Zamknij

Akwarium w domu

11:59, 23.10.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:00, 23.10.2020

Planując własne, domowe akwarium należy zapoznać się nie tylko z wymaganym wyposażeniem, ale również zaplanować gatunki ryb i roślin, które chcemy hodować, charakter elementów dekoracyjnych, które znajdą się w akwarium czy wreszcie samą pojemność zbiornika. Są to ważne elementy, które należy wcześniej dobrze przemyśleć. Kiedy myślimy o własnym akwarium w głowie kołacze się myśl: koszt utrzymania i akwarium cena. Okazuje się, że akwarium to nie tylko zbiornik i ryby, ale również spora ilość potrzebnych akcesoriów (grzałki, pompki, filtry, co2 do akwarium).

W pierwszej kolejności trzeba wybrać odpowiednie miejsce. Akwarium powinno stać w najciemniejszym miejscu naszego mieszkania. Należy unikać lokalizacji w pobliżu grzejnika czy okna, ponieważ bardzo szybko pojawią się w nim glony. Poza tym zaciemnione miejsce sprawi, że sztuczne oświetlenie zbiornika da naprawdę spektakularny efekt.

Wśród ważnych akcesoriów potrzebnych do hodowania rybek i roślin znajdzie się bez wątpienia filtr. W ofercie sklepów akwarystycznych znajdziemy filtry do akwarium różnych producentów. Filtry są niezbędne, gdyż w sposób ciągły oczyszczają wodę, zapewniając jej dobrą jakość. Do dyspozycji mamy filtry wewnętrzne i zewnętrzne o różnym stopniu innowacyjności (na przykład filtracja mechaniczna, biologiczna i chemiczna z jednoczesnym napowietrzaniem). Nie warto na początku kupować wysoko wyspecjalizowanych filtrów, początkujący akwaryści powinni zaczynać od filtrów prostej budowy, aby stopniowo nabierać wprawy.

Wśród niezbędnego wyposażenia akwarium znajdziemy również grzałkę. Ważne jest, aby temperatura wody w zbiorniku była utrzymywana na odpowiednim dla poszczególnych gatunków ryb poziomie, zazwyczaj przedział ten mieści się w granicach od 22 do 24 stopni. Jest to temperatura nieosiągalna bez użycia grzałki. Ponadto temperatura wody musi być stale kontrolowana, dlatego na listę zakupów należy również wpisać termometr (do wyboru będzie zewnętrzny lub wewnętrzny). Obok grzałki i termometru kolejnym elementem obowiązkowego wyposażenia akwarium jest napowietrzacz. Służy on do regularnego dostarczania rybom tlenu.

Następnym krokiem będzie wybór podłoża. Wbrew pozorom jego jakość ma znaczenie, gdyż wspomaga rozwój podwodnych roślin i dostarcza im wielu substancji odżywczych. W ofertach sklepów akwarystycznych znajdziemy tradycyjne (jałowe) żwirki oraz specjalne podłoża, które dostarczają związków odżywczych, stabilizują PH wody w zbiorniku i wpływają na jej twardość. To ważne dla utrzymania roślin w dobrej kondycji.

Jak widać założenie własnego podwodnego świata wymaga sporej dawki wiedzy i wiąże się również ze sporym kosztem w fazie początkowej naszego hobby. Większość akcesoriów posłuży nam bardzo długo, dlatego nie należy się obawiać wysokiego kosztu miesięcznego utrzymania naszych rybek.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%