Zamknij

Wybór alkomatu - zależny od jego przeznaczenia

00:00, 15.04.2019 artykuł sponsorowany
Skomentuj

W ostatnich latach alkomaty zyskały na popularności. Obecnie są na wyposażeniu nie tylko policji, ale wielu firm czy osób prywatnych. Pozwalają w prosty i wygodny sposób samodzielnie wykonać test na obecność alkoholu w wydychanym powietrzu. W ofercie rynkowej znajdują się alkomaty różniące się parametrami oraz ceną. Jaki alkomat wybrać by spełniał nasze oczekiwania? Jest kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przed dokonaniem zakupu.

Przeznaczenie alkomatu

Podejmując decyzję jaki alkomat wybrać należy wziąć pod uwagę przez kogo będzie on używany. Nieco inne urządzenia będą odpowiednie dla osób prywatnych a inne dla firm czy policji. W zależności od ich przeznaczenia będą miały znaczenie różne parametry. Niemniej jednak kluczowa jest dokładność pomiarowa alkomatu - błąd pomiarowy do 0,1 promila.

Osoby prywatne powinny zwrócić uwagę nie tylko na dokładność pomiaru alkomatu, ale również na koszty jego eksploatacji. Z kolei wymagania firm mogą być większe. Będzie im zależało nie tylko na precyzji pomiarów, ale choćby na rzadkiej kalibracji i świadectwie wzornictwa. Na wyposażeniu policji znajdzie się profesjonalny sprzęt, umożliwiający choćby dokonywanie sprawnych pomiarów w ilościach masowych.

Metoda pomiaru


Rodzaje alkomatów wykorzystują różne metody pomiaru alkoholu w wydychanym powietrzu. Wykorzystywane są trzy rodzaje sensorów:
półprzewodnikowe, elektrochemiczne, spektrofotometryczne.

Godne uwagi są alkomaty z sensorami elektrochemicznymi, które są najczęściej stosowane z uwagi na swoją skuteczność i dokładność pomiarową.

Kalibracja

Każdy alkomat ma przewidzianą określoną maksymalną ilość pomiarów do wykonania pomiędzy kalibracjami. Częstotliwość wykonania kalibracji jest różna. Podaje ją producent w karcie gwarancyjnej. Przed zakupem warto sprawdzić koszty kalibracji danego modelu (np. mogą być darmowe w okresie gwarancji) oraz wziąć pod uwagę jak często będzie się korzystać z alkomatu. Osoby prywatne mogą nie potrzebować alkomatów, które mogą wykonać 4000 pomiarów między kalibracjami, ale firmy już tak. Warto podkreślić, że cena alkomatu rośnie wraz z maksymalną liczbą pomiarów między kalibracjami.

Świadectwo wzornictwa

Alkomaty posiadające świadectwo wzornictwa są polecane firmom i są na wyposażeniu policji. Jest to dokument potwierdzający wiarygodność pomiaru i może, w razie potrzeby, być wykorzystywany jako dowód w sądzie. Poprawność działania alkomatu jest sprawdzana w specjalnym Laboratorium Akredytowanym przez Polskie Centrum Akredytacji (PCA) i jest ważna 6 miesięcy.

Więcej możesz dowiedzieć się na https://sklep-alkomaty.pl/14-alkomaty-profesjonalne

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%