Zamknij

W tej szkole nie ma nudy! Oto, co ma do zaoferowania

14:57, 27.03.2018 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:00, 29.03.2018
Skomentuj ZSPS i VIII LO. Fot. nadesłąne ZSPS i VIII LO. Fot. nadesłąne

Nie trzeba iść do liceum, by dostać ciekawą i dobrze płatną pracę. Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII Liceum Ogólnokształcące idą z duchem czasu i proponują nowy kierunek kształcenia - TECHNIK FOTOGRAFII I MULTIMEDIÓW.

Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII Liceum Ogólnokształcące to szkoła z bogatymi tradycjami. We wrześniu 2017 r. obchodziła swoje 70-lecie - jej początki to lato 1947 r., gdy Minister Handlu i Przemysłu powołał Liceum Przemysłu Cukrowniczego. W skład popularnego "Spożywczaka" wchodzi obecnie należące do najlepszych Technikum Nr 8, do którego uczęszczają uczniowie z całego regionu.

Szkoła wciąż kontynuuje swoje korzenie w branży spożywczej (w klasie kształcącej w kierunku technik technologii żywności). To jednak nie wszystko. Technikum idzie z duchem czasu i uważnie przygląda się młodym, tak bardzo różnym w zainteresowaniach i pragnieniach od swoich rówieśników sprzed 70, czy nawet 15 lat. Rok szkolny 2018/2019 otwiera nowym kierunkiem kształcenia - technik fotografii i multimediów.

- To nowoczesny i przyszłościowy zawód. Postęp cywilizacyjny wymusza na społeczeństwie edukację w tym kierunku. Żyjemy w dobie urządzeń cyfrowych i mediów społecznościowych. Każdy ma przy sobie telefon komórkowy, smartfon czy tablet z wbudowanym aparatem. Od nowoczesnych technologii trudno się odciąć - mówi Urszula Przedpełska, dyrektor ZSPS i VIII LO.

Dodaje, że zmian w kształceniu oczekuje też rynek pracy i zachodzące na nim zmiany. Coraz więcej firm z różnych branż szuka osób, które tajniki nowoczesnych technologi mają w małym palcu.

- Wszyscy interesują się fotografią i filmowaniem. My proponujemy uczniom przejście od hobby do profesjonalizmu. Chcemy pozyskać tych, którzy mają talent - tłumaczy Sławek Załeński, nauczyciel z ZSPS i VIII LO. Nie trzeba nikogo przekonywać, że multimedia to przyszłość. Uzupełniając brakujące ogniwo na rynku toruńskiej edukacji uruchamiamy kierunek, po którym uczeń będzie miał pewność, że dostanie dobrą i ciekawą pracę.

Nauczyciele w Technikum Nr 8 kształcą według reguły "dwa w jednym". W ciągu czterech lat nauki oprócz zajęć ogólnokształcących, uczniowie zdobywają wiedzę praktyczną. Plan zajęć technika fotografii i multimediów obejmuje naukę m.in. organizowania planu zdjęciowego; rejestrację, obróbkę i publikację obrazu; cyfrową obróbkę obrazu; przygotowanie materiałów cyfrowych i wdrażanie projektów multimedialnych.

W nowotworzonej klasie odnajdą się nie tylko miłośnicy fotografii, ale także przyszli specjaliści w instytucjach cyfryzacji i korporacjach, studiach i agencjach artystycznych oraz designerskich, a także sektorze publicznym.

- Chcemy zarazić młodych pasją, stąd stworzyliśmy ITS8, czyli Internetową Telewizję Szkolną i wkrótce ruszamy z codziennymi wiadomościami. Mamy swoje studio filmowe z niezbędną technologią. Trochę młodzieży pomagam, ale montaż obrazu i dźwięku należy do nich - mówi Załeński.

Po opuszczeniu murów technikum, absolwenci mogą wybrać między pracą w wyuczonym zawodzie a dalszą nauką na UMK - na kierunku Sztuka Mediów i Edukacja Wizualna (specjalność: Multimedia i fotografia) czy w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej. Zdobycie matury po nauce w placówce przy ul. Grunwaldzkiej 33/35 to żaden problem.

- W zeszłym roku na egzaminie maturalny mieliśmy 100-procentową zdawalność. Na tle innych toruńskich techników to ewenement - mówi Beata Trapnell, nauczycielka z ZSPS i VIII LO.

W zespole szkół oblegane jest także VIII Liceum Ogólnokształcące z doświadczoną kadrą nauczycielską. Placówka przygotowała siedem profilowanych klas: prawno-obywatelską, społeczno-ekonomiczną, teatralno-dziennikarską, matematyczno-informatyczną, sportową, farmaceutyczno-medyczną i ratowniczo-medyczną.

Sale lekcyjne są wyposażone w tablice interaktywne, wysokiej klasy komputery, odtwarzacze DVD, rzutniki multimedialne i laboratoria. Ale nauka to nie wszystko - uczniowie ZSPS i VIII LO uczęszczają na koła przedmiotowe, sportowe, artystyczne i muzyczne.

Młodzież spoza Torunia może mieszkać w 220-osobowym internacie. Atutem jest też kultowa hala sportowa "Spożywczaka" z widownią na tysiąc miejsc oraz boiska do piłki nożnej, siatkówki i koszykówki. W placówce działa też biblioteka, świetlica i stołówka.

Drzwi otwarte w ZSPS i VIII LO- 7 kwietnia w godz. 10 - 13.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%