czy „Teatralna Akademia Seniora”.

Teatr będzie również dalej realizować projekty „Oczy otwarte – spektakle z audio-deskrypcją i warsztatami” oraz „Demokracja”, czyli cykl warsztatów dla młodzieży.

(AJ)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%