Zamknij

Szczypiorek czosnkowy – obowiązkowa pozycja w ogródku warzywnym

08:08, 25.05.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:08, 25.05.2022

Szczypiorek czosnkowy to bardzo ceniona roślina, która może wzbogacić nasz ogród warzywny. Jeżeli mieszkamy w bloku – bez przeszkód możemy uprawiać go na parapecie. Roślina ta jest dobrym wyborem, gdyż prezentuje się okazale, jest zdrowa, smaczna, a poza tym nie sprawia problemów nawet początkującym ogrodnikom. Mało kto zdaje sobie sprawę, że szczypiorek czosnkowy był chętnie uprawiany w Azji już 2000 lat temu. Co musimy wiedzieć zanim zdecydujemy się kupić nasiona szczypiorku czosnkowego? Jakie są zasady uprawy tej rośliny?

Szczypiorek czosnkowy – co musisz o nim wiedzieć?

Szczypiorek czosnkowy to aromatyczna, wieloletnia roślina, która nadaje się do uprawy w ogrodzie i w pojemnikach. Szczypiorek ten może osiągnąć do 40 centymetrów wysokości. Rośnie on w gęstych, zwartych kępach. Liście szczypiorku czosnkowego są puste w środku, mają barwę ciemnozieloną. Po roztarciu uwalnia się z nich intensywny, czosnkowy zapach. Kwiaty szczypiorku są bardzo aromatyczne, zazwyczaj przybierają barwę białą, tworzą dekoracyjne baldachy. Szczypiorek czosnkowy sadzi się w ogrodzie wiosną i jesienią. Jeżeli będziemy uprawiać go w domu – wysiew nasion jest możliwy praktycznie przez cały czas.

Szczypiorek czosnkowy w ogrodzie – porady dla początkujących ogrodników

Szczypiorek czosnkowy to jedna z roślin, którą warto posadzić w przydomowym ogrodzie warzywnym. Posiada on wiele zalet – jest odporny między innymi na mrozy. Wykazuje również stosunkowo wysoką odporność na choroby roślin i szkodniki. Na jednym stanowisku możemy uprawiać go nawet przez 4 lata. Szczypiorek warto jest uprawiać na umiarkowanie wilgotnych glebach.

Nasiona szczypiorku można wysadzać wprost do gruntu lub sadzić w pojemnikach (a dopiero po pewnym czasie przenieść na docelowe stanowisko). Pamiętajmy, że roślina ta ma tendencję do intensywnego rozrastania się. Z tego względu nasiona dobrze jest sadzić w odstępach co najmniej 30 centymetrów.

Szczypiorek czosnkowy jest rośliną, która uda się nawet początkującym ogrodnikom. Jedynymi zabiegami pielęgnacyjnymi, których potrzebuje jest regularne podlewanie i nawożenie (do tego celu możemy użyć zwykłego nawozu wieloskładnikowego).

Szczypiorek czosnkowy – jakie są jego najpopularniejsze zastosowania?

Większość osób posiadających w swoim ogrodzie szczypiorek czosnkowy przyznaje, że uprawia go ze względu na walory kulinarne. Liście szczypiorku są fantastycznym dodatkiem do kanapek, past, surówek, twarogów, potraw jajecznych i wegetariańskich.

Świeże liście szczypiorku dostarczają nam witamin, mikroelementów (zawiera on między innymi duże ilości żelaza i kwasu askorbinowego), a także cennego chlorofilu (barwnik odpowiedzialny za intensywny zielony kolor).

Spożywanie szczypiorku może działać leczniczo. Roślina ta wykazuje działanie przeciwbakteryjne, antywirusowe, przeciwzapalne, a nawet wiatropędne. Dodanie szczypiorku do ciężkostrawnych potraw może uchronić nas przed dolegliwościami trawiennymi.

Wyjątkowe walory ozdobne szczypiorku czosnkowego sprawiają, że jest on często sadzony w naturalistycznych ogrodach.

Sadzimy nasiona szczypiorku czosnkowego

Szczypiorek czosnkowy wysiewa się z nasion. Jeżeli chcemy cieszyć się zdrową, pełnowartościową rośliną, koniecznie wybierzmy nasiona wysokiej jakości. Doskonałą jakość gwarantuje nam między innymi zakup u renomowanych producentów. Ważne jest również sprawdzenie, czy nasiona szczypiorku czosnkowego są szczelnie zapakowane (nigdy nie kupujmy nasion na wagę), a także upewnienie się, czy posiadają one aktualny termin przydatności.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%