Zamknij

Kiedy warto udać się do trychologa?

13:48, 28.07.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:49, 28.07.2022

Włosy i ich piękno są zauważalne niemal natychmiastowo, jednak problemy ze skórą głowy i łamliwością włosów często kryją się głębiej. Świąd, pieczenie i nadmierne przetłuszczanie się włosów to objawy, które mogą zaniepokoić. W takim wypadku warto sięgnąć po pomoc, a najlepiej sprawdzi się w tym trycholog. Kim dokładnie jest i kiedy należy się do niego udać?

Trycholog – czym się zajmuje?

Trycholog jest specjalistą, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem schorzeń związanych z włosami i skórą głowy. Dziedzina ta wywodzi się z dermatologii, mając jednak w sobie duże podłoże z natury dietetyki, kosmetologii, a nawet i psychologii. Warto wiedzieć, że trycholog to określenie, które czasem dotyczy dwóch odrębnych specjalistów – choć zajmują się tym samym, nie mają takich samych uprawnień. Czym się odróżniają?

Zazwyczaj trychologiem jest lekarz, który posiada odpowiednie doświadczenie i wiedzę z zakresu medycyny. Jest on również w stanie przepisywać leki na receptę. Cechy te odróżniają go od trychologa kosmetycznego, który, choć bez medycznego wykształcenia, wciąż jest specjalistą z zakresu włosów i skóry głowy. Każdy z nich będzie w stanie dokładnie przeanalizować cebulki włosów i ogólny stan skóry głowy, znajdując dzięki temu źródło problemu, co pozwoli na wprowadzenie odpowiedniego leczenia.

Wiedząc już, kto to jest trycholog, warto przejść do objawów skłaniających do odwiedzenia go.

Kiedy należy wybrać się do trychologa?

Problemy ze skórą głowy nie są nikomu obce – przesuszenia, przetłuszczenia, zaczerwienienia lub bolesne krostki są codziennością wielu osób. Zdarza się, że zwyczajnie akceptujemy taką naturę rzeczy, nie zagłębiając się w problem. Niestety, nieleczone objawy, które początkowo mogą być nieszkodliwe, w dłuższej perspektywie mogą negatywnie wpływać na zdrowie. Właśnie dlatego każdy objaw, który odstępuje od normy, powinien zostać skonsultowany z trychologiem.

Na co szczególnie zwracać uwagę? Choroby skóry głowy często objawiają się poprzez:

  • nadmierne, nieustające swędzenie,
  • zaczerwienienie i pieczenie skóry,
  • nadmiar łojotoku,
  • ściągnięcie skóry głowy,
  • nadmierną ilość wypadających włosów.

Ostatni z wymienionych objawów jest najczęściej zgłaszany przy wizycie u trychologa. Warto tutaj wiedzieć, że wypadanie to naturalny proces, który prowadzi do powstania nowych i silniejszych włosów. Zjawiskiem powszechnym jest okresowe wypadanie większej ilości włosów, jeśli jednak utrzymuje się to dłuższy czas, wizyta u trychologa będzie koniecznością.

Jak wygląda pierwsza wizyta?

Wszystko rozpoczyna się od wywiadu, który poprzedzał będzie badanie trichoskopowe. Kluczem jest tutaj przygotowanie wszystkich leków, które w danym momencie przyjmujemy. W ten sposób specjalista w Trycholog-Toruń będzie mógł określić przyczynę danej dolegliwości i dostosować zalecane leczenie.

Czasem konieczne będzie również zlecenie dodatkowych badań, takich jak:

  • morfologii OB/CRP,
  • stężenia B12 i ferrytyny,
  • badania hormonalne, a w tym LH, estrogen, wolny testosteron i kortyzol,
  • badania tarczycowe, które pomogą w wykluczeniu choroby Hashimoto.

Wszystko to pozwoli specjaliście na kompleksowe spojrzenie na problem, którego rezultatem będzie odpowiednio dobrane remedium. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%