Zamknij

Antywirus na telefon: czy warto? Sprawdzamy

14:23, 23.05.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:24, 23.05.2022

Nie tylko komputery stacjonarne padają ofiarą ataków hakerskich. Wraz z trendem przejścia na urządzenia mobilne, cyberprzestępcy przystosowali złośliwe oprogramowanie do nowych wykradania danych również z telefonów. Dowiedz się, czy zakup oprogramowania antywirusowego na telefon ma sens, oraz jakie oprogramowanie wybrać.

Jak atakują wirusy w telefonie? 

Systemy operacyjne urządzeń mobilnych różnią się od komputerów stacjonarnych. Używając smartfona w miejscach publicznych, takich jak restauracje czy galerie handlowe, łączymy się z obcą, niekontrolowaną siecią wi-fi. Hakerzy mogą to wykorzystać i włamać się do oprogramowania telefonu. Oprócz tego cyberataki odbywają się za pomocą fałszywych aplikacji, imitujące np. bankowość online, nastawione na pozyskanie loginów i haseł. Kolejną formą cyberprzestępstwa jest zainstalowanie aplikacji zbierającej ślady aktywności na urządzeniu, w tym dane personalne. Są one sprytnie przemycane w większych folderach, przez co pozostają niezauważone. Ostrożność należy zachować, gdy otrzymujemy podejrzane smsy z niesprawdzonych źródeł, zawierające link z rzekomą ofertą. 

Antywirus na telefon - Android czy iOS

Skuteczność działania oprogramowania antywirusowego zależy w dużej mierze od systemu operacyjnego urządzenia. Firma Apple, producent sprzętu iOS przekonana o wysokiej wartości własnego sprzętu, nie nakłania do kupna antywirusa. Nie oznacza to jednak, że danych na urządzeniach oznaczonych nadgryzionym jabłkiem nie warto zabezpieczać. Na telefony z androidem jest dostępnych mnóstwo różnych programów, w tym także G DATA oprogramowanie antywirusowe. W przypadku obu systemów znajdziemy płatne wersje programów antywirusowych, oraz darmowe odpowiedniki o ograniczonej funkcjonalności.

Antywirus na telefon - aktualizacja systemu

Jak pokazują badania, antywirus obniża swoją wydajność, jeśli jest zainstalowany na przestarzałej platformie. Dlatego użytkownicy urządzeń mobilnych z systemem Android powinni zaktualizować system od razu po pojawieniu się jego najnowszej wersji. Dzięki temu program antywirusowy będzie działał optymalnie. Korzystanie z przestarzałych platform zmniejsza szanse na odpowiednią ochronę telefony.

Antywirus na telefon - jaki wybrać?

Przyzwyczailiśmy się do świata, w którym smartfony towarzyszą nam bezustannie. Niewłaściwie dobrany antywirus może wyrządzić więcej szkody niż pożytku, ograniczając możliwości telefonu. W pierwszej kolejności warto sprawdzić w jaki sposób oprogramowanie obciąża system operacyjny. Jeśli antywirus będzie nieustannie operował ogromnymi ilościami danych w tle, spowolni działanie telefonu, może doprowadzać do częstego zawieszania się aplikacji, a w dodatku bateria będzie szybciej się rozładowywać. Antywirus Android marki G DATA zapewnia skuteczną ochronę, która nie wpływa na działanie telefonu. Program antywirusowy w naszej ofercie sprawnie skanuje pliki na smartfonie, w poszukiwaniu szkodliwych aplikacji, a ponadto posiada wiele dodatkowych funkcji, jak np. powiadomienie o wykorzystanie przez instalowaną aplikację podejrzanych uprawnień.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%