Zamknij

Niezwykłe miejsca w Gdańsku: ulica Długa

11:40, 28.11.2018 | artykuł sponsorowany
Skomentuj

Stolica Pomorza to jedno z najpiękniejszych miast Polski. Turystów zachęca nie tylko nadmorskim położeniem, ale też swoją niezwykłą wartością historyczną i kulturalną. Miejscem, w którym kumulują się te wszystkie atuty Gdańska, jest ulica Długa, położona w samym centrum miasta. Dlaczego jest ona tak niezwykła i dlaczego warto poświęcić jej część swojego urlopu?

Długa w skrócie

Ta zdumiewająca ulica zlokalizowana jest w samym sercu Gdańska – na Głównym Mieście, które jest częścią dzielnicy zwanej Śródmieściem. Długa bardzo często określana jest mianem reprezentatywnej i to nie bez powodu! Ulica rozciąga się od Targu Węgłowego do ul. Ławniczej, za którą przeradza się w – równie piękny – Długi Targ.

Niegdyś Długa pełniła funkcję najważniejszego traktu kupieckiego i była zamieszkiwana jedynie przez najbogatszych. Niejednokrotnie gościła władców Polski, przez co przyjęło się mówić, że stanowi ona – razem ze swoim przedłużeniem – Trakt Królewski.

Po obu stronach ulicy znajdują się przepiękne kamienice, które skrywają w swoich wnętrzach restauracje, hotele, muzea i inne atrakcje turystyczne.

Trakt Królewski

Zwany również Drogą, Trakt zaczyna się jeszcze przed samą ulicą Długą, a konkretniej – przy Bramie Wyżynnej. Jego zwieńczeniem jest natomiast Brama Zielona, leżąca na samym końcu Długiego Targu. Dlaczego warto wspomnieć o tym pamiętającym średniowiecze szlaku? Przede wszystkim dlatego, że w jego obrębie znajduje się kilkanaście obiektów, na które po prostu trzeba poświęcić odrobinę czasu.

Na Długiej, a tym samym na Trakcie Królewskim podziwiać można takie miejsca jak:

  • Dom Uphagena, w którym mieści się Muzeum Wnętrz Mieszczańskich z przepiękną ekspozycję XVIII-wiecznego wnętrza;
  • Dom Ferberów, czyli nic innego jak XVI-wieczna kamienica zachowana w renesansowym stylu;
  • Lwi Zamek, będący niegdyś miejscem spotkań naukowych i kulturalnych;
  • Dom Schumannów – zachwycająca kamienica, w której znajduje się informacja turystyczna;
  • Ratusz Głównego Miasta, w przeszłości mający kluczowe znaczenie dla Gdańska.

Ciągnącej się dalej Długim Targiem części Drogi również nie można przeoczyć. To właśnie tam znajdują się pozostałe zabytki Traktu jak Królewskie Kamieniczki czy Złota Kamienica.

Dlaczego warto przejść się Długą?

Długa to nie tylko możliwość zapoznania się z najpiękniejszymi pamiątkami po dawnych dziejach. W trakcie zwiedzania warto zatrzymać się w którejś z kawiarni, czy po prostu przyjrzeć się działalności ulicznych artystów. Ulica stanowi także świetną bazę do odwiedzin innych części Gdańska. Obowiązkowo należy zajść na jej przedłużenie – Długi Targ, gdzie zobaczyć można chociażby Dwór Artusa czy będącą wizytówką miasta Fontannę Neptuna. Nieopodal znajduje się urokliwy Hotel Długi Targ, w którym na pewno warto zaplanować swój pobyt podczas wizyty w Gdańsku.

Podsumowanie

Ulica Długa to przepiękne miejsce, które bez wątpienia spodoba się każdemu turyście. Będąc w Gdańsku, obowiązkowo należy je odwiedzić i to więcej niż wyłącznie z jednego powodu!

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone