Zamknij
REKLAMA

Toruń: chcą odebrania mu honorowego tytułu! "Bulwersujące działania Pana Suskiego"

09:59, 22.01.2020 | ddtorun.pl
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Redakcja

Toruń: chcą odebrania mu honorowego tytułu! "Bulwersujące działania Pana Suskiego"

Na czwartek jest zaplanowana konferencja prasowa Arkadiusza Brodzińskiego i Mariusza Milewskiego w sprawie pedofili w kościołach diecezji toruńskiej. 

Jak zapowiadają organizatorzy konferencji, będzie ona dotyczyć kwestii przyznania biskupowi Andrzejowi Suskiemu medalu jubileuszu 100-lecia powrotu Torunia do wolnej Polski w kontekście jego działań mających na celu ukrywanie pedofilii w diecezji toruńskiej oraz aktywności Watykanu przeciwko odzyskaniu niepodległości przez Polskę w czasie zaborów.

Gościem konferencji będzie Pan Mariusz Milewski, jedna z ofiar księdza pedofila z diecezji toruńskiej. Przedstawi on fakty dotyczące bulwersujących działań Pana Suskiego po ujawnieniu przypadków pedofilii w naszym województwie. Krótką historię aktywności biskupów i Watykanu przed i w czasie zaborów przedstawi niżej podpisany. Na koniec pojawi się apel do lokalnych władz.

Bp. Andrzej Suski był jednym z negatywnych bohaterów filmu "Tylko nie mów nikomu" braci Sekielskich. Po emisji produkcji Stowarzyszenie Polska Laicka i Toruński Strajk Kobiet domagały się od marszałka województwa kujawsko-pomorskiego i sejmiku województwa odebranie duchownemu tytułu honorowego obywatela. Przypomnijmy, że według słów ofiar księży pedofilów, Suski miał ukrywać i tuszować przypadki pedofilii.

- Jednym z bohaterów tego dokumentu jest były Biskup Diecezji Toruńskiej Andrzej Suski. To on ukrywał przed organami ścigania fakt przestępstwa popełnionego przez jego podwładnego, nie zgłosił tego na policję i prokuraturę. Więcej, przenosił go z parafii na parafię, gdzie podległy mu ksiądz mógł popełnić kolejne przestępstwa i krzywdzić dzieci. Nigdy nie zainteresował się losem ofiar, nie zadeklarował pomocy czy wsparcia finansowego. W sensie moralnym jest współwinny, jego zachowanie można potraktować jako współudział w przestępstwie. Dlatego apelujemy o zainteresowanie prokuratury tym przypadkiem oraz o pozbawienie Biskupa Andrzeja Suskiego tytułu Honorowego Obywatela Województwa Kujawsko-Pomorskiego. To nie jest Honorowy Obywatel, to człowiek przynoszący wstyd naszemu regionowi. Macie Panowie możliwość wpłynięcia na swoich Radnych, członków Platformy Obywatelskiej. Pokażcie, że Wasze deklaracje partyjne dotyczące walki z pedofilią są wiarygodne, a nie że to puste hasła na rzecz kampanii wyborczej! - pisał jakiś czas temu Arkadiusz Brodziński z Polski Laickiej. 

Co na to biskup? Ten odrzucał zarzuty postawione mu w liście otwartym Toruńskiego Strajku Kobiet oraz przez Arkadiusza Brudzińskiego ze Stowarzyszenia Polska Laicka dotyczące rzekomego ukrywania czynów pedofilskich trzech księży diecezji toruńskiej: Pawła K., Andrzeja S., Jarosława P.

- Przypadek Pawła K. nigdy nie był zgłaszany władzy diecezjalnej i nie dotyczy on diecezji toruńskiej. Natomiast w dwóch pozostałych przypadkach, bezpośrednio po ich formalnym zgłoszeniu, zastosowano w pełni obowiązujące wówczas procedury kościelne i przepisy prawa państwowego. Na czas postępowania wyjaśniającego obydwaj duchowni zostali pozbawieni swoich stanowisk duszpasterskich. Trybunał diecezjalny przeprowadził postępowania wyjaśniające, a dokumentacja została przesłana do Stolicy Apostolskiej. Ofiary przestępstw zostały pouczone o ich prawie do zgłoszenia sprawy w prokuraturze państwowej. W rezultacie tych działań jeden z duchownych został wydalony ze stanu duchownego dekretem potwierdzonym przez Stolicę Apostolską, drugi został suspendowany po prawomocnym wyroku sądowym, czyli nałożono na niego karę zakazującą wykonywania jakichkolwiek czynności kapłańskich. Obecnie odbywa karę więzienia" - napisano w oświadczeniu przesłanym przez ks. Borowskiego. Kuria dysponuje potwierdzeniami opłat za terapię psychologiczną, udzielaną tak długo jak była ona potrzebna. Zarzuty stawiane byłemu biskupowi diecezji toruńskiej w sprawie tuszowania przestępstw pedofilii są bezpodstawne i naruszają jego dobra osobiste - tłumaczyli przedstawiciele kurii. 

Co sądzisz na ten temat? Czekamy na opinie w komentarzach. 

[ALERT]1579683605144[/ALERT]

(ddtorun.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (6)

To chyba WSTYD?To chyba WSTYD?

9 4

żeby ten biskup był jeszcze honorowany? Wiadomo ,ze będzie się bronił ale fakty są chyba nieubłagane? 10:17, 22.01.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

KtosKtos

4 5

Dokładnie. Fakty są jasne - biskup zawiesił oskarżonych księży, wszczął postępowanie do niczego nie można się przyczepić. 10:41, 22.01.2020


leninlenin

4 3

A stalinowiec Bredziński wiecznie żywy. co rusz wyłazi z bolszewickiej kanciapy. Oznacza to, że komunistyczny zasiew tak mocno zagnieździł się w łepetynach niektórych niby Polaków, że mimo formalnego upadku komuny do dziś rozsadza zaczadzone czaszki. 13:03, 22.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

......

2 1

Zamykać takich pedałów miałam już styczność...Syn chodził do gimnazjum i oczywiście uczył się do bierzmowania A nie jaki ksiądz pedofil ogarnął mojego syna wokół palca ciągle z nim pisał po nocach i *%#)!& podchody .....Syn mi o tym powiedział zgłosiła do szkoły że jest taka sytuacja A oczywiście kilka było takich uczniów i co? Szkola nic nie zrobiła wszystko poszło pod dywan.Kolende miałam przyszedł ksiądz PEDAŁ zamiast wejść do pokoju to stał i oglądał nasze wspólne rodzinne zdiecia tam gdzie był mój syn. I co robić z takimi pedałami brak słów na nich. 06:01, 23.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ANNAMARIAANNAMARIA

0 0

😡😡😡😡😡😡😡😡😡😡😮😮😮😮😮😮😮😮😮😮😠😠😠😠😠😠😠😠 11:06, 23.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PiernickPiernick

2 1

Prawdziwi Polacy wstydu nie mają, więc pewnie mu tego tytułu nie odbiorą. Swoją drogą dziwi taka bezgranicznie miłość do pedofilów. Chyba, że to zaczadzenie czasze 11:07, 23.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone