Zamknij

Toruń: Duże kontrowersje wokół szpitala! "Ostatni lekarz przeszedł na emeryturę w 2018 r."

11:59, 19.03.2019 online Aktualizacja: 09:28, 20.03.2019
Skomentuj Fot. Redakcja Fot. Redakcja

Toruń: Duże kontrowersje wokół szpitala! "Ostatni lekarz przeszedł na emeryturę w 2018 r."

Odpowiedź Ministerstwa Zdrowia na interpelację posłanki Anny Sobeckiej w sprawie oddziału dziecięcego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. L. Rydygiera w Toruniu.

"Ograniczenie działalności Szpitala w zakresie leczenia dzieci z dniem 1 lipca 2018 r. było spowodowane niespełnianiem wymogów określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 22 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego (Dz.U. z 2017 r. poz. 2295). Zgodnie z powyższym aktem prawnym na oddziale zatrudnionych musi być minimum dwóch lekarzy specjalistów w dziedzinie chorób zakaźnych lub medycyny transportu lub medycyny morskiej i tropikalnej (ewentualnie zamiast jednego specjalisty - lekarz w trakcie specjalizacji).

Z uwagi na specyfikę dotyczącą leczenia dzieci konieczne jest, aby lekarz obok specjalizacji z chorób zakaźnych posiadał również specjalizację z pediatrii. W lipcu 2018 r. przeszedł na emeryturę ostatni lekarz posiadający specjalizację z pediatrii i chorób zakaźnych, który pracował w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu. Ogłaszane systematycznie konkursy ofert na udzielanie świadczeń zdrowotnych w dziedzinie chorób zakaźnych ukazują rzeczywistość dotyczącą tej dziedziny medycyny – nie ma chętnych lekarzy specjalizujących się w chorobach zakaźnych do pracy w szpitalach, zwłaszcza w oddziałach zakaźnych dziecięcych. Ponadto powszechnie znany jest problem braku chętnych do specjalizowania się w tej dziedzinie medycyny. Obecnie w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu specjalizuje się dwóch lekarzy (na przyznane 3 miejsca), ale żaden z tych lekarzy nie chce pracować w przyszłości w oddziale hospitalizującym zwłaszcza małe dzieci z chorobami zakaźnymi, tłumacząc się brakiem doświadczenia w pediatrii.

Łącznie w województwie przyznanych jest 18 miejsc specjalizacyjnych, a lekarzy szkolących się jest tylko 6. Na dzień 27 lutego br. do postępowania kwalifikacyjnego nie zgłosiła się żadna osoba. Jednocześnie podkreślam, iż miejscem dedykowanym do leczenia ciężkich chorób zakaźnych u dzieci jest 40-łóżkowy Oddział Pediatrii, Chorób Infekcyjnych i Hepatologii Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego im. Tadeusza Browicza w Bydgoszczy. Trafiają tam powikłane przypadki chorób zakaźnych bezpośrednio kierowane przez lekarzy rodzinnych. W sytuacji przyjęcia do oddziału „pediatrycznego” Szpitala Specjalistycznego dla Dzieci i Dorosłych przy ul. Konstytucji 3 Maja dziecka z chorobą zakaźną lub kiedy w trakcie hospitalizacji okazuje się, że dziecko ma chorobę zakaźną, jest ono leczone w warunkach izolacji na właściwym oddziale.

Reasumując, uprzejmie informuję, iż Wojewódzki Szpital Zespolony w Toruniu – budując nowy Szpital w lokalizacji przy ul. Św. Józefa – nie wyklucza możliwości reaktywacji Oddziału Chorób Zakaźnych dla Dzieci. Jego odtworzenie zależeć jednak będzie od posiadania wymaganej kadry lekarskiej oraz pielęgniarskiej do pracy w ramach takiego oddziału."

[ALERT]1552994050627[/ALERT]

(online)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

??????

5 0

Po co rozbudowywać szpitale skoro nie będzie miał kto w nich leczyć? 22:47, 19.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

WSTYDWSTYD

1 0

poruszcie temat płatnych ''łóżek'' dla matek, które zostają przy chorych dzieciach. Od marca trzeba płacić 10 zł za dobę ... wstyd... 13:28, 20.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%