Zamknij

Toruń: Poczta Polska powinna mieć odliczone renty i emerytury? Sprawdzamy!

12:52, 10.04.2020 | FD
Skomentuj
fot. deposit photos/ zdjęcie ilustracyjne
REKLAMA

Toruń: Poczta Polska powinna mieć odliczone renty i emerytury? Sprawdzamy!

Wśród mieszkańców Torunia pojawiła się informacja, że listonosze będą roznosić pieniężne przekazy pocztowe (w tym np. emerytury czy renty) w formie odliczonych środków w kopertach. Sprawdzamy, czy tak rzeczywiście powinno być.

Czytelnicy podkreślają, że część listonoszy nosi przekazy tak jak dotychczas, a inni przekazują je w kopertach - w odliczonej formie. Jeden z torunian poprosił o weryfikację informacji, które krążą w mieście. O odpowiedź poprosiliśmy przedstawicieli Poczty Polskiej.

Justyna Siwek, rzecznik Poczty Polskiej w przekazanej nam odpowiedzi twierdzi, że zasady przekazywania przesyłek różnią się w zależności od tego, czy osoba jest na kwarantannie czy nie.

W przypadku adresatów objętych kwarantanną Poczta Polska nie będzie doręczać do nich korespondencji, zarówno przesyłek listowych, paczek czy przesyłek kurierskich. Do czasu zakończenia okresu izolacji korespondencja kierowana pod adresy objęte kwarantanną będzie przechowywana w placówkach pocztowych. Rozwiązanie to oznacza wyjątkowe wstrzymanie biegu terminu awizacji w okresie przechowania. Podjęcie próby doręczenia przesyłki nastąpi dopiero po zakończeniu kwarantanny przez adresata. Osoby objęte kwarantanną nie muszą tego faktu zgłaszać Poczcie Polskiej. Obecnie, codziennie wieczorem, otrzymujemy bazę adresową osób objętych kwarantanną z Ministerstwa Zdrowia, tak aby rano listonosze i kurierzy mogli otrzymać najbardziej aktualne dane. W przypadku osób  przebywających na kwarantannie obowiązują specjalne zasady wypłaty świadczeń emerytalno-rentowych. Pieniądze są komisyjnie przeliczane w placówkach pocztowych i wkładane do tzw. bezpiecznej koperty, które następnie są doręczane pod wskazany adres. Przy czym listonosze pozostawiają kopertę przed mieszkaniem osoby objętej kwarantanną, a sami wycofują się na bezpieczną odległość oczekując na odbiór koperty przez klienta

powiedziała nam rzecznik Poczty Polskiej. A co z osobami, które nie są objęte kwarantanną? Czy one też dostaną przekazy pieniężne w zamkniętej formie? Tu Justyna Siwek również nam wyjaśnia.

W przypadku osób nie przebywających na kwarantannie zasady wypłaty rent i emerytur nie zmieniły się i są realizowane dokładnie na tych samych zasadach, które obowiązywały przed stanem epidemii. Warto jednak przygotować własny długopis. Jeśli emeryt lub rencista źle się czuje może poprosić listonosza, by przeliczone pieniądze zostawił przy drzwiach. Odbierając pieniądze i kwitując ich odbiór należy zachować bezpieczny odstęp. Obsługujemy wszystkich emerytów, do każdego udają się listonosze z pieniędzmi, natomiast w placówkach obsłużymy tylko tych, których nasze służby doręczeń nie zastaną w miejscu doręczania rent i emerytur. Poczta Polska doręcza przekazy emerytalno-rentowe na bieżąco.

Jeżeli czujecie się więc zagrożeni lub nie czujecie się dobrze - możecie poprosić listonosza o pozostawienie przekazu w bezpiecznej odległości. Nie oznacza to jednak, że będzie on tak postępował sam - nie ma bowiem takiego prawa. 

(FD)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

WoofkaWoofka

1 1

Nie rozumiem zacofania ludzi, jak w XXI wieku można nie mieć konta bankowego, przecież to tak jakbym i dziś brał wodę ze studni, lub korzystał ze *%#)!& na dwór u 09:48, 11.04.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz