Zamknij

Instalacje monitoringu - bezpieczny dom i miejsce pracy

13:00, 11.02.2019 | artykuł sponsorowany
Skomentuj

Bezpieczeństwo to priorytet zarówno w domu, jak i w pracy. Aby je zapewnić tworzone są systemy, które mają nas chronić przed pożarami, włamaniami i kradzieżami. Jednym z nich jest monitoring wizyjny, na który składa się system kamer rejestrujących wszystko co dzieje się na terenie naszej firmy lub w domu. Często umożliwiają one podgląd w czasie rzeczywistym, dlatego możliwa jest natychmiastowa interwencja w przypadku zagrożenia.

Monitoring - warto czy nie warto?

Monitoring na pewno warto zainstalować w miejscach, które są szczególnie narażone na włamania i kradzieże. Monitoring w firmie lub przestrzeni publicznej jest już powszechnie stosowany, jednak wciąż niewiele osób prywatnych decyduje się na taką ochronę. Musimy jednak pamiętać, że nasze domy i mieszkania są również narażone na włamania. Mimo, że koszt monitoringu jest dość duży to i tak warto się nad nim zastanowić. Dzięki niemu mamy o wiele większą możliwość znalezienia osoby, która dokonała włamania i kradzieży, a następnie odzyskania naszego mienia. Monitoring domu zapewnia nam również poczucie bezpieczeństwa i działa prewencyjnie, gdyż odstrasza potencjalnych intruzów i złodziei. Wybierają oni z reguły miejsca słabo zabezpieczone, gdzie nie ma ryzyka na zostanie złapanym lub zidentyfikowanym. Również w mieszkaniu warto pomyśleć o monitoringu, choć w tym przypadku wystarczy prosty system kamer zintegrowanych ze smartfonem. Monitoring to również dobry sposób, by sprawdzić czy nasze dzieci lub zwierzęta są bezpieczne, gdy my jesteśmy w pracy lub na wyjeździe.

Z jakich elementów składa się instalacja monitoringu

Systemy monitoringu mogą posiadać różna stopnie zaawansowania. Najbardziej rozbudowany będzie monitoring stosowany w dużych firmach i ważnych instytucjach. Składa się on z kamer przemysłowych z obiektywami, które umożliwiają rejestrację w dzień, w nocy i ze znacznej odległości. Kamery instaluje się za pomocą uchwytów montażowych wewnątrz lub zewnątrz budynku, wtedy potrzebne są też obudowy zewnętrzne. Obraz przesyłany jest do monitora CCTV, który pozwala na podgląd w czasie rzeczywistym oraz jest zapisywany na rejestratorze cyfrowym z dyskiem twardym. Do instalacji potrzebny jest też zasilacz, okablowanie, wtyczki i gniazda do przewodów, a także router jeśli chcemy transmitować obraz przez Internet. Monitoring domu jest dużo prostszy i składa się z kamer, rejestratora oraz okablowania.

Integracja monitoringu z systemem alarmowym

Monitoring wizyjny to tylko jeden ze sposobów zapewnienia bezpieczeństwa. Kolejnym są systemy alarmowe, które informują nas o włamaniu lub pożarze. Obecnie możliwa jest integracja tych wszystkich elementów co sprawia, że ochrona naszego domu lub pracy jest jeszcze bardziej kompleksowa i skuteczna. Wspólnym elementem obu systemów jest zasilanie co pozwala na ich prawidłową współpracę. Możliwe jest również podłączenie urządzeń systemu alarmowego do monitoringu wizyjnego. Dzięki temu, w momencie wykrycia ruchu przez detektor ruchu, sygnał przekazywany jest do kamer, które zostają uruchomione i zaczynają rejestrację obrazu. Lub też, gdy na nagrywanym przez kamery obrazie zostanie zarejestrowany ruch, powiadamiany jest o tym system alarmowy, który uruchamia alarm optyczny lub akustyczny.

Monitoring w domach i mieszkaniach

Monitoring domowy to wciąż mało popularne rozwiązanie, mimo że coraz częściej myślimy o zabezpieczeniach, takich jak: czujniki dymu lub systemy alarmowe. Monitoring wizyjny kojarzy nam się z drogim, profesjonalnym, a przez to skomplikowanym w obsłudze sprzętem. Jednak dostępne obecnie zestawy do monitoringu domowego posiadają przystępną cenę, są dyskretne, łatwe w instalacji i obsłudze, a przy tym zapewniają dobrą jakość nagrań. Można je dowolnie rozbudowywać zgodnie z naszymi potrzebami. Dostępne są zestawy z kamerami zewnętrznymi i takie, które dodatkowo posiadają kamery do monitoringu wewnątrz domu. Już sama instalacja kamer na zewnątrz budynku może skutecznie odstraszyć włamywacza. Monitoring domowy można nie tylko zintegrować z pozostałymi zabezpieczeniami w domu, ale również z naszymi smartfonami, co pozwala na kontrolę sytuacji w czasie rzeczywistym z każdego miejsca na świecie. Dobrym i jeszcze tańszym rozwiązaniem jest monitoring bezprzewodowy składający się z kompaktowych kamer, które możemy rozmieścić w dowolnych pomieszczeniach. Kamery posiadają detektor ruchu i gdy go wykryją, wysyłają wiadomość na nasz smartfon. Bardziej zaawansowane systemy umożliwiają zdalne obracanie kamerami, a także posiadają system optyczno-akustyczny, który informuje intruza, że jego włamanie zostało zarejestrowane. Monitoring bezprzewodowy stosowany jest wewnątrz budynków, dlatego na pewno będzie idealnym rozwiązaniem w mieszkaniu, choć sprawdzi się również, jako monitoring domu.

Monitoring w firmie i zakładach pracy - gdzie spotykany najczęściej

Monitoring w pracy stosowany jest najczęściej w miejscach, gdzie istnieje większe ryzyko włamania, kradzieży lub wypadku podczas wykonywania zadań przez pracowników. Będą to więc banki, kantory, instytucje rządowe, sklepy, hale produkcyjne i magazyny. Kwestia monitoringu miejsca pracy nie jest wprawdzie regulowana przez obowiązujące w Polsce prawo, jednak kwestią tą zajął się Europejski Trybunał Praw Człowieka. Pracownicy powinni być zawsze świadomi tego, że są nagrywani, a jedynym motywem pracodawcy nie może być tylko ich kontrola, gdyż może to naruszać dobra osobiste pracowników. Pracodawca jest też zobowiązany do takiego przechowywania nagrań, by nie miały do niego dostępu osoby nieupoważnione.

Stacje paliw i myjnie bezdotykowe

Monitoring na pewno stosuje się na stacjach i myjniach bezdotykowych, gdzie klient samodzielnie wykonuje usługi związane z tankowaniem i myciem samochodu. Dzięki temu, można z łatwością odnaleźć klienta, który nie zapłacił lub dokonał zniszczeń. To również ochrona dla pracowników, którzy są na nocnej zmianie lub pracują w miejscu, które znajduje się z dala od skupisk ludzkich.

Magazyny, hale produkcyjne i sklepy

Sklepy są najbardziej narażone na kradzieże, a ich właściciele ponoszą z tego powodu duże straty, dlatego w większości z nich znajduje się system kamer. W magazyny również zdarzają się włamania i kradzieże, ale tam i na halach produkcyjnych, monitoring pełni również dodatkową rolę. W pracy, w której wykorzystuje się wózki widłowe i specjalistyczny sprzęt, nieraz dochodzi do poważnych wypadków. Monitoring pozwala ustalić jak do nich doszło, a także wypracować dodatkowe zabezpieczenia.

Od czego zależy skuteczność instalacji - wybierz doświadczoną firmę!

Monitoring w pracy lub w mieszkaniu zapewni bezpieczeństwo jedynie wtedy, gdy będzie poprawnie zamontowany. Nie tylko prawidłowe podłączenie wszystkich elementów systemu jest ważne. Należy również w odpowiednich miejscach rozmieścić kamery, tak by obejmowały jak najwięcej przestrzeni i odpowiednio zintegrować monitoring z alarmem antywłamaniowym i przeciwpożarowym, jeśli taki posiadamy. W tym celu najlepiej zatrudnić profesjonalną firmę jak Makrosat z Torunia, która nie tylko posiada wiedzę teoretyczną, ale również bogate doświadczenie.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone