Zamknij

Dostarczenie pojazdu zastępczego ? zapomniane prawo poszkodowanego

15:58, 23.04.2018 materiał partnera Aktualizacja: 15:58, 23.04.2018
Skomentuj Fot. materiał partnera Fot. materiał partnera

Właściwie za każdym razem, gdy wsiadamy do samochodu chcemy szybko i wygodnie dotrzeć do celu podróży. Bez względu, czy wyjeżdżamy do pracy, na ważne spotkanie, zakupy, czy wakacje jakiekolwiek opóźnienia mogą spowodować duże utrudnienia. Nieprzyjemności w pracy, utrata ważnego kontaktu, czy możliwości wakacyjnego wypoczynku to tylko niektóre z prawdopodobnych konsekwencji nie dotarcia na czas w wyznaczone miejsce. Co prawda nie przed wszystkimi zdarzeniami powodującymi opóźnienia można się zabezpieczyć, jednak warto pamiętać, że w przypadku niemożliwości kontynuowania podróży z powodu wypadku, czy kolizji poszkodowany może żądać od ubezpieczyciela pojazdu zastępczego.

Bezpłatny samochód z OC sprawcy

Każdy kierowca powinien pamiętać, że w większości przypadków, gdy jego samochód został uszkodzony w wyniku kolizji bądź wypadku przysługuje mu możliwość ubiegania się o otrzymanie pojazdu zastępczego na koszt ubezpieczyciela sprawcy szkody. Dzięki temu możliwe jest kontynuowanie podróży, czy wykonywanie pracy, do której niezbędny jest poszkodowanemu samochód. Pokrycie kosztów związanych z wynajęciem pojazdu zastępczego następuje z polisy OC sprawcy. Co do zasady wszelkimi formalnościami związanymi z wynajęciem pojazdu oraz dostarczeniem go na miejsce szkody ma obowiązek zająć się ubezpieczyciel sprawcy. Niestety w rzeczywistości nie zawsze jest to takie proste. Towarzystwa Ubezpieczeniowe często uchylają się od tego obowiązku argumentując, że szkoda na samochodzie nie uprawnia do żądania pojazdu zastępczego.

Dlatego niejednokrotnie poszkodowany, aby móc kontynuować przerwaną zdarzeniem drogowym podróż musi na własną rękę zatroszczyć się o wynajem pojazdu zastępczego. W stresującej sytuacji, jaką jest kolizja czy wypadek znalezienie instytucji świadczącej tego typu pomoc nie jest proste. Dlatego każdy kierowca wcześniej powinien dobrze zorientować się w przysługujących mu prawach, aby móc podjąć rzeczową dyskusję z ubezpieczycielem odmawiającym pojazdu zastępczego. Poza tym warto zanotować i mieć przy sobie kierując samochodem kontakt do firm specjalizujących się w wynajmie pojazdów zastępczych. Wiele z nich świadczy tego typu usługi całodobowo, oferując dostarczenie do wskazanego przez poszkodowanego miejsca wybranego pojazdu. Poza tym takie firmy nie tylko ułatwiają kontynuowanie podróży, ale zajmują się także odzyskaniem od ubezpieczyciela kosztów wynajmu.

Ubieganie się o zwrot kosztów wynajmu pojazdu

Jak wyjaśnia specjalista z Kancelarii Automobilis nawet jeżeli ubezpieczyciel odmówi poszkodowanemu dostarczenia pojazdu zastępczego nie oznacza to, że jego obowiązek wygasa. Przeciwnie – w przypadku, kiedy poszkodowany „na własną rękę” wynajął samochód zastępczy ma on prawo domagać się od Towarzystwa Ubezpieczeniowego zwrotu poniesionych w związku z tym kosztów. Jak już wspomnieliśmy, niejednokrotnie wypożyczalnie samochodów oferują samodzielne zajęcie się uzyskaniem swoich należności od ubezpieczyciela. Stąd też powierzenie im tego typu spraw jest najwygodniejszym rozwiązaniem – takie instytucje posiadają odpowiednią wiedzę i doświadczenie niezbędne do efektywnego wyegzekwowania wszelkich należności z tytułu najmu pojazdu.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%