Zamknij

Domowe sposoby na wybielenie zębów

10:23, 19.10.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:23, 19.10.2020

Kto z nas nie chciałby mieć pięknych, białych zębów? Chyba nie sposób znaleźć takiej osoby. Niestety, pochwalić się olśniewającym uśmiechem może mało kto – wszystko z uwagi na nasz współczesny tryb życia (dietę bogatą w barwiące produkty, używki, przyjmowane leki, itp.), niedokładną pielęgnację jamy ustnej bądź też uwarunkowania genetycznie (niektóre osoby mają naturalnie ciemniejsze szkliwo). Na szczęście osoby, które chciałyby poprawić kolor uzębienia, nie są zdane wyłącznie na kosztowne zabiegi w profesjonalnych gabinetach dentystycznych. Wybielić zęby możemy także w domu, korzystając z bezpiecznych, naturalnych sposobów.

Szybkie wybielanie zębów kurkumą

Kurkuma to orientalna przyprawa, dzięki której możemy bezpiecznie rozjaśnić kolor swojego szkliwa w domowych warunkach. Posiada ona działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne, a więc oprócz tego, że wybiela nasze zęby, chroni je także przed wieloma groźnymi chorobami. Rozjaśniać szkliwo kurkumą możemy w sposób dwojaki: albo mieszając ją z pastą do zębów, albo samodzielnie wykonując na jej bazie preparat do szczotkowania. Jak to zrobić?

Otóż wystarczy wymieszać ze sobą łyżkę proszku z kurkumy, łyżkę olejku kokosowego a także dwie krople olejku eterycznego z mięty. Taką mieszanką wystarczy zwyczajnie umyć zęby, które powinny rozjaśnić się już po kilku szczotkowaniach (przemywać zęby kurkumą możemy jednak dla bezpieczeństwa nie częściej niż dwa razy w tygodniu).

Wybielanie zębów węglem aktywnym

Węgiel aktywny ostatnio staje się coraz popularniejszy. Nabyć możemy go w zasadzie w każdej aptece w postaci tabletek, kapsułek bądź proszku (dużym powodzeniem wśród konsumentów cieszy się zwłaszcza proszek Coco Glam, służący stricte do wybielania). Oczywiście, na sklepowych półkach znajdziemy również wiele czarnych past do zębów z węglem aktywnym. Wybielający preparat na bazie węgla możemy jednak równie dobrze przygotować sobie samemu w domu.

Wystarczy do tego węgiel aktywny w sproszkowanej formie lub też dwie-trzy jego kapsułki zmieszać z łyżką oleju kokosowego bądź sezamowego. Wytworzoną w ten sposób mieszanką możemy szczotkować zęby dwa razy w tygodniu. Węgiel aktywny daje bardzo dobre efekty wybielające, jednak należy pamiętać, że może być inwazyjny dla osób z delikatnym, podatnym na nadwrażliwość szkliwem.

Jak wybielić zęby olejem?

Przepłukiwanie jamy ustnej olejem w celu wzmocnienia zębów i ich rozjaśnienia było znane już w starożytności. Jako że olej posiada właściwości wybielające, antybakteryjne i przeciwwirusowe, warto stosować go także raz na jakiś czas profilaktycznie, aby dodatkowo ochronić swoją jamę ustną przed bakteriami. Odpowiedni do tego celu będzie zarówno stosowany najczęściej olej kokosowy, jak i olej rzepakowy, słonecznikowy, lniany i sezamowy.

Przepłukiwanie ust olejem powinno odbywać się z samego rana, najlepiej na czczo, jeszcze przed umyciem zębów. Każdego ranka należy po prostu wlewać do ust łyżkę oleju, a następnie przepłukiwać nim jamę ustną przez około 15-20 minut. Pierwsze efekty takiego postępowania będą widoczne dopiero po kilku miesiącach regularnego przepłukiwania jamy ustnej, a więc nie jest to metoda odpowiednia dla osób, oczekujących jak najszybszych rezultatów.

Wybielanie zębów owocami

W domu możemy rozjaśnić swoje zęby, wykorzystując do tego także… rozmaite owoce. Przydatne mogą okazać się na przykład truskawki, gdyż zawierają one duże stężenie kwasu jabłkowego, który skutecznie niweluje wszelkiego rodzaju przebarwienia na zębach. Korzystać z truskawek należy jednak wstrzemięźliwie, tylko raz na jakiś czas, ponieważ zawierają one też w sobie duże dawki cukru, a ten dla zębów jest szkodliwy.

Skuteczne w wybielaniu są również cytrusy. Ich soki świetnie rozjaśniają szkliwo, jednak przy okazji je także osłabiają i mogą zwiększać ryzyko próchnicy, więc wybielanie zębów cytrusami może być dobrym pomysłem także jedynie raz na jakiś czas. Tego typu kłopotów nie ma za to ze skórkami od banana – w ich składzie znajdziemy wiele cennych substancji, które rozjaśniają szkliwo, a przy tym także zwalczają kamień nazębny. Wystarczy przecierać skórką dojrzałego banana zęby dwa razy dziennie przez około dwie minuty, a po kilku tygodniach z pewnością powinniśmy dostrzec różnicę w odcieniu uzębienia.

Dlaczego nie soda oczyszczona?

Przed laty najpopularniejszą metodą domowego rozjaśniania zębów była soda oczyszczona. Dwie łyżki sody mieszało się z jedną łyżką wody utlenionej i w ten sposób przygotowaną mieszanką szczotkowało się zęby przez dwie minuty. Jest to skuteczna i szybka metoda rozjaśniania szkliwa, ale też inwazyjna (soda niszczy szkliwo i może prowadzić do nadwrażliwości zębowej), dlatego też współcześnie stomatolodzy odradzają swoim pacjentom wybielanie zębów w ten sposób.

Jeśli oczekujemy szybkich i spektakularnych efektów, lepiej już zdecydujmy się na którąś z profesjonalnych metod rozjaśniania szkliwa bądź też zainwestujmy w dostępne w drogeriach, sprawdzone zestawy do wybielania.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%