Zamknij

Co to jest pasta termoprzewodząca i jak ją wybrać?

08:45, 17.08.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:45, 17.08.2022

Pasta termoprzewodząca jest jednym z akcesoriów, jakie są wykorzystywane w elektronice. Jej zadaniem jest zwiększenie powierzchni przewodzenia ciepła, co pozwala chłodzić poszczególne komponenty komputera. W sprzedaży dostępne są różne warianty past termoprzewodzących, które różnią się między sobą właściwościami. Jaki wariant jest najlepszy?

Jakie właściwości ma pasta termoprzewodząca?

Pasta termoprzewodząca jest specjalną, plastyczną masą. Cechą charakterystyczną jest zdolność przewodnictwa cieplnego. Jest ona nakładana pomiędzy radiator a układ scalony. Przekazując ciepło, jednocześnie pozwala chłodzić podzespoły, w tym procesor czy kartę graficzną. W zależności od tego, jaki komponent ma zostać zabezpieczony, dostępne są różne warianty past termoprzewodzących.

Właściwości pasty sprawiają, że mocno nagrzewające się miejsca można skutecznie izolować, aby uniknąć ich przegrzania.

Rodzaje past termoprzewodzących

Zanim zabierzemy się za działanie trzeba wiedzieć, że pastę trzeba odpowiednio dobrać, ponieważ jest ona dostępna w różnych wariantach. Poszczególne produkty różnią się bowiem nie tylko konsystencją, ale też składem. Tutaj wyróżnić należy pasty z silikonem, metalami, ceramiką czy diamentami syntetycznymi. Poszczególne warianty to także inna konsystencja, bo producenci oferują do sprzedaży zarówno płynne pasty, jak i lepkie, gęste produkty czy wygodne w użyciu korektory. Wybierając konkretny produkt trzeba też zwrócić uwagę na zakres temperaturowy.

Trzeba wiedzieć, że najsłabsze właściwości przewodzenia ciepła posiada pasta silikonowa. Optymalną propozycją są pasty na bazie ceramicznej, bo z jednej strony są to rozwiązania niezbyt drogie, a jednocześnie charakteryzują się dobrymi parametrami przewodnictwa, podobnie jak produkty zawierające srebro. Zdecydowanym liderem są natomiast pasty, które przygotowane zostały na bazie metali.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat dostępnych rodzajów past i ich zastosowania w zależności od konkretnych potrzeb, to sprawdź kompletny poradnik na ten temat w serwisie Komputronik: https://www.komputronik.pl/informacje/jaka-pasta-termoprzewodzaca/.

Na co zwrócić uwagę, zanim kupimy pastę termoprzewodzącą?

Inwestycja w dobrą pastę termoprzewodzącą jest ważna, bo pozwala przedłużyć żywotność sprzętu. Dlatego czynnikiem, jaki trzeba wziąć pod uwagę jest jej wydajność. Koniecznie trzeba sprawdzić zakres przewodnictwa ciepła.

Zanim dokonamy zakupu trzeba przyjrzeć się też konsystencji oraz metodzie aplikacji. Gęstość sprawdzić można na opakowaniu, ponieważ przy każdym produkcie podana jest jego gramatura.

Jeśli jesteś na etapie budowania swojego własnego zestawu PC? Sprawdź ranking obudów PC: https://www.komputronik.pl/informacje/jaka-obudowa/

Kiedy wymieniać pastę termoprzewodzącą i jak to zrobić prawidłowo?

Optymalnym rozwiązaniem jest wymiana pasty termoizolacyjnej co 1-2 lata. Jest to bardzo ważne, bo z czasem traci ona swoje wyjątkowe właściwości. Gdy nie chłodzi podzespołów w sposób prawidłowy może dojść do ich przegrzewania, zmniejsza się wydajność poszczególnych komponentów, a z czasem stan ten doprowadzić może nawet do uszkodzenia urządzenia.

Szukasz odpowiednich kabli sieciowych do Internetu? Sprawdź ten ranking!

Wymiana pasty termoprzewodzącej jest zadaniem wymagającym odpowiedniej wiedzy, a także wprawy. Trzeba też zachować szczególną ostrożność, aby nie ubrudzić pastą innych komponentów. Decyzja o samodzielnej wymianie pasty wymaga też przygotowania i postępowania zgodnie z ustalonymi zasadami. Przede wszystkim urządzenie nie może być podłączone do źródeł zasilania. Zabierając się do pracy trzeba zadbać o właściwe oświetlenie, które zdecydowanie ułatwia pracę. Aby nałożyć na komponent nową warstwę pasty termoprzewodzącej konieczne będzie zdemontowanie chłodzenia. Następnie zawsze trzeba dokładnie usunąć znajdującą się na powierzchni starą powłokę. Tu rewelacyjnie pomóc mogą specjalne preparaty przygotowane na bazie alkoholu izopropylowego.Gdy powierzchnia jest całkowicie pozbawiona starej pasty oraz innych zanieczyszczeń można zabrać się za nakładanie nowej warstwy. Tu koniecznie trzeba sprawdzić wytyczne producenta, ale w większości produkt nakładany jest w niewielkiej ilości. Przy większych powierzchniach pasta nanoszona jest punktowo, niewielkimi ilościami w kilku miejscach. Tak przygotowanej masy nie można samodzielnie rozprowadzać palcem, zostaje ona równomiernie rozgnieciona na powierzchni podczas nacisku radiatora. Gdy wszystko zostało wykonane, konieczne jest ponowne zamontowanie układu chłodzenia.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%