Zamknij

Przyjemne i pożyteczne hobby

10:24, 03.06.2019 | artykuł sponsorowany
Skomentuj

Wyrabianie pięknych przedmiotów to bardzo ciekawe i motywujące hobby. To samo można powiedzieć o ozdabianiu. Za każdym razem jest to pole do pokazania swojej własnej kreatywności. Dodatkowo z tego typu działań artystycznych można czerpać nieustającą satysfakcję. Decoupage, to technika ozdabiania przedmiotów. Polega ona na naklejaniu odpowiednio spreparowanych, gotowych wzorów na powierzchnię typu: metal, drewno, szkło, tkanina, ceramika czy plastik. Wzory wycina się z gotowych arkuszy i jest to najczęściej cienki papier lub jeszcze cieńsza serwetka. Po naklejeniu wzoru, jest on kilkakrotnie pokrywany lakierem w ten sposób, żeby uzyskać gładką powierzchnię. W zamyśle ma on wyglądać tak, jakby był namalowany.

Skąd wywodzi się ta technika?

 Badacze twierdzą, że plemiona Nomadów w dawnej wschodniej Syberii w ten sposób ozdabiały groby przodków. Następnie zwyczaj powędrował do Chin, gdzie tą techniką zdobiono lampiony, pudełka, okna i inne przedmioty. Później w średniowieczu, nastąpiła wymiana handlowa z Europą. Najpierw do Włoch a potem do innych krajów zaczęły przybywać przedmioty zdobione tą techniką. W Wenecji, stolarze robiący meble zaczęli jej używać, aby w tańszy sposób wyprodukować meble w stylu lakierowanych, chińskich sprzętów. Później zaczęto w ten sposób produkować obrazy, naśladujące dzieła ówczesnych artystów. W końcu technikę decoupage nazwano sztuką dla biedaków.  Następnie technika zdobienia przedmiotów stała się typowo kobiecym hobby, które współcześnie uprawiane jest z jednakową pasją przez obie płcie.

Co jest potrzebne żeby zacząć?

 Do ozdabiania techniką decoupage, potrzebne są przedmioty, które każdy ma w gospodarstwie domowym. Są to przede wszystkim te sprzęty, które wymagają ozdobienia, czyli ceramika, pudełka, świeczniki, ramki do zdjęć, doniczki czy nawet meble. Oczywiście trzeba mieć motywy do nanoszenia, gotowe - już zakupione do tego celu, lub wycięte fragmenty z czasopism. Równie dobrze mogą to być wydruki komputerowe. Jednak istotne jest, żeby papier był wtedy jak najcieńszy.

 Inne rzeczy, które się przydają to: nożyczki, żyletka, nóż do tapet, pędzle, klej typu Wikol lub inny podobny, farby akrylowe, lakier. Niezbędne bywają również waciki i chusteczki kosmetyczne.

 Wszystkie te przedmioty można nabyć w sklepie dla artystów a czasem nawet w sklepach papierniczych i księgarniach w działach poświęconych sztukom artystycznym. W sprzedaży bywają też przedmioty z surowego drewna lub innego materiału, które nie posiadają żadnych ozdób. Są to najczęściej, pudełka, ramki, tacki czy też mebelki dla lalek. W takich miejscach można się również zaopatrzyć z ciekawe wzory, lakier, klej, pędzle i inne potrzebne przybory.

Czy to jest trudne?

 Żeby ozdabiać techniką decoupage, nie trzeba mieć specjalnych uzdolnień artystycznych. Wystarczy tylko zmysł plastyczny, precyzja i cierpliwość. Wykonywanie precyzyjnych zdobień wymaga czasu, albowiem po naniesieniu jednej warstwy trzeba ją pokryć lakierem i pozostawić do wyschnięcia. Oczywiście pierwsze prace nie muszą być zbytnio skomplikowane. Po osiągnięciu pewnej wprawy, można pokusić się o zastosowanie bardziej zaawansowanych technik, żeby na przykład stworzyć efekt postarzenia.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone