Zamknij

Rekuperacja - jakie ma zalety, czy warto inwestować?

11:33, 18.09.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:33, 18.09.2020

Niektórzy inwestorzy nie są świadomi, jak ważna jest prawidłowa wentylacja budynku, czyli rekuperacja oraz jakie są negatywne skutki jej braku. Niestety tradycyjny sposób wentylacji pomieszczeń nie jest skuteczny.

Działanie rekuperacji

Rekuperacja jest w uproszczeniu wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła. Tradycyjna wentylacja opiera się na ciągu wytwarzanym przez kominy, co ma wiele wad, w tym m. in. wychładzanie domu oraz nieusuwanie wilgoci z pomieszczeń. Rekuperacja to bardzo energooszczędna metoda na wprowadzenie świeżego powietrza do domu oraz usunięcie zużytego z zanieczyszczeniami, np. kurzem czy zapachami. 

System rekuperacji pozwala na odzysk energii z powietrza usuwanego. To pozwala na ponowne wykorzystanie ciepła. Świeże powietrze z zewnątrz zasysane jest przez otwór w budynku, a potem przedostaje się przez wymiennik ciepła rekuperatora i ogrzewa się w jego kanalikach od powietrza usuwanego. Kolejno nawiewane jest do poszczególnych pomieszczeń w domu. 

Taka sama ilość zużytego, ciepłego powietrza usunięta zostaje z kuchni i łazienek. Zużyte powietrze oddaje swoją energię do świeżego, jednocześnie nie mieszając się z nim.

Zalety rekuperacji

Odpowiednio zaprojektowany oraz rzetelnie wykonany przez doświadczoną firmę instalacyjną system rekuperacji, zapewnia komfort, a także oszczędności, których nie można osiągnąć w budynkach wentylowanych przy pomocy tradycyjnej wentylacji.

Zyski z systemu rekuperacji

Oprócz gwarantowanych oszczędności na ogrzewaniu, rekuperacja gwarantuje także ciągłą i nieprzerwaną wymianę powietrza. To usuwanie bakterii, roztoczy i wirusów na świeże powietrze z zewnątrz. To doskonałe dotlenienie całego organizmu, nawet przy zamkniętych oknach. 

Lepsze samopoczucie oraz zdrowie

Dzięki instalacji rekuperacji mechanicznej, polepsza się komfort życia oraz samopoczucie każdego dnia. Rekuperacja zapewnia o wiele zdrowszy sen, dzięki minimalnej zawartości dwutlenku węgla w powietrzu - podobnej do powietrza świeżego na zewnątrz.

System rekuperacji zapewnia świeże powietrze przez całą dobę w sypialni, a także pokojach dzieci. Dzięki temu nie trzeba otwierać okien i wychładzać pomieszczeń, a także tworzyć przeciągów, które są niebezpieczne dla zdrowia. W budynku wyposażonym w rekuperację cały czas jest zapewniona cyrkulacja powietrza, niezależnie od temperatury panującej na zewnątrz oraz wiatru. 

Powietrze nawiewane do wewnątrz zostaje przefiltrowane, dzięki czemu w powietrzu jest mniej kurzu i pyłków oraz alergenów. To także skuteczna ochrona przed zanieczyszczeniami smogowymi. Rekuperacja wiąże się również z ochroną środowiska - niższa emisja dwutlenku węgla do atmosfery.

Oszczędności

Instalacja systemu rekuperacji w domu gwarantuje niższe koszty ogrzewania budynku, nawet o 50%. To także możliwość montażu mniejszych rozmiarów grzejników oraz zmniejszenie mocy systemu grzewczego. Zapotrzebowanie budynku na ciepło zmniejsza się nawet o 45%. Dom staje się energooszczędny - zyskuje lepszy współczynnik energooszczędności w świadectwie energetycznym. 

Montując rekuperację, można zrezygnować z budowy części albo wszystkich kominów do tradycyjnej wentylacji. To również możliwość rezygnacji z montażu droższych okien z mikrowentylacją oraz nawiewnikami. Dzięki rekuperacji ogólny standard budynku ulega podwyższeniu.

Wygoda oraz komfort klimatyczny w budynku 

System rekuperacji mechanicznej zapewnia w domu świeże powietrze przez cały czas. Wiąże się to z obniżeniem zawartości wilgoci w powietrzu wewnątrz, co oznacza brak grzybów oraz pleśni na ścianach.

Możliwy jest montaż gruntowego wymiennika ciepła, który powoduje dodatkowe chłodzenie latem oraz większą sprawność rekuperatora w sezonie zimowym. 

Omawiany system zapewnia także brak zaparowanych luster i okien po kąpieli albo bardzo szybkie ich odparowywanie. To również możliwość aktywnego spędzania czasu w domu nie tylko podczas przyjęcia, ale też w trakcie przygotowywania aromatycznych potraw. 

Rekuperacja zapewnia zdecydowanie mniejszą ilość kurzu w domu, a także mniej insektów i komarów. Ze względu na brak konieczności otwierania okien, budynek jest bezpieczny zarówno w czasie gdy domownicy są w domu, jak i podczas ich nieobecności. To także możliwość odcięcia się od hałasu, który panuje na zewnątrz. 

Dodatkowe możliwości systemu rekuperacji

Montaż instalacji umożliwia również wykorzystanie energii, która zgromadzona jest w gruncie. Na głębokości około 1,5 - 2 metra zakopuje się instalację z glikolem. Substancja ta jest nośnikiem energii i wstępnie ogrzewa zimą oraz schładza latem nawiewane powietrze z zewnątrz. Gruntowy wymiennik ciepła powoduje opracowanie powietrza przed rekuperatorem, co powoduje, że do urządzenia trafia powietrze z zewnątrz z zyskami energetycznymi. 

Instalacja systemu rekuperacji gwarantuje szereg korzyści zarówno dla portfela, jak i dla zdrowia domowników. W jakiś sposób dom trzeba wentylować, a koszt wentylacji tradycyjnej jest tak naprawdę niewiele niższy od montażu rekuperacji. Pomijając jednak koszt instalacji, oszczędność energii czy komfort, to korzyści zdrowotne płynące z rekuperacji przesądzają sprawę. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%