Zamknij

Prawnik ? zadania, możliwości i perspektywy

08:21, 20.04.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:22, 20.04.2018
Skomentuj Fot. Materiał partnera Fot. Materiał partnera

Bycie prawnikiem kojarzy się z wielkimi możliwościami, zarobkami i perspektywami. Wspomniany zawód cieszy się w społeczeństwie dużym szacunkiem, czy jednak wyobrażenia o profesji prawnika są zbieżne z realiami?

Droga akademicka

Pierwszym krokiem do zostania prawnikiem jest wybór uczelni wyższej. W Polsce wiele placówek, zarówno prywatnych, jak i państwowych oferuje nauczanie w tym zakresie. Myśląc perspektywicznie, najlepiej jednak zdecydować się na uczelnię, która jest uważana za najlepszą w kraju. Liderem rankingu szkół prawniczych jest Uniwersytet Śląski, zaraz za nim znajdują się Uniwersytet Warszawski i Jagielloński. Ukończenie którejś z tych szkół, poza niezbędną wiedzą, daje szereg kontaktów w branży i możliwości rozwoju.

Aplikacja

Po zakończeniu studiów niezbędne jest odbycie aplikacji, czyli praktyki zawodowej. Do wyboru jest 8 różnych specjalizacji, w których okres aplikacyjny jest inny. W przypadku specjalności adwokackiej i radcowskiej czas praktyki wynosi 3 lata. Notariusz i komornik musi odbyć aplikację trwającą 2 lata, a prokurator 2 i pół roku. Najdłużej trwa praktyka sądowa – 4 i pół roku, a najkrócej – legislacyjna – półtora roku i ogólna – rok. Praktyki można odbyć w sądach, kancelariach adwokackich, urzędach i prokuraturach. Podczas aplikacji absolwent zdobywa wiedzę teoretyczną i praktyczną niezbędną do późniejszego wykonywania zawodu. Okres praktyk kończy się egzaminem, którego zdanie uprawnia do podjęci pracy w profesji.

Praca

Po odbyciu praktyk jest kilka możliwości dalszego rozwoju. Jedną z nich jest założenie własnej kancelarii. Świeżo upieczony aplikant ma wystarczające doświadczenie zdobyte podczas studiów i praktyk, by prowadzić własny biznes. Jedyną rzeczą, której brakuje na początku takiej kariery jest zaufanie klientów, które jednak z czasem można zdobyć. W zależności od dążeń i wyznaczonego sobie celu, można poprzestać na małej kancelarii, albo sukcesywnie rozwijać ją w coraz to większą firmę, która będzie zatrudniać kilkanaście – kilkadziesiąt osób. Przykładem bardzo dobrze rozwijającej się grupy prawnej jest – gptogatus.pl, w której pracuje ponad 50 fachowców o różnych specjalizacjach. Inną drogą po skończeniu praktyk, jest kontynuacja pracy w miejscu odbywania aplikacji. Takie rozwiązanie pozwala na ustabilizowanie swojej sytuacji finansowej i dalszy rozwój na dość wysokim szczeblu w światku prawniczym. Niektórzy absolwenci kierunków prawniczych decydują się na wyjazd zagranicę. Trzeba jednak pamiętać, że przepisy prawne są inne w każdym państwie, dlatego kandydat do pracy, musi ukończyć dodatkowe kursy, które pozwalają na podjęcie pracy w konkretnym kraju.

Decydując się na karierę prawniczą, trzeba być świadomym, że jest to droga trudna i często kręta. Czas studiów i aplikacji, a później praca w zawodzie to okres ciągłej nauki i nieustannego rozwoju. Trzeba mieć w sobie ogromną motywację i samozaparcie, by dążyć do osiągnięcia sukcesu w branży prawniczej. Zawód prawnika jest trudny, ale za to bardzo szanowany w społeczeństwie i rzeczywiście na określonym poziomie zawodowym – dobrze płatny. Wytrwałe i pracowite osoby, są w stanie to osiągnąć. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%