REKLAMA

Justyna Kardasz: Rady mogą dawać rady

13:38, 20.03.2017 |
REKLAMA
Skomentuj
Więcej informacji o radzie okręgu Chełmińskie znajdziecie na jej facebookowej stronie

Naszym zadaniem jest reprezentowanie interesu mieszkańców okręgu Chełmińskie. Pełnimy rolę łącznika pomiędzy mieszkańcami a władzami miasta, reprezentujemy społeczność lokalną, działamy na rzecz integracji mieszkańców.

W głośnych listopadowych wyborach do rad okręgów z trzynastu możliwych do utworzenia wybrano zaledwie siedem. Dlaczego utworzyło się tak mało rad okręgów? Temat ten był już wielokrotnie podejmowany i nie chciałabym do tego wracać. Pisząc z perspektywy grupy, której udało się stworzyć radę - Chełmińskie, tu mieszkam - skoncentruję się na tym, co się u nas dzieje obecnie oraz na szansach i możliwościach, które dopiero przed nami.

Wybrano nas i co teraz? 

Wielu z Państwa zapewne nie wie, że na Chełmińskim Przedmieściu działa jednostka pomocnicza Rady Miasta Torunia. Wielu z tych, którzy wiedzą lub o niej słyszeli, być może nie wierzy, że jednostka opierająca się na społecznej pracy członków grupy i nie posiadająca wyodrębnionego budżetu, może cokolwiek zdziałać.

Naszym zadaniem jest reprezentowanie interesu mieszkańców okręgu Chełmińskie. Pełnimy rolę łącznika pomiędzy mieszkańcami a Władzami miasta, reprezentujemy społeczność lokalną, działamy na rzecz integracji mieszkańców. Czy się udaje? - osądźcie Państwo sami.

Działamy zaledwie trzy miesiące, a już na swoim koncie mamy kilka sukcesów. Dzięki naszej aktywności utworzono zatokę typu kiss & ride przy Przedszkolu Miejskim nr 6, wydzielono pas pieszo-rowerowy na dawnym torowisku przy ul. św. Józefa, odbyły się cieszące się dużą frekwencją konsultacje dotyczące przebudowy ul. św. Józefa i Kaszubskiej, w których aktywnie reprezentowaliśmy mieszkańców. Na nasz wniosek złożony za pośrednictwem Przewodniczącego Rady Miasta Marcina Czyżniewskiego oraz radnego Jakuba Gołębiewskiego postanowiono o budowie wiaty przystankowej przy zajezdni autobusowej przy ul. Legionów. Członkowie naszej Rady otrzymali też dofinansowanie w ramach wsparcia inicjatyw lokalnych na zorganizowanie dwóch spotkań integracyjnych dla mieszkańców na „Topolowym Ludziku” - sztandarowym obiekcie budżetu partycypacyjnego w Toruniu.

Dlaczego się nam udaje? Podejmujemy działania! Wnioskujemy, rozmawiamy, apelujemy.

Czego chcemy? Być partnerem, zarówno dla mieszkańców jak i władz miasta, w sprawach dotyczących okręgu „Chełmińskie”.

Czego potrzebujemy? Was, Mieszkańców!

Wasze opinie, Wasze uwagi, Wasza chęć kształtowania najbliższego otoczenia jest kołem napędowym rad okręgów. Bez Was, bez Waszej obecności, Waszych pomysłów i wskazówek nie możemy działać!

W realizacji statutowych zadań rady okręgu problemem nie jest budżet. Jeżeli pomysł jest dobry, a wniosek uzasadniony może zostać zrealizowany w ramach budżetów poszczególnych wydziałów Urzędu Miasta Torunia, budżetu obywatelskiego, z dofinansowaniem Toruńskiej Agendy Kulturalnej, inicjatyw pozarządowych, zespołu do spraw wspierania inicjatyw lokalnych…

Największym wyzwaniem jest paliwo napędowe, czyli Wy.

Dajcie nam szansę, dajcie sobie szansę. Pokażmy, ze jesteśmy w stanie działać, wspólnie kształtować nasze najbliższe otoczenie.
W kolejnych felietonach będziemy na bieżąco informować o działaniach Rady Okręgu Chełmińskie. Już teraz zachęcamy do polubienia naszej strony na Facebooku (Rada Okręgu Chełmińskie), udziału w naszych spotkaniach i dzielenia się z nami zarówno pomysłami, jak i problemami. Niech nasza wspólna działalność pokaże, że „rady okręgu mogą dawać rady”.

Działaczka społeczna kierująca się zasadą „jak cię wyrzuca drzwiami, to wejdź oknem”. Inicjatorka i liderka grupy nieformalnej „Stop Rozbudowie Długiej”, przewodnicząca Rady Okręgu Chełmińskie kadencji 2016-2020. Pochodzi z lubuskiego, ale sercem jest torunianką.

Justyna Kardasz
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (1)

skarbniczekskarbniczek

1 0

Wszystkie sukcesy ro cieszą mnie niezmiernie. Ludzie, to miasto będzie inne dzięki wam! I to mnie bardzo, ale to bardzo cieszy. 20:18, 28.03.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone | 2017