Zamknij

Dworzec Główny to nie tylko dobra podróż. Co warto o nim wiedzieć?

00:00, 19.10.2018 | Materiał partnera
fot. materiały własne

Toruński Urbitor, który zarządza Dworcem Głównym i dba o infrastrukturę obiektu podkreśla, że ten bardzo się rozwinął. Co warto wiedzieć o jednym z najstarszych dworców kolejowych w Polsce?

Urbitor dba o jego jakość

Urbitor chce, żeby Dworzec Główny był połączeniem tradycji i nowoczesności. Obiekt ma świetną infrastrukturę i liczne punkty gastronomiczne. Powoli staje się też miejscem idealnym do handlu.

- Staramy się udostępniać tam kolejne miejsca do handlu - mówi Wojciech Świtalski, prezes Urbitoru - Na dworcu dostępne jest sporo powierzchni handlowej - trzeba podkreślić, że zainteresowanie jest tak duże, że wszystkie miejsca są zajęte. Dodatkowo podróżni mają możliwość skorzystania z hostelu. Nowy Dworzec Główny to wizytówka miasta dla przyjeżdżających i odwiedzających.

Poprawa wizerunku dworca i poprawa jakości obsługi podróżnych są jednym z celów spółki, która przejęła wyremontowany gruntownie obiekt. Ważne jest zachowanie walorów historycznych, ale też ogromne działania na potrzeby nowoczesności. Hostel Toruń Główny to jeden z sukcesów spółki. Ambicją jest otwieranie kolejnych. Na miejscu są już nowoczesne punkty gastronomiczne i restauracje, które kuszą nie tylko podróżnych.

Pokazywać historię

- Toruński Dworzec Główny to też wielki kawał historii kolei i Torunia. Dlatego powstała Izba Tradycji kolejowej - mówi Wojciech Świtalski - stworzona przez pracowników Przewozów Regionalnych i koordynowana przez Urbitor. Dostępna jest szeroka oferta dla zwiedzających dworzec. Już dziś przybywają wycieczki, a zarządcy obiektu zachęcają do nich i zapraszają do korzystania z szerokiej oferty.

Pracownicy towarzyszą w pokazaniu rewitalizacji dworca, ale też oprowadzają po kolekcji zbiorów z obiektu. Jednocześnie każdy zwiedzający może skorzystać z urządzeń należących do dworca - to pełne poznanie historii toruńskiej kolei. Ważną częścią jest funkcjonowanie i stała współpraca z Towarzystwem Miłośników Kolei - to oni organizują cykliczne wykłady o historii kolejnictwa i jego toruńskiego wymiaru.

Dworzec to nie tylko kolej

Dworzec Główny otwarty jest na współpracę z organizacjami pozarządowymi. Do charakteru tego miejsca doszło wiele imprez o różnym wymiarze - wystawy, pokazy mody, akcje PCK, konkursy czy kursy udzielania pierwszej pomocy to tylko nieliczne z atrakcji, które spotkają odwiedzających - dodaje Wojciech Świtalski - Na miejscu organizowane są też koncerty, pokazy samochodów i kolejek.

- Dla kierowców otwarto bardzo duży i strzeżony parking - to zwiększa poczucie bezpieczeństwa i spokojnego zostawienia auta. Dworzec przystosowany jest też w pełni do obsługi dla osób niepełnosprawnych - Urbitor również zarządza tym aspektem. Na dworcu jest całodobowa ochrona, która też ma pomagać pasażerom - również tym niepełnosprawnym. Aby wszyscy czuli się w tym miejscu bezpiecznie, system całodobowego monitoringu włączony jest do ogólnomiejskiej sieci – kończy Wojciech Świtalski.

(Materiał partnera )
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone