Zamknij

Wkładki ortopedyczne płaskostopie poprzeczne ? jak przebiega choroba i leczenie

09:34, 23.05.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:34, 23.05.2018
Skomentuj Fot. pixabay Fot. pixabay

Płaskostopie poprzeczne to choroba nabyta, którą trudniej zdiagnozować niż wyleczyć. Na szczęście zarówno jedno, jak i drugie nie jest niemożliwe. Wystarczy tylko wiedzieć na co zwrócić uwagę. Wyjaśniamy, jak zapobiegać i leczyć płaskostopie.

Czym jest płaskostopie poprzeczne?

Żeby wiedzieć, jak z nim walczyć, trzeba wiedzieć czym ono w ogóle jest. Jak pewnie wiecie płaskostopie poprzeczne to choroba. Jednak nie jest to uraz dziedziczny. Bardzo rzadko zdarza się sytuacja, w której choroba ta jest przekazywana w genach. Płaskostopie jest wadą nabytą, na którą sami sobie „pracujemy”. To my sami mamy bardzo duży wpływ na to, czy będziemy musieli się z nim mierzyć. Płaskostopie najczęściej dotyka osoby z dużą nadwagą, noszące źle dobrane obuwie lub długo chodzące w butach na obcasie/twardej podeszwie. Czym się ono objawia? Pierwszymi oznakami płaskostopia jest ból łydek, stóp, kostek lub kolan. Czasem pojawiają się pod palcami stóp odciski. W dalszym etapie deformacji stopa ulega obniżeniu. Zdrowa stopa dotyka podłoża jedynie I i V głową kości śródstopia. Z kolei w przypadku płaskostopia poprzecznego stopy w przedniej części dotykają podłoża całą swoją powierzchnią.

Na leczenie - wkładki ortopedyczne płaskostopie poprzeczne

Jeżeli zauważamy u siebie powyższe objawy lub jesteśmy w grupie ryzyka, warto odwiedzić podologa lub ortopedę, który potwierdzi lub zaneguje naszą diagnozę. Zwłaszcza, że im później zaczniemy leczenie, tym będzie ono trudniejsze. W większości przypadków wystarczą wkładki ortopedyczne płaskostopie poprzeczne. Jednak niekiedy potrzeba czegoś więcej. Jeżeli choroba jest przyczyną wagi, konieczne jest jej zbicie. Najlepiej udać się do dietetyka, który ułoży nam specjalną dietę. Jeżeli na naszych nogach pojawi się stan zapalny, lekarz przepisze nam niesteroidowe leki przeciwzapalne, które go zwalczą. Jednak w większości przypadków wystarczy jedynie stosować wkładki ortopedyczne płaskostopie poprzeczne. Te wyrobimy sobie u podologa lub ortopedy. Są to indywidualne, dostosowane do naszych potrzeb wkładki, które wkładamy w obuwie, jakie nosimy. Korygują one postawę naszych stóp, dzięki czemu ból znika, a stopa wraca do naturalnej pozycji.

Jak leczyć w domu?

W walce z płaskostopiem poprzecznym skuteczne są nie tylko wkładki ortopedyczne płaskostopie poprzeczne, ale również ćwiczenia wykonywane w domu. Jeżeli połączysz te dwie metody, szybciej wrócisz do pełnej sprawności i pozbędziesz się płaskostopia. Do najskuteczniejszych ćwiczeń należą: podnoszenie stopą woreczków z ryżem lub szmacianych piłek,masowanie stóp poprzez turlanie piłki do tenisa lub golfa, skakanie na palcach czy chodzenie boso po piasku lub trawie.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%