Zamknij

Całoroczne domy drewniane - czy to się opłaca w Polsce?

15:36, 26.09.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15:37, 26.09.2019

Domy zbudowane w technologii lekkiego szkieletu drewnianego znane jako domy  kanadyjskie to świetna propozycja na dom całoroczny. Technologia kanadyjska jest niezwykle popularna w srogim klimacie Kandy, a także w krajach skandynawskich, gdzie liczba dni słonecznych jest znacznie mniejsza niż w Polsce, a temperatury często spadają znacznie poniżej zera.  Niezależnie od tego „kanadyjczyki” są niezwykle atrakcyjne, gdyż uznaje się je za relatywnie tanie, ekologiczne, a poza tym ciepłe. Chociaż wiele osób uważa, że domy o drewnianym szkielecie znakomicie spisują się jako domy letniskowe, to jednak w ostatnich latach zauważono wyraźny wzrost zainteresowania konstrukcjami szkieletowymi z drewna w zabudowie jednorodzinnej, a inwestorzy coraz częściej budują właśnie takie domy.

Dla lubiących naturę

Szkielet drewniany domu sprawia, że cała jego konstrukcja jest lekka, a jednocześnie solidna i stabilna. Materiał budulcowy stanowi konstrukcyjne drewno, które wyróżnia się niezwykle wysoką wytrzymałością i podwyższoną odpornością ogniową. Poza tym cechuje się również niską wilgotnością – około 15%, dlatego zwykle nie musi być dodatkowo impregnowane chemicznie. Całoroczne domki drewniane to domy budowane na lata, często na kilka pokoleń, a ich wielkim atutem jest wspaniały, naturalny klimat. Uważa się, że domy szkieletowe o konstrukcji drewnianej są ciepłe, a jednocześnie oddychają, co sprawia, że domownicy dobrze się w nich czują. To naturalne drewno sprawia, że mieszkając w takim domu – jesteśmy blisko natury.

Zalety takiego rozwiązania

Dom o lekkiej konstrukcji kanadyjskiej posiada wiele zalet. Jedną z nich jest  naturalny materiał, z którego zostały zbudowane. Domy drewniane od lat cieszą się renomą, m.in. ze względu na wykorzystanie naturalnego surowca – drewno. To właśnie drewno tworzy wyjątkowy, trudny do osiągnięcia w innych technologiach, mikroklimat we wnętrzu i zazwyczaj czujemy się w nim doskonale. Jedynie fundamenty stanowią betonowy element konstrukcji.

Szybka budowa domów drewnianych

Zarówno dla inwestora, jak i dla dewelopera niezwykle istotną sprawą jest czas trwania budowy domu. Krótszy czas budowy oznacza niższe koszty inwestycji. Domy budowane w technologii szkieletowej mają tę przewagę nad innymi, że stawia się je bardzo szybko, co nie ma żadnego negatywnego wpływu na jakość budowanej konstrukcji. Czas budowy budynku mieszkalnego, który jest stawiany ze słupów i belek na placu budowy może trwać ok. 3 miesięcy. Natomiast budowa domu z prefabrykatów może zająć zaledwie kilka dni. Po postawieniu budynek nie wymaga sezonowania ani osuszenia. Kolejną zaletą domu szkieletowego w konstrukcji drewnianej jest fakt, że możemy w nim zamieszkać wkrótce po zakończeniu prac wykończeniowych.

Cechy charakterystyczne domu szkieletowego w systemie kanadyjskim

Budowa domów szkieletowych w systemie kanadyjskim zakłada elementy o grubości 38 mm, które stanowią konstrukcję stropu, dachu oraz ścian. Ściany zewnętrzne zbudowane są z litego drewna o 140 mm szerokości. Są one wypełnione specjalnym ociepleniem, które najczęściej tworzy wełna szklana. Typową cechą domów szkieletowych są nadproża zbudowane nad otworami okiennymi i drzwiowymi. Elewację zewnętrzną domy stanowi na ogół okładzina drewniana bądź tynk elewacyjny kładziony na podkład ze styropianu. Innym popularnym i efektownym rozwiązaniem jest okładzina ceglana. Jako trwałe rozwiązanie można również stosować tzw. siding winylowy.

Dach w drewnianym domu 

Konstrukcja i pokrycie dachu stanowią nie tylko element funkcjonalny, lecz również ozdobę każdego domu. W lekkich kanadyjczykach najczęściej dachy pokrywa się dachówką bitumiczną lub ceramiczną. 

Domy na srogie zimy i upalne lata

Dom zbudowany w systemie kanadyjskim uważa się za rozwiązanie, które doskonale sprawdza się w zmiennym polskim klimacie. Domy szkieletowe drewniane można relatywnie szybko nagrzać, a potem długo trzymają ciepło. Ma to istotne znaczenie w klimacie, gdy sezon grzewczy trwa kilka miesięcy. Z kolei latem, jeśli odpowiednio zasłonimy okna domy w technologii kanadyjskiej są świetnym schronieniem przed upałem.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%