Zamknij

Rodzaje kasków motocyklowych ? jaki kask wybrać do motocykla?

09:22, 08.07.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:22, 08.07.2019
Skomentuj

Jednym z podstawowych elementów wyposażenia motocyklisty, decydującym o bezpiecznej jeździe, jest kask. Odpowiednio dobrany model uratował już niejedną głowę i jest jednym z tych produktów, na którego zakupie nie wolno oszczędzać. Również prawo pozostaje nieubłagane w tym aspekcie – kask jest jedyną, prawem wymaganą rzeczą, którą musi mieć na sobie motocyklista.

Czym się kierować w doborze kasku?

Podstawowym błędem przy wyborze kasku jest kierowanie się jego wyglądem czy grafiką pokrywającą – chociaż ten ostatni aspekt może mieć znaczenie – fluorescencyjny malunek będzie znacznie lepiej widoczny dla kierowców niż zwykły lakier. Kask przede wszystkim musi być bezpieczny i dobrze chroniący naszą głowę. Skorupa wykonana z dobrej jakości, odpowiednio dobranych kompozytów karbonowo-kevlarowych na pewno zapewni nam bezpieczeństwo. Kolejnym kryterium wyboru powinien być typ motocykla, którym się poruszamy. Inny kask będzie się dobrze sprawdzał w terenowych wojażach po bezdrożach, a inny podczas długich tras turystycznych. Dla podróżujących w grupie ważna będzie możliwość wyposażenia kasku w dodatkowe komunikatory czy zestawy głośnomówiące.

Podstawowe typy kasków motocyklowych

Ze względu na konstrukcję kaski motocyklowe można podzielić na modułowe, otwarte, szczękowe oraz cross/enduro. Modele typu cross to wytrzymałe skorupy przeznaczone do off -roadowej jazdy w ciężkich warunkach terenowych. Mają bardzo silnie zabudowaną szczękę, co jest oczywistą zaletą, jeżeli wziąć pod uwagę to, do jakich warunków użytkowania zostały stworzone. Motocykliści enduro i cross zakładają specjalne gogle ochronne, wobec czego kaski tego typu są zwykle pozbawione szyby. W tym wymagającym sporcie ważna jest dobra wentylacja, dlatego modele cross posiadają rozbudowane systemy odpowietrzenia z dodatkowymi kanałami powietrznymi opływającymi głowę. Konstrukcją, która także dba o bezpieczeństwo motocyklistów, jest kask szczękowy. Jest to najwygodniejszy typ kasku motocyklowego. Modele tego typu są dosyć uniwersalne i na pewno sprawdzą się nie tylko trasie, ale i w trakcie miejskich przejażdżek. Dzięki możliwości unoszenia elementu zakrywającego szczękę nie ma konieczności zdejmowania całego kasku za każdym razem, kiedy będziemy chcieli zapytać o drogę czy napić się wody. Dla podróżników lubujących się w długich i wymagających trasach typ szczękowy będzie najlepszym wyborem. Amatorzy szybkiej jazdy ścigaczami skierują swe oczy raczej na kaski integralne. Ze względu na swoją zwartą budowę są one niewątpliwie najbezpieczniejsze, a ponadto aerodynamiczne. Dodatkowo, dobrej klasy kask integralny jest niezwykle lekki i cichy. Miłośnicy legendy Harleya i kina „Easy Rider” odnajdą swój typ w kasku otwartym. Krajową wersją legendy kasku otwartego był tzw. „orzech”, który przewinął się w niejednej scenie pościgu kina lat 70-tych. Nie jest to jednak najbardziej bezpieczna konstrukcja, stąd najczęściej spotykamy ją na głowach kierowców skuterów. Dziś możemy spotkać przykłady kasków otwartych w dziesiątkach rozwiązań i różnych stylizacjach, wśród których każdy znajdzie model, który go zadowoli.

Pozostałe kryteria doboru kasku

Jakie jeszcze są możliwości wyboru kasku motocyklowego? Jest ich całkiem sporo. Na rynku znaleźć można modele męskie, damskie oraz dziecięce i wybierać wedle rodzajów zapięcia, kolorystyki. Są też produkty wyposażone w nieparujący wizjer czy łączność z GPS. Klienci zmuszeni do noszenia okularów korekcyjnych także znajdą odpowiednie dla siebie modele. Ponadto kaski mogą być wyposażone w radio, interkom oraz posiadać łączność z telefonem – nowoczesne modele nie ograniczają możliwości skorzystania z komunikacji nawet w trakcie jazdy.

Na pierwszym miejscu podczas wyboru kasku powinno być nasze bezpieczeństwo. Następnie płeć, typ motocykla i pozostałe kryteria, które nie są już tak istotne. Modeli i możliwości wyposażenia jest ogromna ilość i tylko nasza fantazja oraz zasobność portfela ograniczać będzie zakup tego podstawowego wyposażenia każdego motocyklisty.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%