Zamknij

Poręczyłeś za dług? Musisz liczyć się z konsekwencjami

00:00, 16.11.2017 Artykuł sponsorowany
fot. depositphotos fot. depositphotos

Wyobraź sobie sytuację. Przychodzi do Ciebie najlepszy przyjaciel i prosi Cię o przysługę. Od dawna marzy mu się to nowe, sportowe auto, jednak jego budżet nie pozwala mu na tak kosztowny zakup. Musi wziąć kredyt. Twoja rola ogranicza się tylko (i aż!) do jednego, małego oświadczenia. Mianowicie - poręczysz za spłatę tej pożyczki. Mija kilka lat. Twój przyjaciel mieszka gdzieś za granicą i nie utrzymujecie już kontaktów jak dawniej. A do Ciebie zaczynają się odzywać jego wierzyciele. Zdziwiony? Sprawdź, jak tego uniknąć.

Poręczenie jest umową, która pełni funkcję zabezpieczającą i bardzo często występuje w obrocie prawnym. Zgodnie z art. 876 kodeksu cywilnego, przez umowę poręczenia poręczyciel zobowiązuje się względem wierzyciela wykonać zobowiązanie na wypadek, gdyby dłużnik go nie wykonał. Przyjmuje więc na siebie ogromną odpowiedzialność.

- Należy wskazać, że w braku odmiennego zastrzeżenia, poręczyciel jest odpowiedzialny jak współdłużnik solidarny - wyjaśnia Aleksandra Krzykowska, asystent ds. prawnych w Centrum Prawa. - Oznacza to, że wierzyciel może zwrócić się bezpośrednio do niego w celu wyegzekwowania całości roszczeń. Poręczyciel w takim wypadku, będzie musiał spłacić ów dług lub znieść egzekucję ze swojego majątku.

Pozostanie mu możliwość - jeżeli oczywiście będzie chciał odzyskać swoje pieniądze - wystąpienia do dłużnika z roszczeniem regresowym. Jest to nic innego jak prawo ubiegania się o zwrot poniesionych kosztów, związanych z zaspokojeniem interesu wierzyciela, czyli de facto, spłatą długu. Jednak skoro wierzyciel miał trudności ze „ściągnięciem” należności od pierwotnego dłużnika, to jakie są szanse, że poręczycielowi się to uda? Raczej nikłe.

Warto więc pomyśleć zawczasu i zabezpieczyć się przed tymi negatywnymi konsekwencjami. Jak to zrobić?

Przede wszystkim w spisanej umowie poręczenia można wyłączyć całkowicie odpowiedzialność solidarną poręczyciela. Ponadto, warto dokładnie oznaczyć zakres odpowiedzialności - przykładowo - z góry określić kwotę lub wskazać konkretne składniki majątku, którymi będzie odpowiadał poręczyciel. Można też zaznaczyć, że poręczenie będzie obowiązywać tylko w określonym czasie. Jest też kilka innych, ciekawych form zabezpieczeń, w zależności od zobowiązania, za które chce się poręczyć.

Jeżeli sam znalazłeś się w podobnej sytuacji lub rozważasz poręczenie cudzego długu i chcesz zabezpieczyć się przed negatywnymi konsekwencjami - serdecznie zapraszam do naszej Kancelarii.

Centrum Prawa

ul. Kościuszki 71/006

87-100 Toruń

tel. 505 746 415

www.centrumprawa.eu

e-mail: [email protected]

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%