Zamknij

Dlaczego trzeba robić przegląd i legalizacje hydrantów?

00:00, 05.05.2021 artykuł sponsorowany

Bezpieczeństwo w dziedzinie pożarnictwa, powinno być jednym z najważniejszych elementów różnego rodzaju biur, hal magazynowych czy produkcyjnych. W przypadku, gdy instalacja przeciwpożarowa jest niesprawna, nie jest możliwe opanowanie ognia przed ewentualnym rozprzestrzenieniem się, co może prowadzić do tragicznych skutków takich jak znaczne uszczerbki na zdrowiu osób znajdujących się wewnątrz czy straty materialne powstałe w wyniku pożaru.

Obowiązek, nie dobra wola

Podobnie jak w przypadku gaśnic, obowiązkiem każdego przedsiębiorcy czy zarządcy budynku (np. szefa danego urzędu) jest utrzymywanie w dobrym stanie urządzeń służących do gaszenia pożarów, także hydrantów, zarówno tych wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Wszystkie zasady i warunki, na jakich może zostać dopuszczony do użytku sprzęt tego typu są zapisane w dokumencie z dnia 7 czerwca 2017 roku. Ustawodawca (w tym przypadku szef MSWiA), na drodze rozporządzenia wprowadził obowiązek przeprowadzania cyklicznej kontroli i konserwacji tego typu urządzeń, które muszą być zgodne z Polskimi i Europejskimi standardami i normami.

W przypadku braku obowiązkowej dokumentacji oraz aktualnych badań konserwacyjnych, osoba przeprowadzająca kontrolę systemu przeciwpożarowego może nałożyć na zarządcę budynku karę grzywny. Braki te, mogą też spowodować znaczne problemy w przypadku próby uzyskania odszkodowania oraz mogą prowadzić do ewentualnych spraw cywilnych o zniszczenie mienia czy karnych, związanych z narażeniem osób znajdujących się w budynku, w trakcie pożaru, na utratę zdrowia lub życia. Legalizacja hydrantów jest więc bardzo ważną kwestią, której nie należy lekceważyć.

Osoby uprawnione

Ustawa o ochronie przeciwpożarowej z 1991 roku jasno określa, kto może przeprowadzić konkretne działania, mające na celu przegląd hydrantów zarówno tych wewnętrznych jak i zewnętrznych. Osoba taka musi ukończyć szkolenie i uzyskać certyfikat szkolenia inspektorów ppoż lub posiadać tytuł technika lub inżyniera z dziedziny pożarnictwa i zabezpieczeń związanych z tym tematem. Osoba taka, po przeprowadzeniu kontroli i ewentualnych naprawach ma obowiązek wydać klientowi protokół z przeglądu i badania stanu urządzeń pod względem technicznym. Istotne są również parametry taki jak ciśnienie czy wydajność oraz rozmieszczenie punktów tego typu na terenie budynku.

Hydranty zewnętrzne, a wewnętrzne

O ile, w przypadku hydrantów wewnętrznych, ciśnienie dostarczanej do nich wody ma różne wartości, o tyle w przypadku tych zewnętrznych ustawodawca zobowiązuje osobę odpowiedzialną za zarządzanie budynkiem do osiągnięcia warunku koniecznego do uzyskania zezwolenia użytkowania - wydajność zewnętrznych urządzeń ppoż. w postaci hydrantów musi być nieco większa od założeń, które odnoszą się do obiektu. Zapisy te można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 24 lipca 2009 roku - nie były od tamtego czasu nowelizowane, a wszystkie ówczesne warunki i zasady wciąż funkcjonują w niezmienionej formie.

Kluczowa sprawa - wydajność

Wydajność hydrantów różni się w zależności od średnicy wewnętrznej urządzenia oraz rodzaju, połączenia i rozmieszczenia sprzętu zabezpieczającego budynek przed pożarem. Legalizacja hydrantów może być zakończona z pozytywną decyzją wtedy, gdy konserwowane i sprawdzane urządzenia osiągną przed przepływem wody ciśnienie wynoszące minimum dwa bary. Kiedy ta wartość jest mniejsza, osoba decyzyjna zwykle nie zezwoli na użytkowanie hydrantów i zleci przeprowadzenie ponownego przeglądu i naprawy sprzętu.

Najczęściej występujące problemy

Najczęściej spotykanym problemem, z którym stykają się osoby dokonujące przeglądu są braki w sprzęcie - w wielu przypadkach, okazuje się, że w hydrancie nie ma jednego z kluczowych elementów - najczęściej węża, taśmy transportowej bądź prądownicy, które uniemożliwiają użytkowanie tego sprzętu w razie wypadku. W trakcie wykonywania kontroli instalacji przeciwpożarowej, specjaliści spotykają się z rażącymi nieprawidłowościami firm budowlanych, jak brak pokrętła zaworu czy złe połączenie lub całkowity brak podłączenia węża hydrantu do źródła wody. Nie wiadomo do końca, z czego wynikają tego typu pomyłki, lecz powinny być one wyeliminowane jak najszybciej.

Warto pamiętać, by nie próbować konserwacji tego typu sprzętu samemu. Poza oczywistą możliwością jeszcze większego uszkodzenia, istnieje też realne zagrożenie zdrowia lub życia - w przypadku wybuchu pożaru, źle funkcjonujący hydrant nie będzie działał prawidłowo, co może doprowadzić do rozprzestrzenienia się pożaru (brak możliwości zduszenia źródła ognia w zarodku). Przegląd hydrantów, ich konserwację oraz legalizację powinny przeprowadzić osoby specjalizujące się w zakresie bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%