Zamknij

Cegła gotycka - właściwości i zastosowanie w nowoczesnych wnętrzach

11:42, 09.08.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:02, 11.07.2023
pixabay pixabay

Trwający od połowy XII wieku do XVI wieku styl gotycki charakteryzuje się ozdobnymi, ciężkimi i dramatycznymi akcentami. Utożsamiamy go raczej z mrocznym okresem. Jednak sztuka tego okresu zachwyca nas do dziś. Wiele z tego specyficznego stylu dociera do naszych współczesnych domów, tworząc przy tym niepowtarzalny efekt. A jednym z najczęściej wykorzystywanych sposobów na zaproszenie stylu gotyckiego do naszych wnętrz jest zastosowanie starej cegły o naturalnej strukturze i intensywnej barwie.

Właściwości cegły gotyckiej

Dotychczas cegła służyła nam za materiał budulcowy. W ostatnich latach jednak wielu z nas doceniło jej dekoracyjne walory, zapraszając tym samym do wnętrz. Dziś już za wszelką cenę nie staramy się zakrywać charakterystycznych prostokątów o intensywnym, pomarańczowym kolorze. Jednak nie tylko walory dekoracyjne zachęcają nas do sięgnięcia po cegłę. Choć trzeba przyznać, że cegła gotycka potrafi wprowadzić niesamowity klimat do pomieszczeń.

Tuż obok walorów estetycznych możemy wymienić liczne walory użytkowe cegły gotyckiej. Jest to materiał niezwykle trwały i odporny na uszkodzenia. Skoro jako materiał budulcowy musiał wytrzymać tak liczne obciążenia, wewnątrz domu z całą pewnością nic mu nie grozi. Cegła jest również niezwykle łatwa w utrzymaniu czystości. Choć na jej powierzchni lubi gromadzić się kurz, to do jego pozbycia się w zupełności wystarczy użycie zwykłej miotełki do kurzu.

Do jakich pomieszczeń cegła gotycka?

Wygląd cegły gotyckiej jest na tyle wyrazisty, że rozwiązanie to nie sprawdzi się w każdym domu. Przede wszystkim musimy mieć na uwadze, że powinna być ona głównym elementem w pomieszczeniu. Zestawianie jej z innymi wyrazistymi fakturami lub kolorami wprowadzi prawdziwy chaos w pomieszczeniu. Gdzie więc możemy stosować cegłę gotycką?

Drobne ubytki i rysy nadające cegle charakteru warto wyeksponować w salonie. Zadbajmy jednak o to, by nie znalazła się ona na wszystkich ścianach pomieszczenia, a tylko na jednej powierzchni. Świetnie sprawdzi się w roli obudowy kominka czy tła na ścianie, na której zamontowany zostanie telewizor. Materiały takie jak szkło czy metal potrafią jeszcze bardziej wydobyć unikalny charakter cegły gotyckiej. Czy zastosowanie jej w głównym pomieszczeniu w naszym domu, jakim jest salon, na pewno będzie dobrym pomysłem? Czy cegła nie wyjdzie szybko z mody? Jedno jest pewne, skoro cegła gotycka zdobi naszą architekturę od tak wielu wieków, z całą pewnością nie czeka nas szybki remont.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%