Zamknij

Bezrobocie w Toruniu

11:51, 30.11.2018 | artykuł sponsorowany
Skomentuj

Obecnie notujemy znaczny spadek bezrobocia praktycznie na terenie całej Polski. Stopa bezrobocia w naszym kraju wynosi 5,7 %. W większości przypadków to pracownicy dyktują warunki. Jednak w każdym województwie sytuacja wygląda inaczej.

Według danych Wojewódzkiego Urzędy Pracy w województwie Kujawsko-Pomorskim stopa bezrobocia wynosi 9,4%, natomiast w samej stolicy województwa, czyli Toruniu, jest ona niższa i wynosi 4,9% (https://wup.torun.pl). Oczywiście wartość ta różni się w zależności od miejsca.

Jakie zawody są poszukiwane w Toruniu

Na stronie Barometr Zawodów (https://barometrzawodow.pl) możemy zobaczyć, jak wygląda sytuacja w różnych zawodach. Duży deficyt widać w transporcie. Na brak pracy nie mogą narzekać kierowcy zwłaszcza samochodów ciężarowych oraz ciągników siodłowych. Tak jak w innych miastach, także w Toruniu brakuje specjalistów po szkołach zawodowych. Są wśród nich: betoniarze, zbrojarze, lakiernicy, ślusarze, szklarze oraz monterzy okien, robotnicy obróbki drewna i stolarze, brukarze, fryzjerzy, krawcy oraz szwaczki, spawacze oraz robotnicy budowlani. Te zawody nie muszą się martwić utratą pracy lub brakiem ofert. Wręcz przeciwnie, pracodawcy szukają specjalistów w tych dziedzinach. Brak fachowców w tych sektorach jest niewątpliwie związany z brakiem kadry nauczycielskiej w szkołach zawodowych. Spora ilość otwartych wakatów widoczna jest nie tylko w przypadku absolwentów szkół zawodowych. W Toruniu będą poszukiwane także pielęgniarki i położne, opiekunowie osób starszych lub niepełnosprawnych, nauczyciele przedszkolni i wczesnoszkolni oraz fizjoterapeuci. Jednak cały czas większy deficyt notuje się w branżach szkół zawodowych.

Ciekawą sytuację można zanotować także wśród filologów i tłumaczy. Poszukuje się głównie tych specjalistów, którzy mogą pochwalić się znajomością języków rosyjskiego, ukraińskiego lub białoruskiego. Deficyt dotyczy także monterów instalacji metalowych, lecz nie każdy z nich posiada uprawnienia do pracy na wysokości, a właśnie te kwalifikacje są obecnie w cenie. W Toruniu brakuje także prawników, ale takich, którzy skończyli aplikację.

Bezrobocie natomiast dotknie pedagogów przedszkolnych, historyków, politologów, dziennikarzy, pracowników przetwórstwa spożywczego, pracownika ds. ochrony środowiska oraz BHP, bibliotekarzy, specjalistów administracji publicznej oraz ekonomiści.

Artykuł przygotowany przy pomocy Portalu Praca.pl posiadającego Oferty Pracy w Toruniu

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone