Zamknij

Więcej zieleni w mieście! Co się zmieni w parku Glazja, Tysiąclecia oraz na Starówce?

08:00, 23.02.2019 online
Skomentuj Fot. Archiwum Fot. Archiwum

W naszym mieście – pomimo wycinek drzew – nadal jest spora liczba parków, które chronią nas od betonu. Toruń jest bardzo zielonym miastem, ale też mamy takie problemy, jak w Krakowie, ze smogiem. Drzewa chronią nas przed hałasem i są naturalnymi filtrami powietrza – zauważyli to miejscy urzędnicy, którzy przekonują, że na wiosnę będzie bardziej zielono. 

W planach na 2019 r., toruński magistrat ma kilka pomysłów, które de facto są już zatwierdzone, aby Toruń oddychał zielonymi płucami miasta. Przede wszystkim będziemy świadkami rewitalizacji Parku Tysiąclecia wraz z odbudową układu wodnego fosy przy ul. Podgórskiej w Toruniu. 

Park ten, jako zabytkowy obiekt poforteczny, zatracił swoją dawną, pierwotną funkcję. Charakter przestrzeni i układ terenu uległy znacznym przekształceniom, a przy tym zyskały zupełnie nową współczesną jakość. 

Projekt rewitalizacji obszaru objętego ochroną konserwatorską wymaga szczególnych działań, mających na celu dostosowanie współczesnych zapotrzebowań użytkowników terenu do jego wartości historycznych i potrzeby ich zachowania lub odtworzenia. Zostanie wykonana nawierzchnia parkowa, ścieżka rowerowa i ścieżka edukacyjno-przyrodnicza; na fosie powstanie pomost. Zostaną zamontowane ławki, latarnie, kosze, stojaki rowerowe. Zostanie również wybudowany plac zabaw i wybieg dla psów. 

W następnej kolejności urzędnicy planują zająć się terenami w parku Glazja przy ul. Waryńskiego. Oprócz remontu istniejących ścieżek spacerowych, magistrat planuje remont i budowę urządzeń rekreacyjnych (plac zabaw, siłownia, street-workout, taras widokowy, miejsca do grillowania). Tutaj roboty mają ruszyć już w I kwartale 2019 roku. 

Dla tych osób, którym brak zieleni w sąsiedztwie gotyckiej starówki Torunia – urzędnicy miejscy również przygotowali kilka rzeczy. Przede wszystkim ma powstać tzw. brama gotyckiej starówki, czyli Urząd Miasta w Toruniu planuje zagospodarować tereny zielone w otoczeniu Muzeum Etnograficznego (m.in. poprzez nasadzenia drzew i krzewów oraz wybudowanie dwóch małych fontann). 

Po drugiej stronie ulic są Jordanki – tam też planowane jest zagospodarowanie zieleni parkowej, tj. budowę ciągów komunikacyjnych, roboty zieleniarskie, montaż stojaków na rowery, ławek i koszy na śmieci. Roboty mają ruszyć także w 2019 r. – jednak ze względu na brak ofert i cenę przekraczającą zaplanowane środki unieważniono dwa postępowania na wybór wykonawcy. Mimo to urzędnicy przekonują, że prace ruszą jeszcze w tym roku. 

[ALERT]1550829511259[/ALERT]

(online)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%