Zamknij
REKLAMA

Jakie są rodzaje kredytów hipotecznych?

09:27, 03.07.2019 | Artykuł sponsorowany
Skomentuj

W ostatnich latach pojęcie kredytu hipotecznego uległo zawężeniu i odnosi się przede wszystkim do kredytu mieszkaniowego. Jednak kredyt hipoteczny jest długoterminowym kredytem bankowym, dla którego zabezpieczeniem spłaty jest hipoteka. W takim rozumieniu uznaje się, że kredyt bankowy to: kredyt mieszkaniowy, kredyt konsolidacyjny oraz pożyczka hipoteczna.

Najbardziej znane rodzaje kredytów hipotecznych to:

Kredyt mieszkaniowy 

Kredyt mieszkaniowy to najpopularniejsza w ostatnim czasie pożyczka bankowa. Celem kredytu jest nabycie nieruchomości, i tak kredyt mieszkaniowy może finansować zakup gotowej nieruchomości, nieruchomości będące w trakcie inwestycji budowlanej oraz działki budowlanej. 

Kredyt hipoteczny otrzymany na zakup gotowej nieruchomości może finansować m. in: nieruchomość z rynku pierwotnego, nieruchomość z rynku wtórnego, wykończenie nieruchomości, wykup nieruchomości, przekształcenie nieruchomości, spłatę kredytu hipotecznego mieszkaniowego zaciągniętego w innym banku. 

Kredyt budowlano hipoteczny

Popularnie nazywany kredytem mieszkaniowo-budowlanym przeznaczony jest na budowę lub zakup oraz dokończenie budowy. Z tego kredytu można finansować: nieruchomość będącą w trakcie budowy na rynku pierwotnym, budowę domu jednorodzinnego, przebudowę domu w postaci rozbudowy lub nadbudowy, remont i modernizację nieruchomości wymagającą pozwolenia budowlanego, adaptację pomieszczeń niemieszkalnych na mieszkalne, zakup działki budowlanej z już zaawansowaną inwestycją, dokończenie budowy domu jednorodzinnego, nabycie prawa własności do mieszkania spółdzielczego, zakup wierzytelności do umowy o budowę nieruchomości, cele dodatkowe, takie jak: zwrot wyceny, koszty kredytu, czy wkładu własnego etc. 

Kredyt konsolidacyjny 

Kredyt konsolidacyjny również może zostać udzielony przez bank z zabezpieczeniem hipoteki klienta. Jest to kredyt, który ma posłużyć do spłacenia innych i zaległych zobowiązań kredytobiorcy. Bank, który udziela takiego kredytu zobowiązuje się do spłacenia długów kredytobiorcy. Zwykle banki zgadzają się na opłacenie następujących zobowiązań: kredytów mieszkaniowych, kredytów samochodowych, konsumpcyjnych, kredytów kart kredytowych, rachunków osobistych, innych kredytów oraz pożyczek za wyjątkiem pożyczek związanych z działalnością gospodarczą kredytobiorcy. Czasami bank wyraża zgodę na przeznaczenie takiego kredytu na wybranym inny cel. 

Pożyczki hipoteczne 

Pożyczka hipoteczna to taka, którą bank kieruje do właścicieli różnego rodzaju nieruchomości. Bank udziela pożyczki pożyczkobiorcy na dowolny, wskazany przez niego cel, za wyjątkiem finansowania ewentualnej działalności gospodarczej pożyczkobiorcy.. Zabezpieczeniem pożyczki stanie się posiadana nieruchomość.

Możliwość zaciągania pożyczek pod zastaw obecnej lub przyszłej nieruchomości cały czas się rozszerza. Zapewne w niedalekiej przyszłości będzie się można zadłużać w ten sposób na cele komercyjne czy tworzyć linie kredytowe pod zastaw hipoteki. 

(Artykuł sponsorowany )
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone