Zamknij

Jak ustalić wartość początkową samochodu osobowego wprowadzonego do spółki cywilnej?

00:00, 26.07.2019 artykuł sponsorowany
Skomentuj

Osoby fizyczne, które prowadzą własną działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej, mogą wprowadzić do firmy samochód osobowy, którego są właścicielem. Przy takiej transakcji, może powstać wątpliwość, w jaki sposób prawidłowo ustalić wartość początkową samochodu dla celów odpisów amortyzacyjnych.

Zgodnie z przepisami Updof, za wartość początkową środków trwałych w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki niebędącej osobą prawną uważa się:

a) wartość początkową, od której dokonywane były odpisy amortyzacyjne - jeżeli przedmiot wkładu był amortyzowany,

b) wydatki poniesione na nabycie lub wytworzenie przedmiotu wkładu, niezaliczone do kosztów uzyskania przychodów w jakiejkolwiek formie - jeżeli przedmiot wkładu nie był amortyzowany

Powyższa regulacja niesie za sobą określone skutki podatkowe. Mianowicie, jeżeli wspólnik spółki posiada dokument zakupowy samochodu (a tak będzie w znaczącej części przypadków), jako wartość początkową należy przyjąć wartość z umowy kupna-sprzedaży lub wartość z faktury (mowa tutaj o wartości brutto).

Interesującą „luką” w przepisach podatkowych jest fakt, iż można przyjąć wartość z dokumentu zakupowego bez względu na to, ile czas upłynęło od nabycia samochodu. Dla przykładu, samochód który został kupiony 20 lat temu i ówczesna jego wartość wynosiła np. 130 000 zł, obecnie można wprowadzić do ewidencji środków trwałych w takiej wartości i od niej naliczać odpisy amortyzacyjne stanowiące koszty podatkowe.

Warto zwrócić uwagę na nowelizację przepisów od początku 2019 roku, która wprowadziła organicznie w możliwości zaliczenia do KUP odpisów od wartości początkowej samochodu przewyższającej 150 000 zł. Jest to ewidentnie korzystna zmiana dla podatników, jako że w latach poprzednich limit ten wynosił tylko 20 000 EUR.

Jak widać przepisy podatkowe dla osób nie będących w branży, mogą wydawać się skomplikowane i dość niejasne. Jeżeli chcesz spać spokojnie i skupić się na swoim biznesie, powierz rozliczenia własnej firmy specjalistą - Tania Księgowość na Wilanowie jest właśnie dla Ciebie.


 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%