Zamknij

To nowoczesna kancelaria, w której pracują sami profesjonaliści!

06:00, 16.07.2017 Artykuł sponsorowany
Fot. Zdjęcie ilustracyjne/Depositphotos Fot. Zdjęcie ilustracyjne/Depositphotos

Centrum Prawa to nowoczesna kancelaria ukierunkowana na obsługę prawną przedsiębiorców. Dbamy o najwyższą jakość świadczonych usług. Posiadamy zespół prawników specjalizujących się w zróżnicowanych gałęziach prawa. Nasi specjaliści rozwiązują problemy zarówno z zakresu prawa gospodarczego, handlowego, jak i rodzinnego czy karnego. Kancelaria oferuje kompleksową i nowoczesną obsługę prawną zorientowaną na indywidualne potrzeby klientów.

W okresie boomu mieszkaniowego, kiedy obowiązują jeszcze dopłaty do mieszkań z programu mdm, popyt na mieszkania się nie zmniejsza. Ostatnie dane mówią, że w czerwcu 2017 r. popyta na mieszkania wzrósł o 10% w porównaniu z czerwcem 2016 r. Również państwo dostrzegło rosnący popyt i postanowiło, że w sierpniu uwolnią 5% rezerwy, które zostały „zamrożone” z uwagi na przeznaczenie ich na dodatkowe wypłaty z tytułu urodzenia trzeciego lub kolejnego dziecka.

Każdy z nas wcześniej czy później stanie przed wyborem własnego m4. Jeżeli ktoś zdecyduje się na mieszkanie z rynku wtórnego zostanie postawiony przed wyborem kupna własnościowego czy spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Jakie są różnice w przedstawionych formach własności? 

Prawo własności zgodnie z kodeksem cywilnym oznacza możliwość korzystania z rzeczy zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem oraz pobierania pożytków i innych dochodów z rzeczy. Wykonywanie prawa własności jest jednak ograniczone ustawami oraz zasadami współżycia społecznego, co oznacza, że osoba posiadająca prawo własności do lokalu mieszkalnego może nim rozporządzać w dowolny sposób pod warunkiem, że nie narusza praw innych osób.

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego jest ograniczonym prawem rzeczowym uregulowanym w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych. Posiadanie owego prawa oznacza prawo do korzystania z lokalu oraz rozporządzania nim. Faktycznym właścicielem mieszkania pozostaje jednak spółdzielnia mieszkaniowa, co oznacza, że niektóre czynności podejmowane w lokalu wymagać będą zgody spółdzielni. Dodatkowo mieszkanie takie może zostać obciążone hipoteką zabezpieczającą długi spółdzielni.

Co jednak łączy oba prawo to, to że są one dziedziczne, zbywalne i podlegają egzekucji. Umowa zbycia wymaga formy aktu notarialnego. Nabywając spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu nabywamy prawo, a nie nieruchomość. Prawo daje nam jednak możliwość przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w prawo własności. Warunkiem jest, aby budynek stał na gruncie będącym własnością lub w użytkowaniu wieczystym spółdzielni. Co prawda przekształcenie wiąże się z pewnymi kosztami, jednak z reguły nie są one zbyt wysokie.

 Malwina Więcławska- Jerzmanowska

radca prawny

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%