Zamknij

Odszkodowanie i zadośćuczynienie dla nieletniego po stracie rodzica w wypadku

12:18, 17.05.2018 | materiał partnera
Skomentuj
Fot. materiał partnera

Śmierć każdego człowieka jest wielką tragedią. Trudno jednak wyobrazić sobie ból dziecka po stracie rodzica. Oczywistym jest, że nic nie jest w stanie wyrównać powstałej w ten sposób szkody, jednakże w takim przypadku istnieje możliwość uzyskania odszkodowania oraz zadośćuczynienia. W jaki sposób można uzyskać należne pieniądze?

Kto może wystąpić do sądu w imieniu małoletniego?

Zgodnie z polskim prawem, dziecko, które nie ukończyło jeszcze 13 roku życia nie ma zdolności do czynności prawnych, a co za tym idzie, nie ma również zdolności do bycia stroną w procesie sądowym. W takim przypadku w imieniu małoletniego działają jego przedstawiciele ustawowi, czyli rodzice albo opiekunowie. Jeżeli zaś dziecko ukończy 13 rok życia, ale wciąż jest niepełnoletnie, wówczas może ono występować samodzielnie w procesie w drobnych sprawach życia codziennego. Postępowanie o odszkodowanie za śmierć rodzica z całą pewnością jednak do takich nie należy.

Odszkodowanie i zadośćuczynienie za śmierć rodzica

W myśl przepisów, dziecko, którego rodzic zginął w wypadku, może domagać się odszkodowania i zadośćuczynienia. Zdaniem specjalisty z firmy Kompensja, W języku potocznym pojęcia te są zwykle używane synonimicznie. Na gruncie prawnym odszkodowanie ma na celu wyrównanie szkody powstałej w wyniku jakiegoś zdarzenia. Z kolei zadośćuczynienie odnosi się do szkody niematerialnej, czyli krzywdy. Wynika z tego, że można dochodzić zarówno odszkodowania, jak i zadośćuczynienia. Aby tak jednak było, konieczne jest wystąpienie odpowiednich podstaw. Z całą pewnością w przypadku dziecka, które straciło rodzica w wyniku wypadku drogowego, możliwe jest uzyskanie obydwu świadczeń. Co ważne, na sumę odszkodowania składają się różne elementy. Mogą to być chociażby koszty leczenia i pochówku zmarłego.

Trzeba pamiętać o przedawnieniu

Większość roszczeń o charakterze majątkowym ulega przedawnieniu. Nie inaczej jest z odszkodowaniem i zadośćuczynieniem za śmierć rodzica. W przypadku, gdy śmierć nastąpiła w wyniku przestępstwa – może tak zostać zakwalifikowany wypadek drogowy – termin ten wynosi aż 20 lat od śmierci. Jeżeli zaś dane zdarzenie zostało zakwalifikowane, jako wykroczenie, wówczas okres przedawnienia to 3 lata od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i osobie zobowiązanej do jej naprawienia. Gdyby natomiast małoletni będący poszkodowanym nie ukończył 13 roku życia w chwili śmierci rodzica, okres przedawnienia nie może zakończyć się wcześniej niż 2 lata po uzyskaniu przez niego pełnoletności.

Więź, która łączy dziecko z rodzicem jest absolutnie bezcenna. Nic nie jest w stanie wyrównać szkody, jaka powstaje w wyniku śmierci ojca lub matki. Jednakże możliwość uzyskania odszkodowania i zadośćuczynienia pozwala na zabezpieczenie przyszłości dziecka lub na szybszy jego powrót do równowagi psychicznej. To także bardzo dużo, warto więc starać się o należne świadczenia.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone