Zamknij
REKLAMA

PIT online – to prostsze niż myślisz!

12:24, 15.02.2018 | artykuł sponsorowany
REKLAMA
Skomentuj
Fot. materiał partnera

Nastał czas rozliczenia podatku dochodowego za 2017 r. Na nasze zeznania fiskus czeka co do zasady do 30 kwietnia, chociaż niektórzy podatnicy są zobligowani do przestrzegania innych terminów. Dla wielu z nas konieczność wypełnienia deklaracji to istna zmora – a przecież wcale tak nie musi być.

Od kilku lat polscy podatnicy mają możliwość rozliczania PIT-ów online. To prosty, wygodny i co najważniejsze szybki sposób na wywiązanie się z corocznych formalnych powinności wobec fiskusa. Warto z niego korzystać z trzech powodów: zaoszczędzamy czas, minimalizujemy ryzyko pomyłek skutkujących obowiązkiem składania korekty zeznania i prędzej otrzymujemy zwrot nadpłaty. Błędne jest przekonanie, że rozliczanie pit przez internet to skomplikowana czynność wymagająca rozległej wiedzy o podatkach – dzięki programom takim jak https://www.pitax.pl/rozliczenie-pit/ poradzi sobie z tym każdy, kto nie ma doświadczenia w elektronicznych rozliczeniach.

Pilnujmy terminów

Decydując się na elektroniczny pit przez internet wszystko realizujemy na takich samych zasadach jak tradycyjnie. Tu pojawiają się dwie ważne kwestie. Po pierwsze – musimy przestrzegać terminów składania poszczególnych deklaracji. Dla fiskusa drugorzędna jest w tym momencie ich forma – jeśli zeznanie nie trafi do skarbówki w odpowiednim czasie, wobec podatnika zostają wyciągnięte konsekwencje. Po drugie – pit 2018 online należy wysłać do stosownego urzędu, a więc tego, który był właściwy dla naszego zamieszkania na dzień 31 grudnia 2017 r. Dowodem złożenia deklaracji online jest Urzędowe Poświadczenie Odbioru wysyłane na adres e-mail, który podaliśmy przy wypełnianiu elektronicznego formularza.

Zmiany w przepisach a programy do PIT-ów online

Od osób wysyłających elektroniczny pit urząd skarbowy online wymaga tzw. podpisu online – a więc identyfikatora podatkowego (PESEL lub NIP) oraz kwoty przychodu z ubiegłorocznego PIT. Trzeba się zatem upewnić, że podajemy poprawne dane. Czy musimy mieć podpis elektroniczny? Nie, aczkolwiek posiadający go podatnicy mają prawo z niego skorzystać.

Dużo obaw wśród osób, które wcześniej nie miały do czynienia z elektronicznymi deklaracjami, budzą kwestie związane z przepisami. Jak wiadomo, PIT-y za 2017 r. są rozliczane na innych niż poprzednio zasadach z uwagi na zwiększenie kwoty wolnej podatku i zmiany w funkcjonowaniu niektórych ulg. Dobre, popularne programy do rozliczeń online są aktualizowane na bieżąco, możemy mieć zatem pewność, że stosowne modyfikacje zostały w nich uwzględnione, a my wyślemy do urzędu odpowiedni formularz (zmienione zostały także i druki).

(artykuł sponsorowany)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone | 2018