REKLAMA

Nowy Rok. Nowe instytucje. I nowe logotypy. Udane?

08:00, 04.01.2017 | WG
REKLAMA
Skomentuj
Źródło: mopr.torun.pl, tcsr.torun.pl

O gustach się nie dyskutuje, a o logotypach owszem. Przynajmniej w Toruniu. Niedawno nowe logo zyskały dwie miejskie jednostki: Toruńskie Centrum Świadczeń Rodzinie i Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.

Co łączy obie instytucje? Toruńskie Centrum Świadczeń Rodzinie to nowo powołana jednostka, która będzie obsługiwać świadczenia - na czele z programem Rodzina 500+. Powstała ona na bazie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Przeszli do niej pracownicy MOPR zajmujący się obsługą świadczeń. Przy okazji tych zmian - TCŚR działa od Nowego Roku - obie instytucje zyskały logotypy. Oto one:

Niestety, niedługo po ich prezentacji, oba logotypy zaczęły zbierać niezbyt pochlebne recenzje. - Istny koszmar! Czy ktoś je projektował w Wordzie? - to chyba jedna z najdelikatniejszych recenzji.

Zapytaliśmy urzędników, kto projektował oba logotypy i ile one kosztowały.

- Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Toruniu zmienił swój dotychczasowy logotyp - wyjaśnia Magdalena Dębczyńska-Wróblewska z biura prasowego toruńskiego magistratu. - - W ramach zadania zleconego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pod nazwą "Nowe horyzonty aktywnej integracji w środowisku lokalnym - animacja, edukacja i aktywizacja na rzecz zmniejszenia wykluczenia społecznego" Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Toruniu przewidział w budżecie projektu 1,4 tys. złotych na zakup materiałów promocyjnych dla uczestników projektu (długopis, pendrive, notes, teczka). Firma wykonująca zlecenie zaproponowała nieodpłatne przygotowanie nowego logotypu Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Toruniu z uwagi na fakt, iż poprzedni logotyp była wykonany w grafice rastrowej, co uniemożliwiało dostosowanie jego wymiarów na potrzeby oznakowania materiałów promocyjnych. Nowy logotyp został przygotowany w grafice wektorowej, która tej wady już nie posiada. Zlecenie zostało przygotowane przez firmę Machina Druku z siedzibą przy ul. Szosa Bydgoska 50, 87-100 Toruń.

Toruńskie Centrum Świadczeń Rodzinie rozpoczęło swoją działalność 1 stycznia 2017 r.

- W procesie przygotowywania nowej instytucji niezbędne stało się przygotowanie logotypu, mającego przyczynić się do zwiększenia rozpoznawalności i promowania Centrum wśród mieszkańców Torunia, do tworzenia wizerunku powstającej instytucji - tłumaczy Dębczyńska-Wróblewska. - Logotyp ma także wyróżniać nowo powstałą strukturę od instytucji dotychczas realizującej zadania przejęte przez Centrum, od MOPR.

Jak ustaliliśmy w magistracie, zlecenie dotyczące logotypu, listownika i wizytówek dla TCŚR zostało wykonane przez toruńskiego artystę plastyka Lecha Tadeusza Karczewskiego, autora opracowań graficznych symboli toruńskiego samorządu, samorządów województw i powiatów oraz licznych innych projektów i prac m.in. ok. 70 herbów zatwierdzonych przez Komisję Heraldyczną przy resorcie spraw wewnętrznych.

Karczewski realizował też wieloletnią, kompleksową obsługę graficzno-reklamową Teatru Wilama Horzycy, Baja Pomorskiego, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Międzynarodowego Festiwal Teatralnego Kontakt, Festiwalu Lato Filmów w Warszawie, Związku Miast Nadwiślańskich, Diecezji Toruńskiej, Toruńskiej Agendy Kultury i innych instytucji oraz przedsięwzięć, a także zlecenia dla prasy, np. "Nowości".

- Logotyp został przygotowany w grafice wektorowej, co czyni go uniwersalnym, przydatnym do wszelkich zastosowań - tłumaczy Dębczyńska-Wróblewska. - Projekt zlecono w myśl regulacji zarządzenia 31/16 Dyrektora MOPR z 28.10.2016 r. w sprawie zasad udzielania zamówień publicznych w MOPR w Toruniu. Projekty: logotypu, wizytówek i listownika kosztowały łącznie 1,5 tys. zł brutto. Wydatek został poniesiony w grudniu 2016 r. przez MOPR, ze środków przeznaczonych na utworzenie Toruńskiego Centrum Świadczeń Rodzinie.

A co Wy na to? Jak oceniacie te logotypy?

(WG)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone | 2017