Zamknij
REKLAMA

Jaka nazwa dla osiedla JAR? Ruszają konsultacje społeczne

00:00, 12.09.2017 | Materiały partnera
REKLAMA
Skomentuj

Jak nazywać się będzie osiedle znajdujące się na JAR-ze? Fundacja Stabilo zachęca do udziału w miejskich konsultacjach.

Fundacja zachęca do udziału w spotkaniu w ramach projektu Włącznik Obywatelski, który jest realizowany ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

Dlaczego te konsultacje są tak ważne?. Ponieważ, po raz pierwszy od wielu lat w Toruniu nadana zostanie nowa nazwa miejscowa. Osiedle, które powstanie w miejscu dawnej radzieckiej jednostki wojskowej, zostało zaplanowane urbanistycznie od podstaw wraz ze strefą usług publicznych. Nie zabraknie tam przedszkola czy kościoła. To pierwsza taka sytuacja od czasów powstania Rubinkowa!

Nowe bloki powstają tu jak grzyby po deszczu, a las ustępuje im miejsca. Można znaleźć w nim pozostałości jednostki wojskowej: fundamenty magazynów czy podziemne zbiorniki przeciwpożarowe. Zanim, po 1945 roku wprowadzono tam wojska radzieckie, na tym terenie znajdowały się różne wsie, m.in. Fuchsschwanz (Lisi Ogon), Mühlhof, Dreiangel (Trzy Wędki). Teren dzisiejszego osiedla stanowił część folwarków Katarzynka, czy Geretowo. W XIX wieku funkcjonował tu plac ćwiczeń dla kawalerii i fabryka amunicji. 

Tak teren JAR-u prezentuje się na starych mapach, fot. Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa

Przebieg konsultacji będzie inny niż dotychczas - na zlecenie urzędu miasta, pracownik Archiwum Państwowego w Toruniu wykonał kwerendę w zbiorach archiwalnych i kartograficznych. Szukał on dotychczas funkcjonujących w tym miejscu nazw miejscowych. Sami mieszkańcy podczas konsultacji będą mogli złożyć swoje propozycje w formie pisemnej na specjalnie przygotowanych kartach i porozmawiać o nich przy namiocie konsultacyjnym. 

Spotkanie zaplanowano już w najbliższy piątek (15 września). Rozpocznie się ono o godzinie 17.00 w namiocie na parkingu przy pasażu handlowym Polna Park przy ulicy Watzenrodego 2

Propozycje związane z nazwą  można wysyłać również na e-mail: konsultacje@um.torun.pl  lub  zwykłą pocztą  na adres: Urząd Miasta Torunia, Wydział Komunikacji Społecznej i Informacji, ul. Wały gen. Sikorskiego 87-100 Toruń

Swoje uwagi i propozycje nazwy miejscowej nowego osiedla można przesyłać także do Fundacji Stabilo. Wystarczy wysłać kopię swoich uwag konsultacyjnych drogą mailową na adres: biuro@stabilo.org.pl. Można również skontaktować się z pracownikami fundacji telefonicznie - 56 678 84 16, lub osobiście, przychodząc do biura przy ul. Fosa Staromiejska 30/6. Uwagi te przydadzą się do sformułowania raportu z konsultacji. Wśród ich autorów rozlosowane zostaną bony do salonów Empik o wartości 100 zł. Sugestie można zgłaszać do soboty 30 września.

Zebrane propozycje nazwy dla osiedla JAR zostaną przekazane do Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia oraz Kultury i Promocji Rady Miasta. Spośród nich wybrane zostaną możliwe do zastosowania. Cały proces zakończy się wraz z głosowaniem Rady Miasta i podjęciem stosownej uchwały. Dopiero wówczas zostanie wysłany wniosek o wprowadzenie nazwy do właściwego ministerstwa. 

Więcej informacji na temat konsultacji można znaleźć na stronie internetowej konsultacji (tutaj).

(Materiały partnera)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone | 2018