Zamknij

Od pomysłu do realizacji w Instytucie Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników

06:00, 09.07.2018 Materiał partnera
Fot. Tomasz Berent Fot. Tomasz Berent

Instytut Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników z siedzibą w Toruniu to jednostka naukowo-badawcza, która historię swojej działalności kontynuuje nieprzerwanie od 1962 roku. Do 2008 roku jednostka funkcjonowała pod nazwą Instytut Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych „Metalchem”.

Na dzień dzisiejszy Instytut skupia w obszarze swoich działań trzy oddziały: Oddział Przetwórstwa Materiałów Polimerowych w Toruniu, Oddział Elastomerów i Technologii Gumy w Piastowie oraz Oddział Farb i Tworzyw w Gliwicach.

Od 1 stycznia 2018 roku na mocy powołania przez Prezesa Rady Ministrów i ówczesnego Ministra Rozwoju i Finansów Pana Mateusza Morawieckiego Instytutem kompleksowo zarządza dr Marlena Maślanka.

Instytut jest jednostką rozpoznawalną zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym. Zajmuje się m.in. badaniami laboratoryjnymi w zakresie materiałów polimerowych, w tym: tworzyw sztucznych, elastomerów, gumy, farb i lakierów.

– Mamy trzy laboratoria akredytowane - po jednym w każdym z trzech ośrodków oraz laboratoria technologiczne, co umożliwia nam badania i opracowywanie technologii wytwarzania różnych materiałów polimerowych. Dysponujemy wysokiej klasy urządzeniami badawczymi, jak i profesjonalnymi liniami technologicznymi służącymi do przetwarzania różnego rodzaju tworzyw polimerowych oraz wytwarzania szerokiej gamy elementów z tych tworzyw. Natomiast zaplecze konstrukcyjno-produkcyjne daje możliwość wytwarzania linii technologicznych i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych, oraz aparatury laboratoryjnej. Dzięki temu jesteśmy w stanie kompleksowo świadczyć usługi od pomysłu do realizacji oraz wdrożenia w przemyśle. Nie możemy również zapominać, iż naszym największym atutem jest wykwalifikowana kadra naukowa, badawczo-techniczna i inżynieryjno-techniczna. Bez wiedzy i zaangażowania osób zatrudnionych w Instytucie trudno byłoby istnieć i rozwijać się w dobie galopującego rynku potrzeb na innowacyjne technologie i urządzenia – mówi dr Marlena Maślanka.

Pani Marlena – długoletni pracownik Instytutu – konsekwentnie realizuje politykę rozwoju. Praca w tej jednostce stała się dla niej również motywacją do rozwoju osobistego, czego konsekwencją jest rozprawa doktorska na temat uwarunkowań i kierunków restrukturyzacji instytutów badawczych w Polsce. Na zajmowanym obecnie stanowisku z powodzeniem łączy pasję ekonomisty i menadżera. Wspierają ją merytorycznie w zakresie materiałów polimerowych zastępca ds. naukowo-badawczych dr hab. inż. Bogusław Królikowski, prof. nadzw., dyrektorzy trzech oddziałów, oraz kadra naukowo-badawcza.

- Instytut ma się rozwijać i to jest plan na najbliższe tygodnie, miesiące i lata. Chcemy być perłą na Polskiej Mapie Drogowej Infrastruktury Badawczej – dodaje dr Marlena Maślanka.

Więcej informacji o instytucie znajdziesz TUTAJ

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%