Zamknij

Koniecznie wybierz się w tych dniach majowych do Szafarni! Nie zawiedziesz się

06:00, 11.05.2018 Materiał partnera Aktualizacja: 14:11, 11.05.2018
Fot. Facebook/Ośrodek Chopinowski w Szafarni Fot. Facebook/Ośrodek Chopinowski w Szafarni

Rozmowa z Agnieszką Brzezińską, dyrektor Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni przed zbliżającym się Międzynarodowym Konkursem Pianistycznym im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w dniach 16-20 maja. 

To już 26. edycja konkursu pianistycznego, który z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Proszę pokrótce przybliżyć jego specyfikę?

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni to dwie i pół dekady muzycznych zmagań i prawie tysiąc uczestników z ponad czterdziestu państw. Konkurs posiadający 26-letnią tradycję nieprzerwanej działalności jest najważniejszym wydarzeniem kulturalnym organizowanym przez Ośrodek Chopinowski w Szafarni od 1992 r. Szafarnia jako miejsce pobytu i muzycznych inspiracji nastoletniego Fryderyka Chopina stanowi dla uczestników klucz do zrozumienia jego muzyki.  Przez 4 dni w Szafarni rozbrzmiewają utwory znakomitych kompozytorów interpretowane z młodzieńczym entuzjazmem przez uczestników rywalizujących w trzech kategoriach wiekowych: do 10, do 13 i do 16 roku życia. Reprezentujących szkoły muzyczne z całego świata. Konkurs z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Na przesłuchania przybywają utalentowani młodzi pianiści z tak odległych krajów jak: Japonia, Chiny, Stany Zjednoczone, Korea Północna, Argentyna, Izrael, Australia., Singapur, Argentyna. Nie brakuje też pianistów z Europy. Konkurs zachęca również atrakcyjnymi nagrodami, którymi są, oprócz nagród finansowych,  recitale na europejskich estradach muzycznych. Wielu zwycięzców szafarskich konfrontacji zdobywa laury w prestiżowych konkursach, jest oklaskiwanych w najważniejszych salach koncertowych całego świata. Do grona laureatów Konkursu należą: Justyna Danczowska, Daniel Wnukowski, Josif Siergiej (laureat Konkursu im. A. Rubinsteina), Paweł Wakarecy i Jacek Kortus (finaliści Konkursu Chopinowskiego w Warszawie. Co roku Konkurs przyciąga do Szafarni wybitne muzyczne osobowości. Wśród jurorów znaleźli się: Kevin Kenner, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, Halina Czerny-Stefańska, Barbara Hesse-Bukowska, Katarzyna Popowa-Zydroń, Alberto Nosè, Andrzej Jasiński. 

Konkurs rozpocznie się 16 maja w Toruniu od koncertu inauguracyjnego w Sali Wielkiej Dworu Artusa o godzinie 18:00. Co czeka na zaproszonych gości? 

Zgadza się. Wykonawcami będzie duet fortepianowy Jekaterina i Stanisław Drzewieccy. Duet rozpoczął działalność, kiedy to dwoje młodych, wybitnie utalentowanych pianistów, ona – Rosjanka mieszkająca w Rydze, on – Polak z Warszawy, w 2010 roku zawarli związek małżeński i postanowili połączyć siły swoich talentów decydując się na wspólną drogę artystyczną. Oboje posiadają imponujący dorobek artystyczny. Koncerty Duetu Jekateriny i Stanisława Drzewieckich na cztery ręce lub dwa fortepiany cieszą się wielkim zainteresowaniem publiczności z uwagi na ciekawy, zróżnicowany, często mało znany lub specjalnie im dedykowany repertuar.

Następnie konkurs przeniesie się do Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni. Jak będą wyglądały przesłuchania? 

Dalszy ciąg konkursu będzie miał miejsce w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni, to tam młodzi pianiści prezentować się będą przed międzynarodowym jury w składzie: prof. Andrzej Jasiński (Akademia Muzyczna w Katowicach, Polska,) prof. Izabella Darska-Havasi (Fundacja im. Györgya Ferenczyego w Budapeszcie, Węgry), prof. Joanna Maurer (Konserwatorium Muzyczne w Genewie, Szwajcaria), prof. Maria Murawska (Akademia Muzyczna w Bydgoszczy, Polska), prof. Martin von der Heydt (Hochschule für Künste Bremen, Niemcy), prof. Andrzej Tatarski (Akademia Muzyczna w Poznaniu, Polska). Przesłuchania konkursowe rozpoczniemy 17 maja o godz. 9.00 do 20.00, pierwszego dnia zagrają uczestnicy z II grupy wiekowej czyli dzieci w wieku od 10 do 13 lat. Drugiego dnia 18 maja od godz. 9.00 podziwiać będziemy najmłodszych w wieku od 6 do 10 lat po nich wysłuchamy kilku uczestników z III grupy wiekowej, młodzież w wieku do 13 do 16 lat i ta grupa zagra także w sobotę. Konkurs zakończy się w niedzielę 20 maja plenerowym koncertem laureatów o godz. 12.00 w Parku Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni. Na przesłuchania i koncert laureatów wstęp jest bezpłatny i zachęcamy do uczestniczenia i podziwiania młodych talentów. W tym roku to już po raz kolejny będzie można obserwować zmagania konkursowe na żywo dzięki transmisji TV UMK na naszej stronie. www szafarnia.art.pl z sygnałem docieramy na cały świat, dzięki temu rodziny naszych uczestników mogą wraz z nimi przeżywać szafarski konkurs.

Szafarnia to unikatowe miejsce na mapie województwa kujawsko-pomorskiego. Dlaczego warto odwiedzić to miejsce? 

Ośrodek Chopinowski w Szafarni jest instytucją kultury samorządu województwo kujawsko-pomorskiego, która powstała dla upamiętnienia pobytu młodego Fryderyka Chopina w naszej miejscowości w 1824 i 1825 roku. Nie jest jednak jedynie miejscem przechowywania wspomnień i dawnych pamiątek, ale twórczą przestrzenią rozwoju talentów młodego pokolenia pianistów. Jeśli geniusz Chopina dojrzewał właśnie w Szafarni i pobyt u nas wywarł wielki wpływ na szereg kompozycji naszego mistrza, to jakże ma i dziś nie inspirować i przekazywać podobnych natchnień? Ośrodek Chopinowski prowadzi przede wszystkim działalność koncertową i wystawienniczą. Cykliczne koncerty, skupiające zarówno stałych bywalców jak również systematycznie wzrastającą rzeszę nowych melomanów, odbywają się przynajmniej kilka razy w miesiącu, w kameralnej atmosferze,  w soboty o godzinie 17:00. Inną z głównych osi działalności naszej instytucji jest edukacja muzyczna i kulturalna. Organizujemy audycje dla dzieci i dorosłych, warsztaty czy kursy mistrzowskie, konkursy pianistyczne, recytatorskie, wiedzy o Fryderyku Chopinie oraz wystawy fotograficzne i malarskie, przedstawienia teatralne i wiele innych aktywności.

Ośrodek nie zamyka się na okres wakacyjny. Wręcz przeciwnie na miłośników muzyki klasycznej czeka wiele niespodzianek. 

Dokładnie tak. W sezonie wakacyjnym zapraszamy melomanów od 1 lipca do 5 sierpnia o godz. 12.15(wakacyjne niedziele) będą odbywały się recitale chopinowskie usłyszymy wspaniałych pianistów z Pilski i świata, którzy przeniosą nas w świat muzyki romantycznej wielkiego Polaka. Na koncert wstęp za jedyne 10 zł dorośli a dzieci wchodzą bezpłatnie. Cykl koncertów nazwaliśmy Wakacje z Chopinem. A jeszcze w czerwcu dwa wspaniałe koncerty wokalne 16. 06 wystąpią z koncertem pt.Przeboje z operetek i musicali, Monika Litwin-Dyngosz – mezzosopran, Wojciech Dyngosz – baryton oraz Justyna Jakubowska – fortepian, a 30.06 usłyszymy toruniankę Sarę Pach z repertuarem Anny Jantar, Tyle słońca w naszym mieście. Przez całe wakacje zapraszamy także na audycje o F. Chopinie widzianym z w różnych kontekstach np. Chopin geniusz wszechstronny,  Chopin patriota, Szafarnia w oczach Chopina. Serdecznie zapraszam do Szafarni, krainy muzyki.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%