Zamknij

Wreszcie otwarty! To pierwszy taki punkt na mapie Torunia

18:32, 26.03.2018 Materiał partnera Aktualizacja: 12:17, 27.03.2018
Fot. Redakcja Fot. Redakcja

Instytut Medyczny HiperMed przy Szosie Chełmińskiej otwarty. To pierwsza tego typu placówka w Toruniu, która stosuje metodę hipertermii w leczeniu chorób przewlekłych w tym onkologicznych. 

W sobotę (24 marca) odbyło się uroczyste otwarcie instytutu, który swoją siedzibę ma na drugim piętrze budynku przy Szosie Chełmińskiej 166. 

- Pomysł na powstanie tego miejsca zrodził się z chęci niesienia pomocy pacjentom, którzy w chorobie często czują się osamotnieni. Zależy nam na tym, aby leczyć na najwyższym poziomie. Z tego powodu kładziemy nacisk na indywidualne podejście do pacjenta oraz dobór odpowiedniej metody leczenia. Nasz personelma wiedzę i umiejętności, aby zmierzyć się z każdym problemem i pomóc pacjentom odzyskać zdrowie – mówi Barbara Pudelska, właścicielka Instytutu Medycznego HiperMed w Toruniu.

Czym jest w ogóle hipertermia? To metoda polegająca na sztucznym podniesieniu temperatury tkanek wewnątrz ciała. Najczęściej stosuje się temperatury z zakresu 38 do 40,5 stopni C. Powoduje to m.in. stymulację układu odpornościowego, wzmaga metabolizm komórkowy, poprawia mikrokrążenie jak również osłabia drobnoustroje patogenne oraz komórki nowotworowe.

- HiperMed dzięki zastosowaniu najwyżej klasy aparatury do terapeutycznego ogrzewania ciała (Iratherm 1000®) proponuje pacjentom w pełni bezpieczne zabiegi hipertermii całego ciała, wykonywane w warunkach ambulatoryjnych – dodaje Barbara Pudelska.

Podczas sobotniego otwarcia, obecni byli lekarze specjaliści, którzy wypowiedzieli się na temat zastosowania hipertermii w leczeniu chorób przewlekłych i onkologicznych. Doc. dr hab. n. med. Bogdan Michalski i dr Krzysztof Majdyło opowiedzieli o swoich doświadczeniach w stosowaniu hipertermii u pacjentów. Spotkanie prowadziła dr hab. Sylwia Wrotek z Zakładu Immunologii UMK w Toruniu, która na co dzień zajmuje się badaniami mechanizmu gorączki.

- Dziś nie każdy chce gorączkować, gdyż gorączce towarzyszy cały szereg, często nieprzyjemnych objawów. Gorączka nie pasuje do naszego „zagonionego stylu życia” przede wszystkim dlatego, że gorączkując nie możemy pracować. Wygodniej jest się jej pozbyć powszechnie dostępnymi środkami przeciwgorączkowymi. Pytanie, czy jest to obojętne dla naszego organizmu. Już wiele lat temu zaobserwowano, że pacjenci onkologiczni zazwyczaj mają swoje historie chorobowe wolne od epizodów gorączki. Wiele prac naukowych wskazuje natomiast, że wystąpienie gorączki infekcyjnej u pacjenta onkologicznego poprzedza tzw. spontaniczną remisję nowotworu, czyli zanik choroby – tłumaczy dr hab. Sylwia Wrotek.

Jak wygląda przygotowanie do zabiegu hipertermii całego ciała? Terapia hipertermią nie wymaga żadnego skomplikowanego przygotowania. Warto jest przynajmniej dwie doby przed zabiegiem zadbać o picie czystej wody mineralnej w ilości około 1,5-2l dziennie. Podczas zabiegu pacjent leży na wygodnej siatce  (system IRATHERM®) bez odzieży i biżuterii. Jest przykryty folią termiczną, którą  opcjonalnie można podtrzymać stelażem IRADom, co pozwala podopiecznemu na większą swobodę ruchów w przypadku zabiegów kilkugodzinnych. Pacjent w trakcie zabiegu jest całkowicie bezpieczny.  Jego funkcje życiowe są kontrolowane dzięki pomiarowi:

  • 3 temperatur
  • pulsu na palcu / na uchu
  • saturacji tlenowej

Pacjent może jedynie odczuwać dyskomfort cieplny, co objawi się wzmożonym poceniem. Jest to prawidłowa reakcja organizmu. Podczas trwania terapii nad bezpieczeństwem czuwa pielęgniarka. Po zabiegu istnieje możliwość skorzystania z prysznica.

Więcej informacji znajdziesz TUTAJ

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%