Zamknij

Rola papy w tworzeniu bariery przeciwwodnej fundamentów

15:00, 15.06.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15:13, 15.06.2018
Skomentuj

Fachowcy zajmujący się fundamentami i ich zabezpieczaniem już wiele lat temu dostrzegli niezaprzeczalne walory pap bitumicznych. Materiał ten idealnie nadawał się do wykorzystania z bardzo wielu względów. Zyskiwał przede wszystkim poprzez dużą łatwość stosowania oraz parametry przepuszczalności wodnej. Dziś niemal niemożliwe jest dyskutowanie na temat hydroizolacji podwalin budynku bez wspomnienia o aktualnie proponowanych na rynku specjalistycznych papach.

Właściwości najlepszych pap fundamentowych

Poszczególne modele rolowanego pokrycia asfaltowego zdołały przekonać wykonawców przede wszystkim przez prostotę obróbki i elastyczność w dopasowaniu nawet do trudnych powierzchni. Obecnie uwaga specjalistów zwraca się na ogół ku najbardziej praktycznym rodzajom bitumów, a mianowicie papom samoprzylepnym. Z pozoru duża obfitość typologiczna produktów może nastręczać problemów z wyborem, jednak, jeśli trafiliśmy do dobrego punktu sprzedaży (polecić należy szczególnie hurtownie dachowe), złożona z zawodowych budowlańców obsługa w mgnieniu oka rozjaśni naszą niewiedzę. Usłyszymy zapewne, iż najistotniejszy wpływ na parametry papy ma stopień modyfikacji bitumu elastomerami oraz budowa jej osnowy. Naturalnie wszystko wpływa na ostateczny koszt, który poniesiemy – możemy być jednak pewni, że większa inwestycja na tym etapie budowy oznacza mniej problemów przy późniejszym użytkowaniu obiektu.

Wspomniana osnowa to jeden z kluczowych elementów papy, który będzie miał wpływ na jakość izolacji naszych fundamentów, dokładniej mówiąc zaś, liczy się materiał, ale również jego gramatura. Nie bez znaczenia są też informacje o zachowaniu giętkości w danych temperaturach przedstawiane na każdej etykiecie – tutaj spojrzymy z największą atencją na zachowanie się bitumu przy niskich wskazaniach termometru. Następnie musimy rozważyć skład masy asfaltowej pod kątem zawartości substancji rozpuszczalnych, sam asfalt powinien zajmować tu jak najwyższy procent. Pamiętajmy jednak, iż o skuteczności izolacji i suchych fundamentach zapewniają nas właśnie specyfikacje jako całość, na przykład wybierając najgrubsze papy, nie zawsze dostajemy te gwarantujące najlepszą ochronę przed wilgocią.

Budowa izolacji fundamentowej przy pomocy papy

Membrany hydroizolacyjne mogą być skuteczne już przy ułożeniu jednej warstwy papy, empirycznie jednak sprawdzono, że nie zawsze powinniśmy poprzestawać na pojedynczym kryciu. Jeśli nasza papa jest oparta na lepiku, jej efektywność może zapewnić jedynie kolejna powierzchnia z bitumu. Przeciwwodne właściwości tworzonej przez nas powłoki są pewniejsze przy takiej dwuskładnikowej zaporze w wypadku pap termozgrzewalnych. Jeśli jednak koniecznie musimy posiłkować się papą tradycyjną, zastosujmy minimum 3 warstwy, trzymając się każdorazowo zasady „hojnego” zużycia lepiku (od 1,5 kg/m2 wzwyż).

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%