Zamknij

Ekologiczna majówka - jak się przygotować?

14:58, 29.04.2019 | materiał partnera
Skomentuj

Jeżeli ekologia jest dla Ciebie ważna, to pewnie podczas majówki też chciałbyś zadbać o środowisko. To nic trudnego! Na urlop jedź samochodem z instalacją LPG, nie używaj jednorazowych naczyń, a swoje śmieci zabierz ze sobą.

Jeżeli ekologia jest dla Ciebie ważna, to ten wpis jest właśnie dla Ciebie. Podpowiemy jak przygotować się do ekomajówki, aby nie martwić się o szkody w środowisku i jednocześnie nie wydać majątku i jeszcze wypocząć.


Ekologiczna podróż samochodem jest możliwa, pod warunkiem, że korzysta się z auta z instalacją LPG.

Auto z instalacją gazową

Jeżeli jesteś eco i planujesz wyjazd na krótszy lub dłuższy urlop to po pierwsze musisz przemyśleć, czym chcesz jechać. Najbardziej ekologiczne środki transportu to samochody z instalacją gazową.

LPG jest ekologiczny oraz ekonomiczny. Podróż tym autem zapewni Ci nie tylko czyste ekologiczne sumienie, ale też duże oszczędności. Oczywiście pod warunkiem, że masz w samochodzie zamontowaną dobrą instalację LPG, którą starasz się regularnie serwisować. Jest to szczególnie istotne przed dłuższą podróżą. Dlatego jeżeli wybierasz się na majówkę za granicę, najpierw odwiedź zaufany warsztat - np. AutoGaz Wiry koło Poznania.

Hybryda na LPG

Jeżeli z dbałości o środowisko kupiłeś samochód z silnikiem hybrydowym, to zrobiłeś już pierwszy ważny krok w przygotowaniach do ekomajówki. Kolejny to montaż instalacji LPG. - Instalacja autogaz w hybrydzie? To możliwe? - dziwią się niektórzy kierowcy. Niepotrzebnie. AutoGaz Wiry od lat z sukcesem montuje instalacje LPG w hybrydach. Dzięki temu właściciele takich aut mogą korzystać z nich także na dłuższych trasach. Z bakiem pełnym LPG bez problemu dotrą z Poznania nad morze. Po drodze nie muszą się martwić ani o tankowanie, ani o ładowanie.

Eko pakowanie na majówkę

Jeżeli już wybrałeś środek transportu, to teraz powinieneś się spakować. Pewnie włożysz swoje rzeczy do plecaka, walizki lub torby.

Wiele osób lubi wszystko posegregować i dlatego wkłada ubrania do jednorazowych woreczków foliowych. A to błąd! Jest to nie tylko nieekologiczne, ale też mało praktyczne. Cienkie woreczki łatwo się rozrywają. Poza tym trzymane w nich ubrania są odcięte od dopływu powietrza.

Do pakowania ubrań i butów lepiej wykorzystać wielorazowe torby podróżne. Można kupić pojedyncze sztuki różnej wielkości lub cały zestaw. Takie woreczki / torby są zamykane na zamek, wykonane zostały z materiału, który można prać w pralce oraz z pewnością posłużą nawet kilka lat. Poza tym worki do pakowania odzieży mają zazwyczaj kwadratowy kształt. Włożone do nich ubrania można więc łatwiej ułożyć w walizce niż gdyby były umieszczone w luźnej reklamówce.


Podczas ekologicznej majówki lepiej jest używać wielorazowych naczyń, a plastikowe słomki zamienić np. na metalowe.

Eko prowiant na podróż

Podstawą ekologii jest nieużywanie materiałów jednorazowych - nie tylko reklamówek. Jeżeli wybierasz się w dłuższą podróż, to pewnie zastanawiasz się, czy zabrać ze sobą jedzenie, czy lepiej kupić coś po drodze. Ciepły, pyszny obiad zjedzony całą rodziną w przydrożnej restauracji to z pewnością dobry pomysł.

Jeżeli jednak planujesz po drodze zjeść kanapki, owoce lub coś słodkiego, to lepiej przygotuj wszystko w domu. Tak będzie taniej i bardziej ekologicznie.

Przygotowanie kawy w termosie to groszowy wydatek. Gorący napój wystarczy dla kilku osób, które wypiją go z kubeczków zabranych z domu. Do tego mogą przegryźć kanapkę lub kawałek domowego ciasta. Przygotowanie przekąsek nie będzie drogie, a ich zapakowanie bajecznie proste. Wystarczy włożyć posiłek do plastikowego lub szklanego pojemnika ze szczelną pokrywką.

Tymczasem kupując jedną kawę na stacji benzynowej zapłacisz za nią przynajmniej kilka złotych. Tyle samo albo i więcej będzie kosztowała kanapka lub babeczka. Nie dość, że dużo stracisz to jeszcze zostawisz po sobie śmieci - papierowy kubek, plastikowe opakowanie po kanapce, patyczek do mieszania kawy, torebkę po cukrze.


Jeżeli planujesz grilla, dania podaj lepiej w ceramicznych i szklanych naczyniach. Tak będzie bardziej eko.

Ekourlop nad morzem, w lesie lub w górach

Żeby być ekologicznym czasami nie trzeba nic specjalnego robić. Czasami ważniejsze jest, aby po prostu czegoś nie robić - na przykład nie śmiecić. Skoro wchodząc na Kasprowy Wierch miałeś dość siły, aby dźwigać puszkę lub butelkę wypełnioną napojem, to schodząc ze szczytu z pewnością poradzisz sobie z dźwiganiem pustego pojemnika.

Jeżeli wybierasz się na piknik na plaży, to zabierz ze sobą worek na śmieci. Po posiłku włożysz do niego resztki, opakowania po jedzeniu i inne odpadki. Worek zawiążesz i wrzucisz do pierwszego napotkanego kosza na śmieci. Dzięki temu zarówno Ty, jak i inni turyści będziecie mogli cieszyć się czystą plażą.

Gdy podróżujesz samochodem niezależnie od tego, czy z instalacją LPG czy bez, też możesz być eko. Po prostu nie wyrzucaj śmieci przez opuszczoną szybę. Opakowania z baru szybkiej obsługi, puste plastikowe butelki i inne pojemniki po jedzeniu z pewnością trochę przeszkadzają w aucie. Ale wystarczy je zgnieść i włożyć do worka na śmieci, aby w samochodzie był większy ład.

Z tego rozwiązania ucieszą się również osoby, które mieszkają przy trasach prowadzących nad morze lub w góry. Nie ma nic gorszego niż sprzątać śmieci po przejezdnych, którym nie chciało się skorzystać z kosza na odpady.


Po pikniku na świeżym powietrzu, szklane butelki zabierz ze sobą. Wiele z nich możesz sprzedać, otrzymując przy tym zwrot kaucji.

Artykuł powstał we współpracy z Autogaz Wiry koło Poznania.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone