REKLAMA

KNF przygląda się oszustwom w polisach OC

11:37, 06.02.2018 | artykuł sponsorowany
REKLAMA
Skomentuj
Fot. materiał partnera

Zeszłoroczne podwyżki obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego sprawiają, że coraz więcej kierowców szuka sposobów na obniżenie wysokości składek. Część osób nieuczciwie podchodzi do tego rodzaju polis, wykupując tzw. ubezpieczenia komisowe zamiast rocznej polisy. Komisja Nadzoru Finansowego postanowiła przyjrzeć się oszustwom.

W związku z interwencją wielu parlamentarzystów, Ministerstwo Finansów podjęło działania, które mają wyjaśnić czy faktycznie doszło do nadużyć związanych z wykupywaniem polis krótkoterminowych przez osoby nieuprawnione. Komisja Nadzoru Finansowego wezwała 12 zakładów ubezpieczeniowych do przedstawienia informacji o wszystkich zawartych umowach w okresie od 1 stycznia 2017 roku do 1 czerwca 2017 roku.

Ubezpieczenie komisowe niezgodne z prawem?

Ubezpieczenie komisowe to polisa krótkoterminowa, której istotą jest objęcie ochroną pojazdów pozostawionych w komisach. Dedykowana jest wyłącznie firmom zajmującym się sprzedażą samochodów lub pośredniczących w ich sprzedaży. Oznacza to, że wykupywanie takiego ubezpieczenia przez osoby fizyczne jest niezgodne z obowiązującymi przepisami.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) wykazał, że w ostatnim czasie widoczny jest wzrost liczby umów ubezpieczenia OC komunikacyjnego zawieranych na krótki okres. Wszystko wskazuje więc na to, że wielu agentów proponuje kierowcom wykupienie krótkoterminowej polisy – na bardzo korzystnych warunkach finansowych. Trzeba jednak pamiętać, że korzystanie z takiego ubezpieczenia przez „zwykłego” kierowcę i odnawianie polisy na kolejne miesiące oznacza poświadczenie nieprawdy. Może za to grozić kara od trzech miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Jeżeli chcesz mieć pewność, że zawierana przez Ciebie umowa jest zgodna z obowiązującymi przepisami, sprawdź ubezpieczenia OC dostępne na Rankomat.pl.

Chcesz znaleźć najtańsze OC? Porównaj dostępne oferty

Wcale nie musisz uciekać się do niezgodnych z prawem działań, jeśli chcesz obniżyć wysokość składki na obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Wystarczy tylko porównać dostępne oferty – jak wynika z analizy danych, najtańsza polisa w styczniu 2018 może być niższa nawet o 55% w porównaniu z najdroższym ubezpieczeniem.

Tak duże różnice wynikają przede wszystkim z faktu, że towarzystwa ubezpieczeniowe mają własną politykę związaną z ustalaniem ryzyka ubezpieczeniowego. Jeśli więc jeden ubezpieczyciel proponuje wysoką składkę, istnieje spora szansa, że w innym miejscu zapłacisz dużo mniej – bez konieczności wykupywania ubezpieczenia komisowego.

(artykuł sponsorowany)
REKLAMA
REKLAMA
© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone | 2018