Zamknij

Jak uzyskać wizę ESTA?

10:47, 27.07.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:47, 27.07.2022

Pobyt w Stanach Zjednoczonych wiąże się z koniecznością posiadania aktualnej wizy. Co, jednak jeśli nie planujemy się tam osiedlić, a planowana wizyta na Nowym Kontynencie ma mieć charakter czysto turystyczny? Czy potrzebujemy zezwolenia na taki pobyt? W jaki sposób uzyskać wizę ESTA i co warto o niej wiedzieć?

Wycieczka do USA 

Stany Zjednoczone to piękny, zróżnicowany i ciekawy kraj z unikalną kulturą. Wielu z nas widzi go przez pryzmat amerykańskiego kina i zapewne chciałoby się w nim znaleźć. Tu pojawia się dość istotne pytanie o kwestie formalne. Czy wymagana jest wiza do USA? Okazuje się, że i tak, i nie. Jeśli planujemy sezonowy pobyt za oceanem, musimy zdobyć stosowne zezwolenie. 

W tym miejscu krótki rys historyczny. W związku z zagrożeniami terrorystycznymi Departament Obrony Stanów Zjednoczonych opracował w 2009 roku program zezwoleń na tymczasowy pobyt obcokrajowców w celach turystycznych i biznesowych. Ów program uprawnia do 90-dniowego pobytu na terenie USA. Program ten znany jest pod nazwą Visa Waiver Program i uprawnia obywateli państw o wysokim współczynniku rozwoju społecznego do pobytu na terenie kraju. Polska przystąpiła do Programu Ruchu Bezwizowego w 2019 roku.

Jak zdobyć zezwolenie ESTA?

Nie jest to specjalnie żmudne zadanie. Poza wyjątkowymi przypadkami nie musimy odwiedzać w tym celu konsulatów amerykańskich. Pragnąć, wziąć udział w programie bezwizowym potrzebujemy jedynie chwili wolnego czasu, dostępu do Internetu i obowiązującego paszportu. Krokiem kolejnym jest zarejestrowanie się na dedykowanej stronie internetowej i wypełnienie odpowiedniego formularza zgłoszeniowego. Podajmy w nim cel wizyty, długość planowanego pobytu i podstawowe dane kontaktowe. W tym ostatnim przypadku chodzi o dane personalne, miejsce zamieszkania i numer telefonu. 

Podane informacje powinniśmy sprawdzić i autoryzować. Po wypełnieniu wniosku o zezwolenie na tymczasowy pobyt należy uiścić stosowną opłatę. Wynosi ona 84$. Pracownik obsługujący program autoryzacji może chcieć się z nami skontaktować w celu weryfikacji danych i omówienia szczegółów podróży. Przeciętny czas, w którym oczekuje się na zatwierdzenie zezwolenia, wynosi do 72 godzin.

Poradnik jak wypełnić formularz ESTA znajdziesz na https://estavisa.pl/jak-wypelnic-formularz-esta-krok-po-kroku/

Co warto wiedzieć o ESTA?

W trakcie korzystania z elektronicznej autoryzacji powinniśmy wiedzieć, aby nie czynić tego na krótko przed planowanym wylotem. Wspomniane 72 godziny przed wejściem na pokład samolotu to absolutne minimum. Oczywiście to nie wszystko. W natłoku myśli o niezapomnianych wakacjach dobrze jest nie zapominać o skanie zezwolenia i paszporcie biometrycznym. Co jeszcze powinniśmy mieć ze sobą? Okazuje się, że bilet powrotny. To swoiste potwierdzenie dla władz amerykańskich uczciwości naszych zamiarów. 

Z programu ESTA wyłączeni są obywatele państw będących na specjalnej liście. Jako że mieszane związki są w zglobalizowanym świecie zjawiskiem nierzadkim, należy sprawdzić, czy partner lub partnerka nie pochodzą z państw objętych zakazem przylotu na teren USA. Jeśli na ten przykład znajdujemy się w relacji małżeńskiej z Jemeńczykiem czy Irakijką, powinniśmy udać się do siedziby konsulatu amerykańskiego i tam postarać się o uzyskanie stosownej zgody na podróż z rodziną do USA. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%