Zamknij

37. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. W Toruniu złożono kwiaty i zapalono znicze [ZDJĘCIA]

12:00, 13.12.2018 Informacja prasowa Aktualizacja: 12:31, 13.12.2018
Skomentuj Kwiaty i znicze złożyli: Michał Zaleski, Marcin Czyżniewski oraz Zbigniew Fiderewicz   Fot. Agnieszka Bielecka Kwiaty i znicze złożyli: Michał Zaleski, Marcin Czyżniewski oraz Zbigniew Fiderewicz Fot. Agnieszka Bielecka

W regionie będziemy obchodzić 37. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. W środę (12 grudnia) przed północą marszałek Piotr Całbecki złoży kwiaty pod tablicą na kościele akademickim w Toruniu. W czwartek (13 grudnia) uroczystości odbędą się w Chełmnie, Potulicach, Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku. Jak co roku w oknach pojawią się symboliczne świece pamięci ofiar czasu stanu wojennego.

Organizatorami kujawsko-pomorskich obchodów 37. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego są marszałek Piotr Całbecki, wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, przewodniczący Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność” Leszek Walczak, p.o. przewodniczącego Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ „Solidarność” Tomasz Jeziorek, przewodniczący Społecznego Komitetu „Solidarni – Toruń Pamięta” Jan Wyrowiński, Przewodniczący Stowarzyszenia „Chełminiacy 1982” Tadeusz Antkowiak, dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku prof. Mirosław Golon oraz burmistrz Nakła nad Notecią Sławomir Napierała.

Wojewódzkie obchody rozpoczną się w środę (12 grudnia, godzina 11) w Chełmnie złożeniem kwiatów pod pomnikiem internowanych w wojskowych obozach internowania. Tego samego dnia przed północą w Toruniu odbędzie się ceremonia złożenia kwiatów pod wmurowaną w ścianę kościoła akademickiego tablicą upamiętniającą brutalnie rozpędzoną przez peerelowską milicję patriotyczną manifestację z maja 1982.

Czwartkowe (13 grudnia) obchody rozpoczną się o godzinie 10 w Potulicach (powiat nakielski), gdzie zaplanowano złożenie kwiatów pod wmurowaną w ścianę więzienia tablicą upamiętniającą internowanie w stanie wojennym działaczy związkowych oraz działaczy antypeerelowskiej opozycji demokratycznej. Odbędzie się także wręczenie nagród laureatom „I Konkursu wiedzy o stanie wojennym” pod honorowym patronatem marszałka województwa.

Bydgoskie uroczystości rozpoczną się w południe uroczystą mszą świętą w intencji uczestników walk o wolność Ojczyzny w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości pod przewodnictwem biskupa Jana Tyrawy w kościele św. A. Boboli. Na godzinę 13.30 zaplanowano odsłonięcie tablicy poświęconej pamięci ofiar wojskowych obozów internowania w stanie wojennym na skwerze Pomorskiego Okręgu Wojskowego. O godzinie 14.30 rozpocznie się uroczystość w gmachu Urzędu Wojewódzkiego połączona z prezentacją wystawy IPN „580 dni stanu wojennego”. Podczas spotkania działacze antykomunistycznej opozycji zostaną odznaczeni marszałkowskimi medalami Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis (lista odznaczonych). O godzinie 18 odbędzie się msza w intencji ofiar stanu wojennego w kościele św. A. Boboli.

O godzinie 14 w Chełmży zaplanowano złożenie kwiatów pod tablicą poświęconą pamięci działacza i współzałożyciela NSZZ RI „Solidarność” Antoniego Łapczyńskiego.

Toruńskie obchody rozpoczną się o godzinie 16  złożeniem kwiatów pod tablicą upamiętniającą strajk rolników z NSZZ RI „Solidarność” w budynku toruńskiej cukrowni (ul. Kraszewskiego 40) w 1981 roku. O godzinie 18.30 nastąpi złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą działaczy opozycji antykomunistycznej więzionych i przetrzymywanych w Areszcie Śledczym MO przy Wałach Generała Sikorskiego 10. O godzinie 19 odbędzie się msza święta w kościele akademickim.

Uroczystości we Włocławku rozpoczną się o godzinie 17 złożeniem kwiatów pod bramą Zakładu Karnego (ul. Bartnicka 10). Godzinę później odbędzie się msza święta w katedrze, a po niej złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą prześladowanych działaczy niepodległościowych przy placu Kopernika.

W czwartkowy wieczór w oknach Urzędu Marszałkowskiego pojawi się zapalona świeca, symbolizująca pamięć ofiar wydarzeń sprzed 35 lat. Do udziału w akcji „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności” zaprasza Instytut Pamięci Narodowej

(Informacja prasowa)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

RemekRemek

1 1

Wojtasik, Klabun, Czyżniewski są, a gdzie reszta radnych? 12:17, 13.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

zniesmaczonyzniesmaczony

1 0

Dno! tak wredni mogą być tylko wychowankowie Adama Michnika z ddt!
Na stronie głównej w fotorelacjach dają zdjęcie przy garnku z grochówką!
To złośliwość jakże typowa dla zbolszewizowanego umysłu,
Gorąca kawa, grochówka była dopiero przed g. 01, po uroczystościach ;oddania hołdu, hymnie, modlitwie, złożeniu kwiatów, wieńców i zniczy.
Trzeba chyba być potomkiem volksdeuscha, ubeka, esbeka, aby tak to rozgrywać to fotkowanie w 37 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. 15:42, 14.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

zmianazmiana

0 0

Poskutkowało! zamiast kotła z grochówką jest harcerka! 18:17, 14.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

z innej beczkiz innej beczki

0 0

37 lat temu banda czerwonych generałów wystąpiła przeciw polskiemu narodowi. A jak się zachowują np. generałowie francuscy. Cyt. :

Przejdź do zawartości
Przejdź do stopki

Zaloguj się

?

















































































DoRzeczy
Generałowie piszą do Macrona. Zarzucają mu zdradę narodu i łamanie demokracji




DoRzeczy Online

3 godz. temu



?

?

?

?
Banda czerwonych generałów w prl 13 grudnia zaatakowała Polaków.
A jak się zachowują np. francuscy generałowie.?
Grupa francuskich generałów napisała list otwarty do prezydenta Macrona. Wojskowi oskarżają go o zdradę od narodu i łamanie demokracji. Sprawa dotyczy paktu migracyjnego.
164 państwa Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęły w Marrakeszu pakt dotyczący migracji. Wśród tych państw, mimo sprzeciwu obywateli, znalazła się również Francja.
W liście napisanym przez generała Antoine Martineza, pod którym podpisało się dziesięciu innych generałów, admirał i pułkownik, a także były francuski minister obrony Charles Millon, ??wojskowi ostrzegają prezydenta Macrona, że ??podpisanie paktu po raz kolejny osłabia suwerenność państwa francuskiego oraz stanowi kolejny powód dla "i tak już zmaltretowanych ludzi" do podjęcia buntu przeciw władzy.
Autorzy listu zarzucają Macronowi, że występuje przeciwko woli ludu i łamie zasady demokracji. Ich zdaniem prezydent Francji zdradził własny naród. Wojskowi ponadto podkreślają, że Francja nie jest w stanie zrozumieć, że integracja ludzi z tak różnych kultur jaka odbywa się obecnie nad Sekwaną, nie jest tak naprawdę możliwa. Przykładem są obszary przejęte przez imigrantów, nad którymi Francja już nie panuje.
18:33, 14.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%