Zamknij

Prawa obywatelskie nie są dane nam raz na zawsze!

12:12, 11.12.2017
Skomentuj fot. Monika Gotlibowska fot. Monika Gotlibowska

Między 8 a 9 grudnia w Warszawie odbył się I Ogólnopolski Kongres Praw Obywatelskich. Nikt z organizatorów i organizatorek nie mógł przewidzieć, że właśnie w piątek w polskim Sejmie pogrzebany zostanie trójpodział władzy. Zatem jakże symboliczny i zarazem wymowny stał się fakt, że właśnie tego dnia rozpoczął się kongres, który z perspektywy czasu nabiera jeszcze większej wartości i znaczenia.

W sesji inauguracyjnej udział wzięli przedstawiciele instytucji europejskich zajmujących się na co dzień prawami obywatelskimi i prawami człowieka. Wystąpienia zaproszonych gości w większości odnosiły się do obecnej sytuacji politycznej w naszym kraju, jednocześnie były znakomitym wprowadzeniem do debat, które jednoznacznie nakreśliły puentę tych dwóch dni. Otóż musimy pamiętać i być świadomi, że prawa obywatelskie nie są dane nam raz na zawsze!

Jestem pod ogromnym wrażeniem panelu Rzeczników - przeszłość, teraźniejszość, przyszłość, w którym udział wzięli obecny i byli polscy Rzecznicy Praw Obywatelskich. Niezastąpiona prof. Ewa Łętowska wielokrotnie podkreśliła, jak trudną obecnie rolę ma do odegrania dr Adam Bodnar, który „będzie miał tyle możliwości, ile sobie wyszarpie”, bowiem „ważne rzeczy musi wciskać między obrazki kotów”.

W latach 1987-1992 kiedy to piastowała urząd pani profesor, media były jej bardzo przychylne, zatem i praca nad standardami była łatwiejsza. Z wypowiedzi wszystkich rzeczników powstaje przeświadczenie, że na początku naszej transformacji świadomość władz w kwestii rozwijania praw człowieka była dużo większa. Dzisiaj tracimy proporcjonalność, równowagę między praworządnością a sprawiedliwością społeczną, a to za sprawą ignorowania na przestrzeni lat potrzeb najsłabszych i najbardziej potrzebujących obywateli, co z kolei ugruntowało teraźniejszych populistów. Jednocześnie postawa ta prowadzi do osłabiania znaczenia i roli praw człowieka. 

Profesor Irena Lipowicz świetnie porównała wolność do powietrza jako czynnika budującego kreatywność. Podkreśliła, że bez kreatywności nie będziemy mogli mówić o sukcesach gospodarczych. To stwierdzenie idealnie pokazuje jak ważna dla każdego kraju powinna być dbałość o zapewnienie standardów w prawach obywatelskich. Potrzeba też wielkiej odwagi obywateli, aby o te prawa zabiegali i stawali w obronie wartości, w które wierzą.

To właśnie wszelkie protesty, które są formą aktywności społecznej, są jednocześnie przejawem odwagi obywateli. Jedną z grup społecznych, której prawa zostają sukcesywnie odbierane to są kobiety. Ignorowanie głosu kobiet i tworzenie poczucia, że prawa kiedyś zdobyte będą cofnięte, niezrozumienie problemów, z którymi borykają się kobiety oraz niedoreprezentacja kobiet z życiu politycznym to główne zagadnienie, które były poruszane na panelu: „Kobieta jako (nie)pełnoprawna* obywatelka /* niepotrzebne skreślić”. Niewystarczająca reprezentacja kobiet w polityce powoduje zaniedbania w sferze ich praw, a ignorowanie talentów połowy populacji znacząco obniża jakość życia tej części społeczeństwa. Dr Sylwia Spurek, zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich jasno dała wyraz temu, że dzisiaj mówimy o naruszaniu praw kobiet w każdej dziedzinie. 

Trywialność w podejściu do miejsca kobiet w społeczeństwie, spychanie kobiet do ról służebnych czy narzucanie dogmatów religijnych w stosowaniu prawa stawia kobiety na straconej pozycji, ale zmiana świadomości w społeczeństwie, edukacja już na etapie kilkuletniego dziecka daje szansę na zmianę postaw i praw.

Cały Kongres to kilkadziesiąt różnych paneli dotykających różnych sfer życia publicznego w kontekście praw obywatelskich. Po tych dwóch dniach wyłania się jasny przekaz, że prawa obywatelskie mają charakter uniwersalny, ale już ich rozumienie i stosowanie, czy dbałość o nie jest zależne od czynników politycznych.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

wysypwysyp

1 1

Trójpodział władzy; chochla, cedzak, tłuczek! Ależ wysyp! potega umysłu! Oberżystka, kolejny fachowiec, znawca konstytucji! Niebawem zamiast w katedrze wydziału prawa, konstytucję będzie wykładać, interpretować oberżystka. Mawiano, że książki po strzechy trafiły. A będą mówić niebawem, że konstytucja z gara wyjdzie. Ddt to ma rekę do talentów; jak nie stalinowiec z korei płn poucza o demokracji, to garkotłuk z oberży wykłada o trójpodziale władzy! A o trójpolówce kiedy? 20:13, 15.12.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%